Atklāta ceturtā izstāde “Jāzepa Pīgožņa balva Latvijas ainavu glezniecībā”

19.03.2018.

19. martā Rīgas Sv. Pētera baznīcā tika atklāta ceturtā ainavu izstāde “Jāzepa Pīgožņa balva Latvijas ainavu glezniecībā”, kas kopā pulcējusi Latvijas māksliniekus – gan augstāko mācību iestāžu profesorus, gan studentus, gan vecmeistarus, gan iesācējus. Šogad kopumā tika pieteikti 149 autoru 264 mākslas darbi, no kuriem Rīgas Sv. Pētera baznīcā tika eksponēti 112 autoru 138 darbi. Eksponētie darbi jau tradicionāli ir atspoguļoti arī izstādes katalogā.

Raksturojot šī gada izstādi, 2017. gada  izstādes laureāts un šī gada žūrijas priekšsēdētājs Aldis Kļaviņš teic: “Mākslinieku atsaucība pieaugusi, salīdzinot ar iepriekšējo gadu, un iesniegto darbu klāsts liecina, ka ainava, kā glezniecības nozare, vēl arvien iedvesmo ne tikai vecākas paaudzes meistarus. Latvijas ainava ar saviem četriem gadalaikiem spēj dot neierobežotu skaitu nokrāsu diennakšu plūdumā visdrosmīgākajiem atklājumiem glezniecībā.”

Jāzepa Pīgožņa balvas Latvijas ainavu glezniecībā žūrijas komisija 2018. gada galvenajai balvai nominējusi  Lailu Balodi ar darbu “Vižņi”, Induli Landaus ar darbu “Pirmais sniegs”, Silviju Brigitu Meškoni ar darbu “Novembris”, Ilzi Mucenieci-Adamaiti ar darbu “Salaspils egles”, Pēteri Postažu ar darbu “Siguldā”, Jāni Plivdu ar darbu “Gaiļmuiža” un Andri Vītolu ar darbu “Pāri upei, koku pavēnī”.

Preiļu novada domes simpātiju balvu šogad ieguva māksliniece Vija Stupāne par darbu “Taka”, savukārt Rīgas domes simpātiju balvu saņēma mākslinieks Pēteris Postažs, darbs “Siguldā”.

Preiļu Vēstures un lietišķās mākslas muzeja vadītāja Tekla Bekeša atzīst: “Ir patiesa gandarījuma sajūta, ka ar katru gadu “ģeogrāfija vēršas plašumā”, un izstādē mākslinieki pārstāv visu Latviju. Īpašs prieks ir vairākos darbos ieraudzīt Preiļu puses ainavas. Šogad iedibinājām arī balvu jauniešiem, kurā aicināti piedalīties 14 līdz 18 gadus veci jaunieši no mākslas skolām. Konkursam iesniegto darbu izstāde tiks organizēta Preiļu Mūzikas un mākslas skolā no septembra līdz oktobrim. Konkursā tiks piešķirtas trīs naudas balvas, kuras nodrošinās Preiļu Mūzikas un mākslas skola. Apbalvošana norisināsies septembrī Preiļos vienlaicīgi ar Jāzepa Pīgožņa balvas Latvijas ainavu glezniecībā galvenās balvas pasniegšanas ceremoniju un Jāzepa Pīgožņa vārdā nosauktā mākslas plenēra noslēgumu.”

Līdz 22. aprīlim aicinām interesentus apskatīt izstādi Sv. Pētera baznīcā un tiekamies Preiļos septembrī, kad norisināsies izstādes atklāšana Preiļu Vēstures un lietišķās mākslas muzejā un kļūs zināms 2018. gada laureāts!

„Jāzepa Pīgožņa balvas Latvijas ainavu glezniecībā” pasniegšanu 2015. gadā iedibināja Preiļu novada dome un Rīgas dome sadarbībā ar Rīgas pašvaldības kultūras iestāžu apvienības Rīgas Sv. Pētera baznīcas pārvaldi, Preiļu Vēstures un lietišķās mākslas muzeju, Latvijas Zinātņu akadēmiju, Latvijas Mākslas akadēmiju, Jāņa Anmaņa Jauno talantu atbalsta fondu, un idejas autoriem – kinorežisoru un gleznotāju Jāni Streiču, un māksliniekiem Jāni Anmani un Jāni Strupuli. 2015. gadā galveno balvu saņēma Latvijas Universitātes profesors, mākslinieks Roberts Muzis, 2016. gadā – māksliniece Silva Linarte un 2017. – mākslinieks Aldis Kļaviņš. 

Jolanta Upeniece,
Preiļu novada domes mājaslapas satura redaktore

Pēdējās izmaiņas: 19.03.2018.