Atklāta apdzīvotās vietas “Zalta dybyns” zīme

20.06.2019.

2. jūnijā Saunas pagastā svinīgi atklāta apdzīvotās vietas “Zalta dybyns” zīme. Pasākumā piedalījās filoloģe, Saeimas deputāte Janīna Kursīte-Pakule, Preiļu novada domes priekšsēdētāja Maruta Plivda, Saunas pagasta pārvaldes vadītājs Raimonds Rubins, Smelteru folkloras kopa “Golūda” (vadītājs Aigars Krekels), “tūrisma firmas “Impro” 40 ceļotāji, īpašais pasākuma tēls – Varde, vietējie iedzīvotāji un daudzi interesenti.

Viena no idejas īstenotājām, Salas pamatskolas direktore Anita Vjakse pastāstīja, ka pasākums bija organizēts latgaliskā stilā – ar dažādām interesantām izdarībām, dziedāšanu, rotaļām un mielastu.

Oficiālo apdzīvotās vietas zīmi atklāja Maruta Plivda un Raimonds Rubins. Idejas autoriem un galvenajiem atbalstītājiem bija īpašs gods – iestādīt piecus ozolus kā simbolu idejas turpināšanai un attīstībai.

Pasākuma dalībniekiem bija iespējams piedalīties dažādās jautrās izdarībās – ejot pa tiltiņu pāri netālajai upītei iedomāties vēlēšanos, dziedāt, iet rotaļās kopā ar “Golūdu” un piepildīt senu tautas ticējumu – divatā apņemt apkārt brangi izaugušu ozolu un jebkurā “Zalta Dybyna” vietā izrakt zeltu. Arī pasākuma viesus mājupceļā vēl gaidīja pārsteigums – simboliski izveidoti vārti. Ikviens tika cienāts ar vietējo saimnieču gardo mielastu. Interesanto notikumu ar austām jostām, prievītēm un koka izstrādājumiem kuplināja vietējie amatnieki.

Zīmes dizaina autore ir Preiļu novada domes arhitekte Agnija Pastare, tās veidotājs – Preiļu metālmākslinieks Aleksandrs Ņesterjuks.

Apdzīvotā vieta “Zalta dybyns” jau iepriekš bija atrodama dažādās kartēs, tomēr šāda pasākuma ideja dzima pagājušajā gadā, kad Janīna Kursīte-Pakule vasarā kopā ar studentiem bija ieradusies folkloras ekspedīcijā Saunas pagastā. Nedaudz vēlāk radusies doma tika izklāstīta pašvaldības vadītājai Marutai Plivdai un Saunas pagasta saimniekam Raimondam Rubinam, kuri to atbalstīja un palīdzēja realizēt.

Pēc kuplā pasākuma saimniecības “Bucinieki” saimnieki Maija Pudule un Kaspars Pudulis, kuru īpašumā uzstādīta amizantā nosaukuma “Zalta dybyns” zīme, ir apņēmības pilni darboties un veidot jaunu un interesantu tūrisma objektu.

Maija Paegle,
Preiļu novada domes sabiedrisko attiecību speciāliste

Pēdējās izmaiņas: 20.06.2019.