Latvijas Universitātes folkloristu ekspedīcija “Pa Preiļu rajona pēdām”

09.07.2018.

Izskanot simtgades dziesmu un deju svētkiem, 9. jūlijā, Latvijas Universitātes Humanitāro zinātņu fakultātes folkloristikas nozares pētnieki un folklorā ieinteresēti studenti profesores Janīnas Kursītes vadībā dosies tradicionālās kultūras un mutvārdu vēstures ekspedīcijā uz Latgali – Līvānu un Preiļu novadiem.

Latvijas Universitātes folkloristu zinātniskās ekspedīcijas jau ir kļuvušas par tradīciju.

Kopš 1999. gada Latvijas Universitātes mācībspēki, līdzņemot nākamos pētniekus – studentus, ir pabijuši Alsungas, Dundagas, Kuldīgas, Nīcas, Rucavas, Saldus novados Kurzemē, Valkas novadā pie vidzemniekiem, Bauskas novadā Zemgalē, arī Sunākstes, Seces un Viesītes pagastos Sēlijā, vairākas reizes Latgalē (Dagdas, Daugavpils, Kārsavas, Vārkavas novadi), tostarp pie podniekiem, kas dzīvo un darbojas pa visu Latgali.

Balstoties ekspedīcijās pieredzētajā un savāktajā, tapuši arī vairāki rakstu krājumi. Jaunākais no tiem –  “Diždundaga. Apcerējumi par Dundagas novadu”  – iznāca 2017. gadā apgādā “Zinātne”.  Šobrīd sagatavošanā ir rakstu krājums “Daugavpils novads: vietas vērtība”.

Šī gada ekspedīcijai dots nosaukums “Pa Preiļu rajona pēdām”, jo tās mērķis ir apsekot daļu no bijušā Preiļu rajona. Ekspedīcijas dalībniekus allaž ir saistījušas Latvijas vietas, kas ar kaut ko atšķiras – vai tā būtu tradicionālās kultūras bagātība, kultūrainavas savdabība vai novada izcilās personības, tradicionālās kultūras kopēji un zinātāji.

Šogad no 9. līdz 13. jūlijam ekspedīcijas dalībnieki darbosies Preiļu rajona Saunas pagastā un Līvānu novada Turku pagastā, kas ir izsenis pazīstami ar savām folkloras kopu tradīcijām, kā arī pa vidu esošajā Līvānu novada Rudzātu pagastā, kas būs arī ekspedīcijas dalībnieku mītnes vieta. Preiļu novada Saunas pagasta etnogrāfiskais ansamblis “Naktineica” ir viens no pirmajiem folkloras kolektīviem Latvijā, kas oficiāli savu darbību sācis jau 1953. gadā. Savukārt Līvānu novada folkloras kopa “Turki” darbojas no 1979. gada. Turku sievu dziesmu spars pazīstams jau visā Latvijā, Naktineicas ceram iepazīt tuvāk.

Folkloras ekspedīcijas dalībniekus interesē, protams, ne tikai folkloras tradīciju kopēji, bet ikviens šo pagastu iedzīvotājs, kam tuvas kādas tradicionālās prasmes (rokdarbi, podniecība, amatniecība, muzicēšana, tautas dziedniecība), godu saimnieces, latvisko ieražu, ticējumu, nostāstu zinātāji vai vienkārši lieli stāstnieki ar bagātu un raibu dzīves pieredzi. Ekspedīcijā LU pētnieku grupai pievienosies arī Rīgas Mākslas un mediju tehnikuma topošie videooperatori, lai video sižetos fiksētu ekspedīcijas gaitu.

Latvijas Universitātes ekspedīcijas jau no pašiem pirmsākumiem notiek sadarbībā ar mutvārdu vēstures pētniekiem, arī šogad starp ekspedīcijas dalībniekiem būs arī Latvijas Universitātes Filozofijas un socioloģijas institūta mutvārdu vēstures pētnieki, un visas ekspedīcijās pierakstītās intervijas pēc ekspedīcijas tiks nodotas glabāšanai Latvijas Universitātes Nacionālajā Mutvārdu vēstures arhīvā.

Ja labi veiksies (uz ko ļoti ceram!), nākamgad ekspedīciju šajos pagastos atkārtosim, lai pēc divu gadu darba varētu sagatavot grāmatu.

Jolanta Stauga, ekspedīcijas koordinatore,
Latvijas Universitātes  Humanitāro zinātņu fakultāte

Pēdējās izmaiņas: 09.07.2018.