Līdz 21. augustam Preiļos skatāma izstāde par Valsts policijas vēsturi

16.08.2019.

Valsts policijas Latgales reģiona pārvaldes Preiļu iecirkņa telpās atklāta ceļojošā izstāde «Latvijas Republikas policija: 1918–1940». Izstāde interesentiem pieejama līdz 21. augustam policijas iecirkņa darba laikā.

13. augustā izstādes atklāšanā piedalījās izstādes autors – vēsturnieks un Valsts policijas darbinieks Alvils Zauers, kurš pastāstīja interesantus faktus par izstādē redzamo informāciju – policijas izveidošanu un tālāko attīstību. Lai gan oficiālā Valsts policijas dibināšana notika 1918. gada 5. decembrī, vēsturnieks pavēstīja par vēl vienu policijas dzimšanas dienu. Tā ir 1919. gada vasara, kad pagaidu valdība atgriezās Rīgā un parādījās brīva teritorija, kurā neviens netraucēja policijas darbiniekiem darboties.

Izstādē ir apkopotas vairāk nekā 250 fotogrāfijas un arhīva dokumenti, kas parāda pārmaiņas Latvijas Valsts policijas darbā laika gaitā. Izstādes materiāli satur vērtīgas un unikālas vēstures liecības, kas ļauj izprast policijas darbu pirmajos gadu desmitos pēc tās izveidošanas.

Vienā no izstādes stendiem atainots Dzelzceļu policijas Daugavpils nodaļas meklējamo noziedznieku plakāts, kas saglabājies no 20. gadsimta 20. gadiem.  Plakāts parāda veidu, kā tika kārtota dokumentācija. Ja meklējamais cilvēks tika atrasts, tad bilde plakātā tika aizlīmēta. Arī pašas meklējamo personu bildes ir interesantas, jo plakātā kāda dāma redzama līgavas plīvurā. Izrādās, ka šī persona apvainota slepkavībā un laupīšanā.

Alvils Zauers ar savu stāstījumu ieinteresēja klātesošos izstādes apmeklētājus uzzināt arvien vairāk par mūsu valsts policijas veidošanas sākumposmu. Ceļojošās izstādes materiāli iegūti no Kara muzeja, Rīgas vēstures un kuģniecības muzeja, Latvijas valsts muzeja, sameklēti arhīvos.

Vēsturnieks atzina, ka nav daudz tā laika fotogrāfiju, kuras raksturo policijas veidošanos. Lielākā daļa foto materiālu, kas varētu raksturot to laiku, ir iznīcināti vai atrodas privātās kolekcijās. Valsts policijas Latgales reģiona pārvaldes Preiļu iecirkņa telpās izstāde būs apskatāma līdz 21. augustam.

Iesakām apmeklēt šo unikālo izstādi!

Maija Paegle,
Preiļu novada domes sabiedrisko attiecību speciāliste

Pēdējās izmaiņas: 22.08.2019.