Preiļos noticis seminārs par Latgales fotogrāfijas vēsturisko materiālu apkopošanu

11.04.2019.

6. aprīlī Preiļu Kultūras namā notika seminārs “Latgales fotogrāfu darbības vēstures izpēte un datu apkopošana”. Pasākumu atklāja Preiļu novada domes priekšsēdētājas vietnieks Juris Želvis, semināra dalībniekus uzrunāja Latgales fotogrāfu biedrības vadītājs Igors Pličs.

Daudzpusīga un interesanta bija semināra programma. Pasākuma dalībnieki guva ieskatu par fotogrāfijas aizsācējiem Krāslavas novadā, Preiļu un Līvānu novados. Uzzinājām vairāk par Rēzeknes Foto kluba vēsturi un Krustpils, Jēkabpils un Tilžas fotogrāfu darbību. Uzaicinātie lektori stāstīja par 20. gadsimta Ludzas fotogrāfiem, iepazīstināja ar pirmo foto ateljē darbību Daugavpilī un Viļakas ievērojamākajiem fotogrāfiem.

Ar apkopoto informāciju, kas ataino fotogrāfijas pirmsākumus Latvijā 19. gadsimtā un 20. gadsimta pirmajā pusē, dalījās pazīstamais fotogrāfs, viens no Latvijas Fotogrāfijas muzeja izveidotājiem Pēteris Korsaks. Par iespējām apkopot informāciju par Latgales fotogrāfijas vēsturi un dažu fotogrāfu darbību semināra dalībniekus iepazīstināja Latvijas Fotogrāfijas muzeja direktore Maira Dudareva. Daugavpils Universitātes profesors Henrihs Soms stāstīja par savu pieredzi apjomīgu izdevumu veidošanā un elektroniskā izdevuma “Latgales fotogrāfi” priekšrocībām.

Semināra idejas autors un viens no tā organizatoriem Igors Pličs ir gandarīts par izdevušos pasākumu, jo katrs no lektoriem ieskicēja kaut ko jaunu.

“Semināra mērķis bija viens – tuvākajā nākotnē izveidot Latgales fotogrāfu enciklopēdiju un parādīt godu amata brāļiem, kā tas notiek daudzviet Latvijā un citur pasaulē. Mūsu mērķis ir fundamentāls – izdot grāmatu, kas būs pieejama bibliotēkās, skolās, citās kultūras iestādēs. To nevarēs operatīvi papildināt, kā to var izdarīt interneta vietnē, bet tā būs paliekoša vērtība. Enciklopēdija būs kopdarbs. Katrs, kurš iesniegs informāciju par fotogrāfiem, netiks aizmirsts, katrs būs kā līdzautors. Uzskatu, ka šis darbs ir mana misija, tas, ko man mācīja dzīvē”, tā Igors Pličs stāsta par projekta ieceri.

Informāciju par Latgales fotogrāfijas vēsturi Igors Pličs vāc jau trīs gadus un pateicas ikvienam, kurš ir iesūtījis vēsturiskas unikālas bildes un materiālus par pašiem fotogrāfiem. Vērienīgajā darbā tika aicināti iesaistīties fotokolekcionāri un vietējie iedzīvotāji, tāpat arī pašvaldības, jo svarīga vēsturiska informācija noteikti ir atrodama arī kultūras iestādēs – muzejos, bibliotēkās. Vēsturiskos materiālus Igors Pličs iegūst arī no periodikas izdevumiem. Šobrīd ievērojamu fotogrāfu sarakstā jau ietverti 177 fotogrāfu uzvārdi. Igors Pličs ir izveidojis arī Latgales fotogrāfu vēstures lapu sociālajā tīklā facebook un ir gatavs saņemt informāciju par Latgales amata brāļiem no 19. gadsimta vidus līdz pat mūsdienām. 

Pasākumā piedalījās 51 fotogrāfs no Latgales reģiona pilsētām un pagastiem. Interese no foto jomas amata brāļiem bija liela, jo Latgales fotogrāfijas vēsture nav pat mēģināta pētīt un apkopot.

Ņemot vērā, ka mūsdienās informācijas apkopošanai un popularizēšanai ir pieejami dažādi digitālie instrumenti, Igors Pličs ir pārliecināts, ka enciklopēdija nav vienīgais risinājums ieceres īstenošanai. Kad izveidotais izdevums nonāks pie interesentiem, noteikti būs radusies vēl jauna informācija, un, iespējams, to varēs apkopot citādā veidā, bet šobrīd aicinām ikvienu interesentu iesaistīties iecerētās enciklopēdijas veidošanā.

Lai materiāls par Latgales fotogrāfiem būtu pēc iespējas plašāks, aicinām nākamā pusgada laikā sūtīt Igoram Pličam jums pieejamo informāciju par Latgales fotogrāfijas pirmajiem celmlaužiem, par ievērojamākajiem fotogrāfiem arī 20. gadsimta otrajā pusē, kā arī mūsdienās. E-pasts saziņai – lauraplus@inbox.lv, tālruņa numurs 29121689.

Lai mums visiem kopā izdodas izveidot vērtīgu kultūrvēsturisku izdevumu!

Maija Paegle,
Preiļu novada domes sabiedrisko attiecību speciāliste

Pēdējās izmaiņas: 11.04.2019.