Pelēču pamatskolas skolotāju pieredzes brauciens uz Islandi

25.03.2019.

Pateicoties Erasmus+ K1 projektam “Nākotnes izglītība: katra skolēna iekļaušana”, 2 Pelēču pamatskolas skolotājām (Jolantai Macenko un Inārai Štagerei) bija unikāla iespēja nedēļas garumā no 17. līdz 23.martam English Matters organizētajos kursos iepazīt izglītības sistēmu Islandē un vērot mācību procesu 3 Islandes skolās.

Šajā mobilitātē “Structured Educational Visit to  Schools/Institutes and training Seminars in Iceland ”, kas notika Reikjavīkā, piedalījās 116 skolotāji no 16 Eiropas valstīm. Seminārā ieguvām priekšstatu par Islandes izglītības sistēmu, par to, kā tiek organizēts un vadīts mācību process Islandē. Vērojot stundas sapratām, ka mācīšanās process skolā notiek daudz mierīgākā, skolēna tempam pielāgotā atmosfērā. Skolēniem ir augsta mācīšanās motivācija, savukārt vecāki uzticas skolai. Katrā skolā ir skolotāju palīgi bērniem ar īpašajām vajadzībām. Bērniem ir iespēja izmantot trokšņu slāpējošas austiņas, kā arī darboties atsevišķā telpā, lai varētu labāk koncentrēties darbam. Tiek organizētas papildus lasītprasmes nodarbības, lai bērni varētu sekmīgāk apgūt arī citus mācību priekšmetus. Skolās uzsvars tiek likts uz dažādām praktiskajām nodarbībām.

Liela uzmanība tiek pievērsta veselīgam dzīvesveidam. Sporta nodarbībās līdz 4.klasei bērni sporto basām kājām, jo tā ir veselīgāk. Skolēniem regulāri notiek peldēšanas nodarbības āra baseinos, kurus apsilda termālie ūdeņi. Dienas laikā skolēniem ir obligāti 2 starpbrīži svaigā gaisā. Nevienā no apmeklētajām skolām nedzirdējām zvanus no stundas uz stundu. Iekštelpu apavus skolēni nenēsā, bet staigā zeķēs, kas pēc skolotāju teiktā, viņiem palīdz sajusties kā mājās. Atzīmju skolā nav, ir tikai apguves līmeņi (A, B+, B, C+, C, D).

Paralēli mācību procesa vērošanai, iepazinām arī valsts vēsturi, cilvēkiem, kultūru, apmeklējot Nacionālo muzeju. Semināra vadītāji bija parūpējušies arī par izzinošām ekskursijām, kuru laikā iepazinām Islandes ievērojamākās un unikālākās vietas salas teritorijā. Izbraucām “Zelta loku”, kurš ir populārākais riņķveida tūristu maršruts no Reikjavīkas ar aizraujošām ainavām un dabas brīnumiem. Apmeklējām vienu no spēcīgākajiem ūdenskritumiem Islandē Gulfosu. Viens no apskates objektiem bija Haukadalur ieleja, kur bija apskatāms Geizers, kas ik pēc 5-10 minūtēm izšļāc 120o C karstu ūdeni aptuveni 20m augstumā. Neparasti bija atrasties plaisā starp tektoniskajām plātnēm, kas atdala Ziemeļameriku no Eirāzijas. Stāvot blakus Atlantijas okeānam, spēcīgā vēja  un augsto viļņu dēļ  izjutām neskartās dabas varenumu un skaudro Islandes klimatu.

Kopumā atskatoties uz pieredzēto, esam pagodināti, ka bija iespēja satikt tik daudzus savas jomas profesionāļus, ļoti atvērtus un pozitīvus skolotājus. Paplašinājām savu redzesloku, iepazinām pavisam cita rakstura izglītības sistēmu, kurā viss notiek relaksētākā atmosfērā, nekā ierasts mūsu platuma grādos. Uzskatām, ka pieredzes apmaiņas braucieni ir vajadzīgi katram skolotājam, lai paplašinātu savu redzesloku, lai gūtu jaunas atziņas, iedvesmotos jaunam darba cēlienam un būtu par iedvesmas avotu arī citiem skolotājiem un skolēniem.

Rakstu sagatavoja Jolanta Macenko

Pēdējās izmaiņas: 25.03.2019.