Preiļu 1. pamatskolas muzejā apskatāma Latvijas Neatkarības karam veltīta izstāde

01.03.2019.

2019. gada Latvijas valsts simtgades svinēšanas programmas moto ir VARONĪBA. Pirms simts gadiem, 1919. gadā un 1920. gada janvārī, tika izcīnītas svarīgākās Neatkarības kara cīņas. Jaundibinātajai Latvijas Republikai, sadarbojoties ar kaimiņvalstu Igaunijas un Polijas armijām un pateicoties Rietumu sabiedroto atbalstam, varonīgās cīņās izdevās nosargāt un nostiprināt tikko iegūto neatkarību. Neatkarības karš kļuva par vienu no jaunās valsts vēsturiskās identitātes stūrakmeņiem.

No 5. marta līdz 20. maijam Preiļu vēstures un lietišķās mākslas muzejs Preiļu 1. pamatskolas muzejā (Daugavpils iela 34) piedāvā ikvienam interesentam iedziļināties Latvijas Neatkarības kara notikumos Latvijas Nacionālā vēstures muzeja ceļojošajā izstādē “Latvija Brīvības cīņu laikā. 1918. – 1921.”. Tajā atspoguļots periods no Latvijas valsts proklamēšanas 1918. gada 18. novembrī līdz 1921. gada 26. janvārim, kad pēc lielvalstu lēmuma sākās vispārēja Latvijas de jure atzīšana.

Izstādē ar fotogrāfiju, attēlu, dokumentu un karšu palīdzību var izsekot līdzi Latvijas neatkarības izcīnīšanas un valstiskuma nostiprināšanas procesiem – armijas veidošanai, sadarbībai ar kaimiņvalstīm, Cēsu kaujām, bermontiādei, cīņai pret lieliniekiem. Lai gan šajā periodā Latvijas teritorijā norisinājās spraiga karadarbība, vienlaikus turpinājās mērķtiecīgs darbs, lai stiprinātu valstij svarīgas jomas – tika dibinātas daudzas kultūras un izglītības iestādes, likti pamati pārvaldes sistēmai, turpinājās diplomātiskais darbs.

Pēc karadarbības beigām lielas pūles prasīja kara postījumu pārvarēšana un bēgļu atgriešanās normālā dzīvē, kā arī bija jāatrisina divi valsts pastāvēšanai svarīgi jautājumi – jauno valstu robežas novilkšana un Latvijas neatkarības starptautiskā atzīšana. Tikai 1921. gada 26. janvārī, kad sabiedroto Augstākā padome paziņoja, ka tā atzīst Igaunijas un Latvijas neatkarību de iure, noslēdzās cīņa par to, lai Latvijas Republika būtu ne tikai brīva no ienaidnieku karaspēka, bet arī lai šī brīvība tiktu atzīta par nepārkāpjamām tiesībām.

Izstāde sniedz kopainu par Latvijas valsts sākotni, tā ir ļoti informatīva un ar bagātīgu vizuālo materiālu. Izstādē pieejamas arī Preiļu vēstures un lietišķās mākslas muzeja sagatavotās darba lapas, tāpēc skolēniem tās apmeklējums palīdzēs nostiprināt vēstures mācību stundās gūtās zināšanas un gatavoties eksāmenam vēsturē.

Izstāde Preiļu 1. pamatskolas muzejā apskatāma, iepriekš piesakoties pa tālruni 26742058 vai 65322731.

Informāciju sagatavoja
Ilona Vilcāne,
Preiļu vēstures un lietišķās mākslas muzeja
speciāliste vēstures jautājumos

Pēdējās izmaiņas: 01.03.2019.