Preiļu 1. pamatskolā aizvadīta atmiņu pēcpusdiena, veltīta komunistiskā genocīda upuru piemiņas dienai

21.03.2018.

21. martā Preiļu 1. pamatskolā norisinājās tematisks pasākums “Latvijas stāsti 1949. gada 25. marts”, kas tika veltīts komunistiskā genocīda upuru piemiņai. Pasākumā pulcējās skolu jaunatne un pedagogi, novada domes deputāti un iedzīvotāji, kā arī izsūtījumu pārcietušie Preiļu puses ļaudis, lai pieminētu vienu no skumjākajām Latvijas vēstures lappusēm, kad no Latvijas teritorijas tika izvesti vairāk nekā 42 tūkstoši latviešu.

Preiļu 1. pamatskolas direktore Nora Šņepste, atklājot pasākumu, uzsvēra, ka  1949. gada 25. marta skarbie notikumi Latvijā ir smags noziegums pret cilvēci, tāpēc ir būtiski atcerēties un pieminēt to kā nozīmīgu vēstures piemiņas dienu. Skolas pasākumi ir viena no skolēnu patriotiskās un pilsoniskās audzināšanas formām, kurā jaunatne mācās pilsonisko apziņu un arī savu sakņu sajūtu, jo bez šīs sajūtas nebūs arī nākotnes.

Preiļu Vēstures un lietišķās mākslas muzeja vadītāja Tekla Bekeša pastāstīja, ka līdzšinējā veiksmīgā skolas un muzeja sadarbība ļauj jauniešiem apgūt vēsturi ne tikai caur mācību grāmatām, bet papildināt savas zināšanas ar cilvēku liecībām, atmiņu stāstiem un vēstures avotiem.

Pasākuma ievaddaļā Preiļu 1. pamatskolas skolnieces Ilga Kivleniece un Ērika Trubiņa dalījās savos iespaidos un ieguvumos piedzīvotājā “dzīvajā vēstures stundā”, veicot pētniecisko darbu Preiļu Vēstures un lietišķās mākslas muzejā, kur meitenes pētīja mūsu novadnieces Lūcijas Preises atmiņu dienasgrāmatu par 1949. gada izsūtīšanu. Turpinājumā klātesošajiem bija iespēja ieskatīties Preiļu novada represēto biedrības “Likteņa ceļš” dokumentālās filmas tapšanas video, kura pabeigšanai represēto biedrība šobrīd joprojām vāc līdzekļus. Dokumentālā filma sastāv no represēto cilvēku atmiņu stāstījumiem un tā laika kultūras mantojumu. Sarīkojumu papildināja folkloras kopa “Rūtoj”, kas dziedāja dziesmas, veda rotaļās un izdejoja  dančus, atainojot represēto “večerinku” dzīvi Sibīrijā. Pasākuma dalībnieki varēja izgaršot ēdienus, kurus represētie gatavoja un ēda izsūtījumā.

Tematisko pasākumu par padomju režīma veiktās Latvijas iedzīvotāju deportāciju organizēja Preiļu 1. pamatskola sadarbībā ar Preiļu Vēstures un lietišķās mākslas muzeju un Preiļu novada represēto biedrību “Likteņa ceļš”.

Jolanta Upeniece,
Preiļu novada domes mājas lapas satura redaktore

Pēdējās izmaiņas: 21.03.2018.