Valsts pārvaldes atvērto durvju dienas 2019 – Preiļu pils

13.05.2019.

No 8. līdz 10. maijam valsts pārvaldes iestādēs norisinājās ikgadējās Atvērto durvju dienas, kuru mērķis ir sniegt iespēju sabiedrībai uzzināt un saprast, kā strādā valsts. Galvenokārt pasākumi tiek veidoti skolēnu grupām, bet to iespējams apmeklēt ikvienam interesentam. Šogad Latvijā savas durvis vēra vairāk nekā 40 dažādas valsts iestādes un to filiāles, organizējot ekskursijas, interaktīvus pasākumus, radošās darbnīcas, izstādes, konkursus un citas aktivitātes.

Nacionālās kultūras mantojuma pārvaldes Latgales reģionālā nodaļa, sadarbībā ar Preiļu novada domi, Preiļu muižas kompleksu un parku, piedāvāja ikvienam interesentam iespēju iepazīties ar Preiļu kultūrvēstures mantojumu – Preiļu pili.

10. maijā notika tikšanās pie Preiļu pils, kur Nacionālās kultūras mantojuma pārvaldes Latgales reģionālās nodaļas pārstāve V.Brice iepazīstināja ar inspektoru darbu kultūras pieminekļu pārraudzībā un sadarbībā ar citām kultūras pieminekļu aizsardzībā iesaistītajām pusēm – pieminekļu īpašniekiem, darbu veicējiem un sabiedrību. Preiļu muižas kompleksa un parka vadītāja S.Čingule-Vinogradova klātesošos interesentus iepazīstināja ar visa Preiļu muižas kompleksa objekta pašvaldības aktivitātēm Eiropas Savienības fondu līdzekļu piesaistē – kādi projekti pēdējo gadu laikā ir uzsākti, pabeigti un kādi ir plānoti parka teritorijā un tajā ietilpstošajos kultūrvēsturiskajos objektos. Kā nozīmīgākais rekonstrukcijas objekts muižas kompleksā tika akcentēta Preiļu pils. Šobrīd turpinās pils ēkas rekonstrukcijas darbi, par to gaitu, esošos situāciju, pieredzi kultūrvēstures objektu atjaunošanā stāstīja SIA “Preiļu Celtnieks” komercdirektors E.Stikāns.

Pasākumā piedalījās liels skaits interesentu, sarunās V.Brice norādīja, ka Nacionālā kultūras mantojuma pārvalde Preiļu pils arhitektoniski telpiskā veidola atdzimšanu uzskata par valsts mēroga izcilāko un pārsteidzošāko notikumu kultūras mantojuma nozarē. Latgales reģionālās nodaļas valsts inspektore nolasīja Preiļu pilij veltītos vārdus, ko teicis Nacionālās kultūras mantojuma pārvaldes vadītājs J.Dambis – “Šo izcilo vērtējumu veido – pirmkārt, Preiļu novada dome un Preiļu sabiedrība, kas ir apzinājušies, ka pils ir jāatjauno. Un otrkārt, veiksmīgā būvfirmas izvēle – amatnieku rūpīgais un atbildīgais darbs, autentiskuma jēdziena izpratne, materiālo un tradicionālo tehnoloģiju pielietojums un izaugsme restaurācijā”. V.Brice uzsvēra, ka mēs varam lepoties, ka mēs dzīvojam šeit, Preiļos, ka pils acīmredzami top par skaistu objektu savā autentiskajā izskatā. Un, savukārt, mums, Eiropas dienu ietvaros, vajadzētu novērtēt to, ko mums sniedz Eiropa caur sniegtajām fondu projektu iespējām.

Pils rekonstrukcijas darbu gaitā, E.Stikāns, dalījās ar savu pieredzi, uzsverot, ka sākotnēji patiesi veiksmīgs mirklis bija atrastais pils celšanas laika oriģinālais apmetuma gabals, kas tika aizvests uz laboratoriju un izpētīts. Šajā mirklī, pēc izpētes, daudzi senie mīti tika apgāzti. Piemēram, par olu baltumu vai dzeltenumu lietošanu apmetuma sastāvā. Savukārt informācija par piena, vājpiena, pilnpiena izmantošanu apmetuma sastāvam tika apstiprināta kā reāla – šos produktus senie meistari izmantoja Preiļu pils apmetuma veidošanai. Minētie produkti ūdeni padarīja mīkstāku tādējādi palīdzot vieglāk veikt apmetuma uzklāšanu sienām. Mūsdienu ārējās fasādes atjaunošana Preiļu pilij tika veikta 1:1 pēc senajām, izmantotajām metodēm, veidojot sastāvu pēc izpētītās senās formulas. Identiski pēc tāda sastāva šobrīd tiek atjaunoti parka senākie vārtu stabi. Interesentiem, kas vēlas uzzināt minētā apmetuma sastāvu, ir iespēja 15. maijā, plkst. 9:00 ierasties uz meistarklasi pie parka galvenajiem vārtiem (No Daugavpils ielas puses), kuras laikā tiks rādīts kā sagatavo apmetuma sastāvu un to klāj uz vārtu stabiem.

S.Čingule-Vinogradova,
Preiļu muižas kompleksa un parka vadītāja

Pēdējās izmaiņas: 13.05.2019.