Bērniem droša vasara

07.05.2018.

Tuvojas vasara – laiks, kad bērni lielu laika daļu pavadīs ārā un viņu nodarbes būs daudz aktīvākas nekā tas ir mācību periodā. Vecākiem šajā laikā jāpievērš papildus uzmanība bērna drošībai, tādēļ sadarbībā ar Preiļu novada ģimenes ārstu Zitu Laizāni esam izveidojuši sarakstu ar padomiem, kā labāk un visefektīvāk parūpēties par savām atvasēm, kā novērst biežākās traumas un kā rīkoties, ja tomēr gadījusies nelaime. Pats svarīgākais, protams, ir nodrošināt bērna pieskatīšanu un pārrunāt ar bērnu iespējamos drošības draudus, kā arī noteikt skaidras robežas un konkrētus aizliegumus.

 

Saules apdegumi

 1. Bērni paši nespēj pasargāt sevi no saules apdegumiem, tāpēc par to ir jārūpējas pieaugušajiem. Mazi bērni līdz 12 mēnešu vecumam drīkst atrasties tikai ēnā, diendusa ratos, kas atstāti saulē vai tiešos saules staros nav pieļaujama. Gan rotaļas, gan gulēšana pieļaujama ēnā, izmantojot saules aizsardzības līdzekļus (SPF koeficientu vismaz 25-35), tomēr atceraties, ka neviens sauļošanās aizsarglīdzeklis nenodrošina pilnīgu Ultravioletā starojuma filtru. Svarīgi ir sauļošanās līdzekli izmantot pareizi: Saules aizsardzības līdzekli ir jāuzklāj 30 minūtes pirms došanās ārā. Ja Jūs bērnam saules aizsardzības līdzekli uzklāsiet tikai tad, kad esat ārā, viņš 30 minūtes būs bez aizsardzības. Saules aizsardzības līdzeklis ir jāuzklāj atkārtoti pēc dažām stundām, īpaši ja bērns peldas. Pārliecinieties, lai ar saules aizsarglīdzekli ir noklātas visas bērna ķermeņa daļas.
 2. Dienās kad ir ļoti karsti ierobežojat bērna rotaļas ārā laikā no 10:00 līdz 16:00, kad saules intensitāte ir visizteiktākā. Karstā laikā pastaigājoties un rotaļājoties, bērniem nepieciešams piemērots (elpojošs, gaišs) apģērbs un galvassega aizsardzībai no saules.
 3. Nodrošiniet bērnu acu aizsardzību ar saulesbrillēm. Pareizai saulesbriļļu izvēlei pārliecinieties, kas UV starojuma aizsardzība ir 100%. Saules aizsardzībai nav nozīmes saulesbriļļu stiklu tumšumam (jo tumšāki stikli, jo labāka aizsardzība), nozīme ir tikai ultravioletā starojuma aizsardzības filtram. Nelietojat bērnam rotaļu saulesbrilles bez ultravioletās aizsardzības filtra.
 4. Bērnu nekad vienu neatstājiet automašīnā. Karstā vasaras dienā automašīna sakarst ļoti īsā laikā. Vienmēr turat automašīnu noslēgtu, lai bērns patvaļīgi nevar tajā iekļūt. Nodrošinieties pret risku, ka automašīnas durvis automātiski noslēdzas un bērns paliek viens tajā. Rūpējaties, lai bērns saņemtu pietiekamā daudzumā šķidrumu. Ik pēc 20 minūtēm piedāvājat uzņemt šķidrumu. Nodrošiniet, lai dzēriens bērnam ir brīvi pieejams.

Rīcība pie pārkāršanas – Cietušais jānogulda vēsā vietā un jāatģērbj. Cietušā kājas jānovieto augstāk par galvu, jādzesē pieri, kaklu, krūtis ar vēsām, mitrām kompresēm. Dod lēni dzert aukstu, vāji sāļu ūdeni (tējkarote sāls uz litru ūdens), kamēr cietušā pašsajūta uzlabojas nepieciešamības gadījumā jāizsauc ārsts.

Rīcība pie saules apdegumiem – saules apdegušas ādas kopšanai pirmā palīdzība ir mitrinošs krēms vai gēls. Vislabāk, ja tas iepriekš turēts vēsumā. Nekādā gadījumā nedrīkst izmantot zie-des, kuru sastāvā ir vazelīns. Uzklāts uz ādas, tas aizkavē ūdens Izgarošanu, kas dabiskā veidā palīdz ādai atdzesēties.

Ķermeni var dzesēt zem aukstas dušas. Viegla saules apdeguma gadījumā uz ādas var smērēt jogurtu vai krējumu. Nopietnāka saules apdeguma gadījumā centies saglabāt neskartus pūšļus, un ja saules apdegums ir nopietns, lūdz ārsta palīdzību.

 

Bērna drošība pie ūdens

Lai bērnam pelde būtu droša, ir svarīga tā uzraudzība un bērna vecumam, peldēt prasmei atbilstošs un drošs peldlīdzeklis. Svarīgi, lai pelde notiktu piemērotā peldvietā, kas ir atbilstoši iekārtota un, kur tiek veikta ūdens kvalitātes uzraudzība. Ieteikumi:

 1. Bērnus peldvietā un viņu peldēšanās laikā vienmēr pieskatiet. Pusaudži pirms došanās peldēt, lai par to informē un nepieļaujiet, lai tie dotos peldēties vienatnē.
 2. Peldēties atļauts tikai zināmās peldvietās.
 3. Bērniem, kuru peldētprasme nav pietiekama, atļaujat uzturēties ūdenī tikai ar drošiem un peldēšanai paredzētiem palīglīdzekļiem (peldriņķi, drošības vestes).
 4. Bērniem aizliedzat rotaļāties ceļmalas grāvjos un tamlīdzīgās vietās, kur mēdz uzkrāties lietus vai palu ūdeņi, kā arī vietās ar lielu ūdens straumi.
 5. Neatļaujiet lēkt ūdenī vietās, kur tas nav paredzēts.
 6. Ja Jūsu mājās ir baseins, dīķis vai tamlīdzīga mākslīgā ūdens krātuve, nodrošiniet to ar aizsardzības žogu, vārtiņiem. Ja Jūs esat ciemos, kur šāda aprīkojuma nav, uzraugat bērnu, lai viņš nerotaļātos pie ūdens krātuves.
 7. Rūpējaties, lai bērns pēc četru gadu vecuma apgūtu peldēt prasmi.
 8. Iemācat bērnam personīgās higiēnas normas peldvietā (peldoties nenorīt ūdeni;
 9. Pēc iespējas nomazgāties pirms un pēc peldes; personīgās vajadzības nekārtot ūdenī vai ūdens tuvumā, bet tikai tam paredzētajās vietās).

 

Bērna aizsardzība pret insektiem

Kukaiņu kodumi bērnam var izraisīt nepatīkamus, niezošus izsitumus vai nopietnu alerģisku reakciju. Atcerieties, uzturoties ar bērnu ārā:

 1. Nodrošiniet, lai maksimāli viņa ķermeni pasargātu apģērbs, garas bikses, zeķes, krekls, cepure un iespējams arī cimdi. Bērna aizsardzībai ieteicams izmantot moskīta tīklu.
 2. Izvairieties no vietām, kur ir kukaiņu perēkļi.
 3. Nodrošiniet, lai apģērbs būtu gaišs un vienkrāsains, lai uz tā labi būtu redzamas, piemēram, ērces.
 4. Lai pasargātu no ērču kodumiem, izvairieties no bērnu rotaļām nekoptās, aizaugušās teritorijās. Ja bērns dodas uz mežu vai aizaugušu teritoriju, jābūt augumu nosedzošam apģērbam un galvassegai.
 5. Vakcinējat bērnu pret ērču encefalītu atbilstoši ārsta rekomendācijām. Atceraties, ka smaržīgu ziepju un citas kosmētikas izmantošana var pievilināt kukaiņus.
 6. Ieteikumi bērna aizsardzībai, izmantojot pretodu līdzekļus:

 

 • Lietojiet tikai tādus pretodu aizsardzības līdzekļus, kas ir paredzēti izmantošanai bērniem.
 • Pārliecinieties, ka bērnam nav alerģiskas vai iekaisuma reakcijas pret odu līdzekli. Nelietojiet pretodu līdzekļus uz savainotas vai iekaisušas ādas.
 • Atcerieties, ka parasti pretodu aizsardzības līdzekļi ir efektīvi vairākas stundas. Ir pretodu līdzekļi, kurus bērniem var lietot tikai vienu reizi dienā.
 • Lietojiet pretodu līdzekli tikai tik daudz, lai nosegtu atklātās ķermeņa daļas un nepieciešamos apģērba rajonus. Pretodu līdzekļus lietojiet tikai saskaņā ar instrukciju, nepārdozējat to daudzumu. Atcerieties, ka pretodu līdzeklis labi iesūcas caur bērna ādu.
 • Nodrošiniet, lai pretodu līdzeklis bērnam nenokļūtu mutē, elpceļos un acīs.
 • Neatstājiet pretodu līdzekli bez uzraudzības.
 • Neizsmidziniet pretodu līdzekli blakus ēdienam.Neizsmidziniet pretodu līdzekli noslēgtās telpās.
 • Atcerieties, ka pretodu līdzeklis nepasargā pret citiem kukaiņiem – lapsenēm, bitēm, iršiem, ērcēm.
 • Atgriežoties telpās, nomazgājiet pretodu līdzekli ar ziepēm un ūdeni, cik vien ātri tas ir iespējams, īpaši gadījumos, ja pretodu līdzeklis ir izmantots atkārtoti. Izmazgājat arī izmantotās drēbes.

Pie kukaiņu kodumiem:

• Atvēsini! Visiem insektu kodumiem pirmā palīdzība ir atvēsināšana. Uz sakostās vietas var paturēt ledus gabaliņus, var tecināt aukstu ūdeni, var arī iemērkt aukstā ūdenī – aukstums apmāna ādas receptorus un mazina niezi.

• Uz aptieku. Otra lieta, kas nereti vēlama, ir viegla pretiekaisuma darbība – smēre ar atvēsinošu, pretniezes un antialerģiska darbību.

• Dezinfekcija. Sakosto vietu ieteicams arī dezinficēt.

• Antihistamīna preparāti. Ja ļoti sāp un alerģiskā reakcija ir ļoti izteikta, var lietot arī iekšķigi lietojamos medikamentus, par kuriem jākonsultējas ar ģimenes ārstu vai farmaceitu.

• Pie daktera. Ja kukaiņi sakoduši tiešām spēcīgi, vai novērojama alegģiska reakcija.

 

Ko labāk nedarīt?

• Ziedes un smēres lielākoties nav ieteicamas, jo ziedēm parasti piemīt sildošs efekts, kas pietūkumu un niezi var pat palielināt.

• Uz sakostās vietas nevajag līmēt plāksterus, jo arī tie veicina lokāli sildošu efektu.

 

Pareiza ērces izvilkšana

1.Ērcei, kura piesūkusies, nevajag pilināt virsū eļļu, sviestu, terpentīnu, petroleju utt., ar domu kukaini smacēt. Visas šīs vielas ērcei izraisa vemšanas refleksu un kukaiņa siekalās (iespējams) esošās infekcijas nokļūs tieši asinīs.

2.Pareizākais, dodoties pie dabas, ir ņemt līdzi aptiekā iegādātas speciālas cilpiņas vai vienreizlietojamās pincetes drošai ērces izvilkšanai. Piemēram, ar pinceti, kuru novieto maksimāli tuvu ādai, jāsatver ērces galva un akurāti pret pulksteņrādītāja virzienu jāveic 2-3 apgriezieni ap asi, lai ērce smuki izgrieztos ārā pati.

 

Bites dzelonis no koduma vietas jāizņem, citādi tas var sākt pūžņot, var izveidoties arī furunkuls. Pēc tam sadzelto vietu var nodezinficēt ar kādu spirtotu līdzekli.

 

Čūskas (mūsu platuma grādos bīstamākā ir odze) kodumi ir īpašs gadījums. Šādā situācijā neko nedrīkst spaidīt vai kustināt!  Nekavējoties gādodas pie ārsta, vai pēc iespējas ātrāt jāzvana 112 un jānoskaidro pareizais rīcības plāns.

 

Ugunsdrošība

 1. Vasara ir arī grilēšanas laiks. Atcerieties, ka grila degšķidrumi ir ugunsbīstami un ātri uzliesmojoši un to lietošana saistīta ar apdedzināšanās risku. Šo degšķidrumu iedzeršana, nokļūšana uz gļotādām vai acīs var radīt nopietnus draudus veselībai gan pieaugušajiem, gan bērniem. Nodrošiniet, lai degšķidrums nenonāktu bērna rokās un grilēšanas laikā bērns nerotaļātos grila tuvumā. Grils izraisa īpašu bērna interesi, interesanti ir grila piederumi un darbības, kas notiek ap grilu, tādēļ ir svarīgi novērst bērna uzmanību un interesi uz citām nodarbēm.
 2. Rīkojot pasākumus ar grilēšanu, vienmēr pārliecinieties vai būs iespējams nodrošināt bērna uzraudzību grilēšanas laikā. Sadaliet pienākumus un nosakiet atbildīgās personas grila un bērnu uzraudzībai. Ja Jums nav pārliecības, ka Jūsu rīcībā ir pietiekami liela teritorija, lai bērni uzturētos pietiekami drošā attālumā no grilēšanas vietas, labāk no šāda pasākuma atteikties, piemēram, grilēšana pludmalē vai sabiedriskos pasākumos.
 3. Vasara ir arī ugunskuru laiks. Pārrunājiet ar bērnu par ugunsdrošību un rīcību ugunsgrēka gadījumā. Nodrošiniet, lai bērns atrastos drošā attālumā no ugunskura, ņemat vērā, vēja virzienu un dzirksteļu izplatīšanās risku. Rūpējaties, lai ugunskurs atrastos pietiekamā attālumā no viegli uzliesmojošiem objektiem un priekšmetiem. Ugunskura aizdedzināšanai nelietojiet viegli uzliesmojošus šķīdumus kā benzīnu, petroleju u.tml.
 4. Pārrunājiet ar bērnu par grila radītajiem riskiem, degšķidruma bīstamību un ugunsdrošību.

 

Ja apdedzināts pirksts vai iegūta cita apdeguma brūce, traumētā vieta pēc iespējas ātrāk jāpaliek zem vēsa, tekoša ūdens strūklas. Nekādā gadījumā nedrīkst izmantot ziedes, kuru sastāvā ir vazelīns. Uzklāts uz ādas, tas aizkavē ūdens izgarošanu, kas nepieciešama, lai dabiskā veidā palīdzētu ādai atdzesēties.

 

Sporta drošība un velodrošība

 1. Neatstājiet bērnu braucam vienu ar divriteni, kamēr neesat pārliecināts par bērna braukšanas prasmi. Ņemiet vērā bērna koordinācijas spējas. Lietojiet ceļu un roku aizsargus, lai izvairītos no lūzumiem, kamēr bērns nav pilnībā apguvis riteņbraukšanas prasmi.
 2. Iegādājoties velosipēdu, ņemiet bērnu līdzi, lai pārliecinātos, ka velosipēda svars ir bērnam atbilstošs, kā arī iegādājieties velosipēdu atbilstošu bērna augumam.
 3. Iegādājoties velosipēdu, nodrošiniet bērnu ar ķiveri, ceļu un roku sargiem un paliecinieties, ka tie atbilst drošības standartiem. Vienmēr lietojiet aizsardzības līdzekļus, jo bērnam tiek izstrādāts pieradums tos lietot un tā būs garantija, ka arī nākotnē bērns vienmēr tos lietos.
 4. Braucot ar velosipēdu, vienmēr bērnam lietojiet ķiveri un citus aizsargus, neatkarīgi no tā, cik tālu no mājas Jūs atrodaties. Kā rāda pieredze mazi bērni velo traumas gūst tieši savas mājas pagalmā.
 5. Ķiverei ir labi jāpieguļ galvai, tā nedrīkst būt nobīdīta uz priekšu vai atpakaļ. Ķiverei jābūt cieši piesprādzētai tā, lai to nevarētu nobīdīt nevienā virzienā.
 6. Rūpējaties, lai bērni nelietotu skrituļslidas, skrituļdēļus un citus līdzekļus, tur, kur pārvietojas autotransports. Lietojot sporta inventāru rūpējaties, lai tiktu lietoti arī aizsardzības līdzekļi. Nodrošiniet, lai bērni ar skrituļslidām, skrituļdēļiem u.tml. braukātu tikai tam piemērotās vietās, piemēram, atbilstoši aprīkotos un uzraudzītos parkos.

Ja iegūta brūce – pirmkārt brūce ir jāattīra, īpaši tas attiecas uz brūcēm, kas iegūtas, krītot uz zemes vai asfalta – brūcē var būt iekļuvušas smiltis un netīrumi. Brūci noskalo zem vēsa, tekoša ūdens. Brūci apstrādā ar 3% ūdeņraža pārskābi un nepieciešamības gadījumā uzliek sterilu pārsēju. Ja apkārt brūcei parādās izteikts pietūkums, sāpīgums, šī vieta kļūst karsta, nevajag ilgi gaidīt – ir jāgriežas pie ārsta. Šīs pazīmes liecina par to, ka brūcē ir iekļuvusi infekcija un nepieciešams mediķa padoms, kā pareizi rīkoties tālāk.

 

Spēļu (rotaļu) drošība

 1. Iegādājoties rotaļu inventāru pārliecināties, ka tas atbilst drošības standartiem un bērna vecumam.
 2. Ierīkojot spēļu laukumu, tas nedrīkst būt no slīdošiem vai viegli plīstošiem materiāliem. Spēļu laukuma ierīkošanai var izmantot gumijotus materiālus, smiltis, koka skaidas vai mizas.
 3. Spēļu laukuma aprīkojumā nedrīkst būt brīvu āķu, atklātu naglu vai skrūvju galvu un citu bīstamu faktoru.
 4. Pārliecināties, ka spēļu laukumā bērns nevar aizsniegt tādas detaļas, kas varētu savainot (iedurties, iesist) bērna ķermeni.
 5. Šūpoļu sēdeklis jāapdarina ar mīkstu materiālu – gumiju, plastikātu vai brezenta audumu.
 6. Ieteikumi bērna drošībai vasarā
 7. Nodrošiniet, lai bērns nevar aizsniegt virves vai siksnas, kas varētu būt par iemeslu nožņaugšanai.
 8. Pārliecinieties, ka metāla daļas nevar radīt apdegumu. Nekādā ziņa neizmantojiet pašdarinātus tramplīnus. Batutus izmantojiet tikai ar drošības tīklu.

 

Asiņošana no deguna – aizspied cietušajam asiņojošo nāsi, galvu noliec uz priekšu un apsēdiniet cietušo. Pie deguna un pakauša jāpieliek aukstums. Ja asiņošana turpinās ilgāk par 20 minūtēm, nekavējoties jāgriežas pie ārsta.

Krišana no augstuma

Īpaši svarīgi ieteikumus ievērot pirmskolas vecuma bērnu vecākiem: Norobežojiet kāpnes, novērsiet iespēju bērnam piekļūt pieslienamām kāpnēm. Novērsiet iespēju bērniem piekļūt un uzrāpties uz citiem augstiem objektiem (jaunceltnes, šķūnīšu jumti).

Galvas traumas – ir bīstamas, jo var izraisīt bezsamaņu. Nepieciešams novieto cietušo pusguļus vai cietušajam ērtākajā pozā. Ja cietušais piēc traumas zaudējis samaņu vienmēr izsauc Neatliekamo medicīnisko palīdzību, ja cietušais vemj, pagriez to uz sāniem.

Ja kritiena rezultātā veidojusies brūce, uzliec tīru, vēlams sterilu, marles salveti vai tīru drēbes gabalu, neļauj atdzist cietušajam/pasargā to no apkārtējās vides iedarbības.

 

Saindēšanās risks

 1. Bīstamas ķīmiskas vielas (minerālmēslus, kaitēkļu iznīcināšanas un citus augu aizsardzības līdzekļus, mazgāšanas līdzekļus, eļļas, degvielu) turēt tikai noslēgtās, bērniem nepieejamās vietās.
 2. Neveikt darbības ar bīstamām ķīmiskām vielām bērna klātbūtnē, kā arī pēc darbošanās ar bīstamajām vielām, uzmanīt, lai bērns netuvotos apstrādātajiem augiem.
 3. Uzmaniet, lai bērns nenonāktu saskarē ar apģērbu, kurā Jūs strādājāt ar ķimikālijām.
 4. Ņemiet vērā, ka dažādām ķimikālijām ir pievilcīgs izskats, kas var piesaistīt bērna uzmanību.
 5. Ja Jūs dodaties viesos, pārrunājiet ar mājas saimniekiem, lai bīstamās ķīmiskās vielas, arī medikamenti tiktu novietoti bērnam nepieejamā vietā. Nodrošiniet papildus uzraudzību bērnam.
 6. Ņemiet vērā, ka indīgas vielas var saturēt arī augi. Pārrunājiet ar bērnu par indīgo augu un sēņu radītajiem riskiem, informējiet, kādus augus un sēnes nedrīkst aiztikt. Aizliedziet bērnam pieskarties un bāzt mutē, degunā, ausīs u.tml. jebkuru nezināma auga daļu.

Palīdzība saindēšanās gadījumā – izsauc ātro palīdzību vai nogādā cietušo slimnīcā, cik ātri vien iespējams. Savāciet no cietušā vai apkārtējiem cilvēkiem informāciju par ķīmiskās vielas nosaukumu un laiku, kad tā iedzerta.

 • Nedrīkst izraisīt vemšanu, ja ir saindēšanās ar skābēm, sārmiem, mazgāšanas līdzekļiem, benzīnu, šķīdinātājiem.
 • Tikai gadījumos, ja esat pārliecināts, ka tas ir pilnībā droši var izraisīt vemšanu dodot dzert siltu ūdeni 0,5 — 1,0 1 un kairinot vietu pie mēles saknes, atkārto līdz 10 reizēm.
 • Netērē laiku, meklējot pretindes!

Saindēšanās ar pārtiku

 1. Mazgājiet rokas pirms sākat darboties ar pārtiku;
 2. Mazgājiet rokas pēc jēlas gaļas apstrādes;
 3. Nodrošiniet, lai jēlie produkti (gaļa) nenonāktu saskarē ar gataviem produktiem, piemēram, maizi, dārzeņiem, tai skaitā virsmas, kas saskārušas ar jēlu gaļu;
 4. Nelieciet izcepto gaļu uz traukiem, kas bijuši saskarē ar jēlo gaļu;
 5. Pārliecinieties, ka gaļa ir labi termiski apstrādāta.

 

Saskare ar dzīvniekiem

Ņemiet vērā, ka dzīvnieka rīcība ir neprognozējama un tas var būt par iemeslu bīstamiem savainojumiem, tādēļ nodrošiniet uzraudzību laikā, kamēr bērns ir dzīvnieka tuvumā.

 

Dārza darbu drošība

 1. Nodrošiniet, lai bērns nebūtu klāt, pieaugušajiem veicot darbus ar bīstamām iekārtām (zāles pļaušana, koku zāģēšana, zaru smalcināšana).
 2. Rūpējaties, lai darba rīki atrastos bērnam nepieejamā vietā. Pabeidzot darbu, neaizmirstiet rīkus nolikt bērnam nepieejamā vietā.
 3. Nodrošiniet, lai bērns nevarētu iedarbināt iekārtas. Bērniem līdz 12 gadu vecumam neļaujiet lietot stumjamo zāles pļāvēju, bet līdz 16 gadu vecumam – pašgājēju.
 4. Izvairieties no zāles pļāvēja saskares ar lidojošiem priekšmetiem, piemēram, akmeņiem.

 

Satiksmes drošība

 1. Dodoties izbraucienā ar auto pa lauku ceļiem, ievērot satiksmes noteikumus, lietot bērnu sēdeklīšus un drošības jostas!
 2. Pārrunājiet ar bērnu ceļu satiksmes drošības noteikumus.
 3. Vietās ar dzīvu satiksim, nekad neatstājiet bērnu bez uzraudzības.
 4. Iespēju robežās izvairieties no tā, ka bērni bez pieaugušo uzraudzības rotaļājas māju iekšpagalmos, kur atļauta arī auto transporta kustība.

 

Negaisa laikā

Līdzās tam vasaras mēnešos bieži arī tiek novērots zibens, kas nav tikai skaista dabas parādība, bet var nopietni apdraudēt dzīvību un veselību. Svarīgi ir bērniem atgādināt, kāda ir pareiza rīcība negaisa laikā, īpaši tiem, kuri dosies uz laukiem un varbūt vēlēsies negaisu vērot klajā laukā vai ūdenstilpnes tuvumā:

 1. Meklējiet patvērumu mājā vai mašīnā un aizver logus un durvis.
 2. Atvienojiet datoru, radio un televizoru no elektriskā tīkla. Neizmantojiet sadzīves elektrotehniku un tālruni.
 3. Sevišķi bīstams zibens ir klajā laukā. Atrodiet ēku, kur patverties. Ja nav iespējams patverties ēkā, neizmantojiet nelielus šķūņus vai atsevišķi augošus kokus. Piemērots patvērums ir biezs mežs bez atsevišķiem augstiem kokiem.
 4. Neuzturieties atklātās augstienēs, blakus metāla vai metāla stiepļu žogam un zibensnovedējam.
 5. Ja klajā laukā nav kur patverties, tad nogulieties zemē. Negaisa laikā nedrīkst ātri iet, skriet vai izslieties pilnā augumā.
 6. Atcerieties, ka pērkona negaisa laikā nedrīkst atrasties uz ezera vai citas ūdenskrātuves, peldēties, makšķerēt zivis. Nepieciešams attālināties no ūdenskrātuves drošā attālumā.

Raksts tapis izmantojot Lavijas Republikas Veselības ministraijas izstrādāto materiālu “Ieteikumi bērnu drošībai vasarā” 28.05.2014. un sadarbībā ar Ģimenes ārstu Zitu Laizāni.

Pēdējās izmaiņas: 07.05.2018.