Preiļu vēstures un lietišķās mākslas muzejs Latvijas valsts simtgades gadā saņēmis dāvinājumā grāmatas

19.10.2018.

Preiļu vēstures un lietišķās mākslas muzejs Latvijas valsts simtgades gadā saņēmis dāvinājumā grāmatas: “Latvijas segas Latvijas tūkstošgadei”, “Latvijai-100” un “Latviešu apģērbs”.

Esam lepni, ka ir novērtēts muzeja saglabātais kultūrvēsturiskais mantojums un muzeja krājums ticis izmantots visos trīs krāšņajos izdevumos

Grāmatas “Latvijas segas Latvijas tūkstošgadei” idejas koordinators SIA “Roche Latvija” vadītājs Rauls Vēliņš. Rakstu autori Janīna Kursīte, Inese Sirica, Uģis Niedre, Zane Ulmane un Smaida Rubeze grāmatā atspoguļojuši aušanas tradīciju no pirmsākumiem līdz mūsdienām dažādos Latvijas novados.

Starp vairāk kā 600 segu stāstiem – segu fotoattēli un tehniskie zīmējumi no PVLMM krājuma, kā arī K.Ratnieka fotouzņēmumi no 2017. gada apmeklētākās muzeja un Preiļu novada iedzīvotāju kopizstādes “Rakstīts mans pūra vāks”.

Bagātīgi ilustrētajā izdevumā varēsiet iepazīt Kurzemes ķēžu, rožu un spoguļu segas, Zemgales zvaigžņu segas, Vidzemes šatiersegas, Latgales dreļļus un čosnī dečus. Jūs iepriecinās gan josliņsegas, gan mežģīņsegas, gan audēju jaunrades darbi. Īpaša uzmanība pievērsta latgaļu, ķoniņu, lībiešu un suitu segām.

“Grāmata ir pateicība audējām par viņu prašanu un spēšanu mantu nošķirt no gara vērtībām. Grāmata ir pateicība audējām par viņu mīlestību pret savu valsti, tautu un ģimeni. Darbs ir iemūžināts mirklis, darbs nodrošina tautas pastāvēšanu”. R.Vēliņš

Grāmatas “Latvijai-100” veidotāji ir radījuši fotostāstu par dzīvi un notikumiem Latvijā no 1918. gada līdz 2018. gadam. Tās autors un sastādītājs ir Latvijas Ārstu biedrības prezidents Pēteris Apinis. Apjomīgā grāmata ir tapusi divarpus gadu laikā, un tajā apkopotas vairāk nekā 4400 fotogrāfijas, ko iesūtījuši vairāk nekā 1200 līdzautori no visas Latvijas – novadpētnieki, muzejnieki, bibliotekāri, skolotāji, kolekcionāri, žurnālisti un fotogrāfi. Starp nosauktajiem – arī Preiļu vēstures un lietišķās mākslas muzejs. Simtgades grāmata aptver būtiskākos Latvijas sasniegumus zinātnē, ekonomikā, kultūrā, izglītībā, medicīnā, aizsardzībā un citās nozarēs.

Grāmata “Latviešu apģērbs” ir stāsts par latviešu un lībiešu valkāto apģērbu no pirmssākumiem līdz brīdim, kad tradicionālais apģērbs izgāja no ikdienas valkāšanas un vēlāk kļuva par tautastērpu. Grāmatai ir 80 lappuses un daudz krāsainu attēlu.

Kā atzīmē pati autore Ieva Pīgozne, Preiļu vēstures un lietišķās mākslas muzeja priekšmetu grāmatā ir daudz, otrā vietā uzreiz aiz Latvijas Nacionālā vēstures muzeja. Interesenti vēl var pagūt uz pasākumu Rīgā, kā arī 6. novembrī iegādāties grāmatu “Latviešu apģērbs” ar 20% atlaidi.

Grāmata tiks dāvināta PVLMM un pēc 6. novembra būs apskatāma Preiļos – muzejā.

Silvija Ivanovska,
PVLMM izglītojošā darba un darba ar apmeklētājiem vadītāja 

Pēdējās izmaiņas: 09.11.2018.