Lomu maiņa – jaunietis, jaunatnes darbinieks

15.06.2018.

Iestājoties siltajam laikam, atmiņā ataust piedzīvojums Madeiras salā. Uz Madeiru devos, lai piedalītos Erasmus+ mācībās jaunatnes darbiniekam. Mācību tēma bija “Neformālās izglītības spēks” („The Power of Non Formal Education”), tās notika no 7. līdz 13. martam, Funšalā, Portugālē.

Mācībām pieteicos, kad sāku strādāt par jaunatnes lietu specialistu Preiļu novada domē. Līdz tam vienmēr biju jaunieša, kurš mācās un piedalās aktivitātēs, lomā. Kļūstot par jaunatnes lietu speciālistu šīs lomu spēles mainījās un man bija jāieņem pretējā loma. Sapratu, ka ir nepieciešams papildināt savas zināšanas un sapratni par jauniegūto lomu, tāpēc sāku meklēt mācību piedāvājumus. Savu studiju laikā neizmantoju Erasmus+ piedāvāto iespēju doties studēt ārpus Latvijas. Tāpēc Erasmus+ pieredze bija vēl neizsapņots sapnis, kuru piepildīju īsākā, bet tā pat emociju bagātā piedzīvojumā.

Uz Madeiru no Latvijas devāmies divas meitenes. Sajūta, ka dodamies divatā padarīja piedzīvojumu daudz drošāku – tik tālu doties divatā, tomēr ir drošāk. Mācībās piedalījās 36 jaunatnes darbinieki no dažādām valstīm, vecumā no 18 līdz pat 50 gadiem. Uz mācībām bija pieteikušies 755 dalībnieki, tāpēc būt vienai no tiem, bija ļoti īpaša sajūta.

Ierodoties mācību vietā mani pārsteidza tik ļoti dažādie mācību dalībnieki. Pārsteidz ne tikai krasās vecuma atšķirības, bet arī jau vizuāli redzamās pasaules uzskata atšķirības. Šī dažādība bija tieši tas, kas padarīja mācības vēl vērtīgākas.

Galvenā apmācību tēma bija neformālā izglītība – tās pasniegšanas un uztveršanas veidi, mācīšanās prieks, process un katra indivīda attīstība. Starp šīm tēmām ļoti veiksmīgi tika integrētas diskriminācijas un varas tēmas, kas vijās cauri visām mācībām. Viena no spilgtākajām mācību aktivitātēm bija “vienu soli uz priekšu”. Šī aktivitāte katram dalībniekam tika iedalīta kāda mazāk aizsargāta sabiedrības slāņa tēls, piemēram, jaunieši ar invaliditāti, laukos dzīvojošie, ar netradicionālu orientāciju. Šīs lomas aktivitātes laikā cits citam nedrīkstēja atklāt. Tika nolasīta apgalvojumi, kas sabiedrībā ir sabiedrībai ir pieņemami un pat pašsaprotami, ja dotajam tēlam šis apgalvojums atbilst, tiek sperts solis uz priekšu. Vairāki dalībnieki šajā aktivitātē tā arī palika stāvam uz vietas, bet citi bija pārgājuši pāri teju visai zālei. Ik reizi atceroties sajūtas, kas pārņēma aktivitāte laikā, parādās tāda drēgnuma un tai pat laikā pateicības sajūta. Latvieši ir toleranti un atvērti, gatavi palīdzēt un atbalstīt.

Jaunatnes starptautisko programmu aģentūra piedāvā doties ātrāk vai palikt ilgā mācību norises vietā, lai apskatītu pilsētu, kurā notiek mācības. Šo iespēju, protams, izmantoju. Madeira ir daudzu ceļotāju sapnis. Šīs divas dienas Madeirās salā lieliski parādīja, kāpē tas tā ir.

Ersamus+ mācības ir paredzētas ne tikai jaunatnes lietu specialistiem, bet visiem ,kas strādā ar jauniešiem – skopotājiem, ārpus skolas pulciņu vadītājiem, jauniešu organizāciju un pašpārvalžu vadītājiem. Visiem, kas vēlās iegūt vairāk, ne tikai profesionālajā jomā, bet tieši emocionālajā pašizaugsmē. Informāciju par mācībām vari meklēt www.jaunatne.gov.lv vai www.salto-youth.net .

Nebaidies un uzdrīksties!
Linda Knāviņa

Pēdējās izmaiņas: 23.10.2018.