Preiļu parka vētrā izgāztā dižā ozola stāsts

25.06.2019.

Preiļu parkā, pirms nepilniem diviem gadiem, vētras laikā ar saknēm tika izgāzts dižs ozols, kas auga parka Lielā dīķa krastmalā, netālu no atjaunotās Ādama un Ievas salas. Ozols tika izvilkts no dīķa ūdeņiem un sazāģēts baļķos, turpat krastmalā. Tā kā baļķi bija iespaidīgi un smagi, loģiski radās jautājums – kā lietderīgāk izmantot vērtīgo un unikālo dabas materiālu. Ozols pie celma bija 118 cm diametrā, nogrieztie 3 metrus garie baļķi attiecīgi ir ļoti smagi. Tā kā ozols auga uz parkā esošās Lielās salas, tad tā transportēšana ar celt spējīgu tehniku praktiski nebija iespējama. Tas būtu risks vai nu sabojāt veco, neatjaunoto parka tiltu vai to pilnībā sabrucināt.

Pašvaldība vēlējās saglabāt koka vērtību, to pārvēršot mākslā vai lietderīgā materiālā. Konsultējoties ar vairākiem kokapstrādes meistariem, koktēlniekiem, netika ieteikts veidot koka skulptūras no tik liela masīvkoka, jo tas viennozīmīgi saplaisāšot un āra koka skulptūru vizuālais skaistums mūsu laikapstākļu ietekmē ir kvalitatīvi baudāms vien 3-4 gadus. Meistaru ieteikums bija sazāģēt baļķus dēļos, dabiskā veidā kaltēt un no tiem nākotnē veidot mēbeles Preiļu pilij.

Šī gada pašvaldības budžetā tika iekļautas ozola zāģēšanas izmaksas, atrodot iespēju baļķus sazāģēt ar mobilo zāģi. Minēto pārvietojamo “zāģētavu” uzstāda un nolīmeņo uz vietas, tādējādi uz vietas sagriežot baļķi dēļos. Parka ozola resnākais baļķa gals tika nozāģēts plakani, visā tā diametrā, izveidojot apaļu 10 cm biezu dēli, kas ļauj izpētīt un izskaitīt koka gadskārtas. Dēlis ir nodots Preiļu Vēstures un lietišķās mākslas muzejā, kur speciālisti plāno izskaitīt gadskārtas un izveidot vēsturisko notikumu gaitu, skatoties pēc ozola augšanas gadskārtām. Muzeja speciālisti, pētot un skaitot gadskārtas, ir konstatējuši, ka vētrā izgāztais ozols bijis vismaz 150-160 gadus vecs.

Ozola dēļi 7 cm biezumā pirms Jāņiem ir jau sazāģēti. To veica SIA “Tree Climbers” firma, kurai ir viena no Latvijā retajām mobilo zāģu iekārtām, kas var izbraukumā kvalitatīvi sazāģēt diametrā tik platus baļķus. Zāģētājs darba procesā norādīja, ka ozols ir audzis visdrīzāk nabadzīgā augsnē, jo gadskārtas ir šauras, koksne ir sīksta un cieta, bet tā ir vesela un vērtīga mēbeļu izgatavošanai. Bieži vien, lai nozāģētu vienu plato 3 metrus garo dēli, motorzāģa ķēde bija jāasina divas reizes. Zāģēšanas un transportēšanas procesi notika trīs dienu garumā. Sazāģētie dēļi tika transportēti uz labi vēdināmu, pašvaldībai piederošu šķūni, kur tie, pēc kokmeistaru norādēm sakrauti, varēs dabiskā veidā žūt vismaz 2-3 gadus. Lielu pateicību Preiļu muižas kompleksa un parka pārvaldniece vēlas izteikt tiem Preiļu domes, Preiļu un Saunas pagastu un Preiļu Vēstures un lietišķās mākslas muzeja darbiniekiem, stiprajiem vīriešiem, kas palīdzēja dēļu transportēšanas gaitā – smagos dēļus cilājot, nesot, vedot un kraujot.

No sazāģētajiem dēļiem paredzēts veidot mēbeles (gadi, soli, dekoratīvi elementi) Preiļu pils interjeram. Minētā ozola materiāls būs ne tikai koka vērtība pilī, bet arī vēsturiskā vērtība – Preiļu parkā augušā koka stāsts.

S.Čingule-Vinogradova,
Preiļu muižas kompleksa un parka pārvaldniece

Pēdējās izmaiņas: 25.06.2019.