Biedrība “Mūsmājas” aizvadījusi interesantu ekskursiju

14.08.2019.

Biedrība “Mūsmājas” katru nedēļu organizē dažādas nodarbības, pasākumus Preiļu novada senioriem projekta “Vēja rozes burvībā” ietvaros. Seniori ir gan veidojuši dažādus radošos darbiņus, izgatavojuši svečturus, sveces, ziepes u.c., braukuši ogot uz mežu. Psiholoģiskajās nodarbībās guva ieskatu cilvēku tipos, ar testu palīdzību mēģināja izprast sevi. Rudens pusē tiks organizēta vingrošana senioriem.

Viena no projekta aktivitātēm bija ekskursija – 7. augusta rītā ekskursantu grupa devās ceļā uz Gulbenes novadu. Pirmais apskates objekts bija Stradu pagastā SIA “Pakalnieši”, kur saimniece Ineta Dambrava iepazīstināja ar savu mazo ražotni, kur top vairāk nekā 20 siera veidi ar dažādām piedevām. Pēc siera degustācijas ekskursanti iegādājās iegaršojušos sierus sev un ciemakukulim mājās palikušajiem. Jāpiebilst, ka uzņēmuma produkcija ir iecienīta Preiļu pilsētas tirdziņos.

Tālāk ceļš sekoja uz Gulbenes pilsētu. Gida pavadībā tika iepazīta šī jaukā, ļoti zaļā, koptā pilsēta. Gulbenē tagad dzīvo 7,3 tūkstoši iedzīvotāju, bet kādreiz bija 12,5 tūkstoši, bet joprojām pilsēta ir sakopta un zaļa ar daudziem parkiem. Ekskursijā redzējām dzelzceļa strādnieku mājas ar sarkanīgu krāsojumu, kas saglabājušās cauri diviem pasaules kariem, skaistie Gulbenes parki ar ziediem un strūklakām, vides objektu- pilsētas simbolu- gulbi. Aizraujošs un reizē smeldzīgs stāsts  ir par barona fon Volfa dzimtu, kurai Latvijā bijis daudz muižu un viena arī Vecgulbenē. Heinrihs fon Vulfs ļoti mīlēja savu sievu Marisu. Apliecinājums tam ir parka dārzos izraktie dīķi M burta formā un ziedu dobes.

Nedaudz atpūtušies dalībnieki devās uz Liteni. Šeit visus sagaidīja harizmātiskais Litenes vēstures pazinējs Jānis Zvaigzne. Kopīgi tika izstaigāts Litenes parkalīcis, apskatīta muiža. Par Litenes simbolu tiek dēvēts ritenis. No dziesmas “Uz Liteni ar vecu koka riteni”, tāpēc parkā ir izvietoti vairāki vides objekti – riteņi. Katrs no tiem ir neatkārtojams. Ikviens ir aicināts papildināt Riteņu parku, uzbūvējot savu unikālo riteni!

Īpaši sāpīgs stāstījums bija par deportācijām un Latvijas tautas lepnuma – Latvijas virsniecības, Latvijas armijas iznīcināšanu Litenē. No Latvijas armijas vasaras nometnes Litenē kopā ar tās filiālēm represēti ap 430 virsnieki, instruktori, karavīri. Katrs aizdomājās, kas ir dzimtenes sajūta, patriotisms, radās dziļāka interese uzzināt to dienu notikumus.

Bija pienācis laiks nobaudīt garšīgās pusdienas. Atraktīvās ekskursantes savdabīgi pateicās saimniecēm par garšīgajām pusdienām – ar dziesmu “’Pie Dieviņa gari galdi”.

Turpat Litenē atrodas Latvijas pusdārgakmeņu muzejs. Vecā muižas staļļu ēka kā radīta dažādu akmeņu kolekcijai. Tur atrodas arī akmeņu apstrādes darbnīca. Sekoja izzinoša ekskursija par Latvijā atrodamajiem pusdārgakmeņiem – jašmu, grafisko pegmatītu, granītporfīru ar zilo kvarcu u.c.  un to apstrādes procesu. Radās patiesa interese par Latvijā atrodamiem akmeņiem.

Nobeigumā ekskursanti paciemojās Ainažu mājās pie enerģiskās Pudeļu dārza veidotājas Annas. Šeit stikla pudeles pārtop par visu apbrīnotiem vides objektiem. Šeit var atrast labirintu, laulību arku, pudeļu koku, buru laivu, tiltus, ezīti un daudzus citus. Buru laiva ir būvēta no 150 šampanieša pudelēm. Kas to būtu domājis, ka pudelēm šādā veidā var piešķirt otro mūžu! Arī Preiļu apmeklētāji ziedoja dažas tukšās pudeles, lai taptu jauni objekti.

Lai ieraudzītu kaut ko pārsteidzošu, iegūtu jaunas zināšanas un iedvesmu, nekur tālu nav jādodas.

Projekts tiek finansēts AS “Latvijas valsts meži” Sociālās palīdzības programmas ietvaros, ko administrē Fonds Ziedot.lv.

Biedrība “Mūsmājas”

Pēdējās izmaiņas: 14.08.2019.