Reiz vasarā

02.08.2019.

Vasara ir sasniegusi savu pilnību. Esam pietiekami daudz sildījušies saulītē, esam nedaudz bijuši nesapratnē par vēsumu. Tas viss vasarai piederas.

Preiļu novada pensionāru biedrības valde organizēja ekskursiju pa Zemgali. Tā nu senioru grupa, 36 cilvēku sastāvā, agrā rītā devās ceļojumā, jo pirmais apskates punkts Rundāles pils bija pietiekami tālu. Tā kā bijām modušies rīta agrumā, pirmā pieturas punktā bija sarūpēta kafijas pauze. Seniori tapa mundrāki. Sakot paldies par garšīgu kafiju un maizītēm un izsakot viens otram jautras piezīmes, turpinājām ceļu.

Pēc dažu stundu brauciena mērķis bija sasniegts. Mēs ieraudzījām lepnu pili, kur mūs sagaidīja gids. Un tā mēs devāmies vēsturiskā ceļojumā.

Rundāles nosaukums veidojies no vāciskā vietvārda Ruhenthal (Miera ieleja). Gida pavadībā mēs ceļojām no 15. gadsimta līdz mūsdienām. Redzējām gan lepnumu, gan postažas fragmentus. Pabijām baltajā, sudraba, zelta un citās zāles. Iepazināmies ar to laiku paražām un sadzīvi. Uzzinājām, ka pilī saimniekoja gan vācu armija, ierīkojot komandantūru  un hospitāli, gan krievu armija, ierīkojot labības glabātuvi. Pils telpās savā laikā bija ierīkota arī skola.

Tālākais ceļš mūs veda uz pils parku. Daļu parka veido iekārtots rožu dārzs. Diemžēl rozes mūs nevarēja pilnībā priecēt ar savu daiļumu un smaržu, jo tās bija pārziedēšanas periodā.

Nākamā pietura bija Bauskas rātsnams pašā  Bauskas vecpilsētas centrā, Rātslaukumā. Un atkal gide mūs iepazīstināja ar nama vēsturi.

18. un 19. gadsimtā rātsnams vairākkārt pārbūvēts. Šobrīd te atrodas Tūrisma informācijas centrs un Dzimtsarakstu nodaļa. Grupai bija iespēja apskatīt rātsnama interjera ekspozīciju. Klausījāmies stāstījumu par svara un mērījumu instrumentu dažādību citos laikos un valstīs, ka arī redzējām svara un mēra instrumentus dabā. Daži grupas dalībnieki izmantoja piedāvājumu noteikt savu svaru un augumu pēc seno laiku mērījumiem.

Tālāk ceļš veda mūs uz Bauskas novada Dāviņu pagasta Bruknu, “Bruknas muižu”. Tuvojoties tai, mēs redzējām jaunuzcelto baznīcu un atjaunoto muižas ēku. Vecajā muižas ēkā vēl pēdējos padomju gados bijusi iekārtota cūku ferma.

Kas Brukna ir šodien? Šeit darbojas biedrība “Kalna svētību kopiena”, ko nodibinājis katoļu priesteris Andrejs Mediņš. Šeit ir garīgās un fiziskās rehabilitācijas vieta atkarībās nonākušiem cilvēkiem. Bruknas kopiena sniedz iespēju cilvēkam atrast šajā pasaule pašam savu ceļu, izmantojot vienīgi garīgās dzīves un darba terapiju. Tur pastāv stingri bezierunu noteikumi. Kopienā ticība ir  pamatnoteikums, lai cilvēki, kas ir ievainoti, vēl vairāk nesāpinātu sevi un citus.

Ar ziedojumu palīdzību Bruknā ir uzcelta starpkonfesiju baznīca. Vērienīgā celtne ir būvēta un veidota pašu rokām. Ienākot baznīcā, pārņem dīvaina sajūta. Te tu jūties sīks Visuvarenā priekšā, bet reizē arī stiprs, jo esi piederīgs šai saimei. Nav vārdos izsakāma sajūta brīdī, kad atskanēja baznīcas ērģeļu skaņas. Par šīm izjūtām un izsmeļošo stāstījumu esam pateicīgi kopienas ģidei.

Vēl mūsu acis priecēja parka stādījumi, kur pēc renesanses dārzu parauga ir veidotas dārzeņu un ziedu dobes. Vissvarīgākais ir apziņa, ka šo vidi savām rokām izveidojuši “Kalna svētību kopienas” ļaudis. Meklēdami ceļu ārā no atkarību posta, šie ļaudis priestera Andreja Mediņa vadībā spējuši veikt brīnumus.

Par iespējām baudīt jaunus piedzīvojumus un papildināt zināšanas esam pateicīgi Preiļu novada domei un Pensionāru biedrības priekšsēdētājas vietniecei Marijai Briškai – par interesantu un labi organizētu pasākumu.

Valentīna Kudiņa

Pēdējās izmaiņas: 02.08.2019.