9. maijā Eiropas Kultūras mantojuma gada notikums Preiļos – pasākums “Borhu dzimtas atspulgi”

09.05.2018.

Eiropas Kultūras mantojuma gada 2018 Latvijas notikumam Preiļu novada pašvaldība ir pieteikusi informatīvu, izglītojošu un izpratni veicinošu pasākumu “Borhu dzimtas atspulgi”, par notikuma galveno vietu izvēloties Preiļu muižas kapelu.

Piesakot dalību Eiropas Kultūras mantojuma gada aktivitātēs, pašvaldība par mērķi izvirzījusi kultūras mantojuma izmantošanu kā kultūras daudzveidības un kultūras dialoga neatņemamu komponentu. Izmantojot sinerģiju starp kultūras mantojumu un vidi, prasmes un zināšanas kultūras mantojuma nozarē tiks nodotas tālāk, lai kalpotu kā iedvesmas avots jaunradei un inovācijām

Pasākuma laikā tiks apvienotas materiālā un nemateriālā kultūras mantojuma Preiļu identitāti raksturojošas vērtības, iekļaujot tās parka ainavā un izmantojot mūsdienu tehnoloģiju iespējas.

Apmeklētājiem atvērta būs 1817. gadā uzbūvētā un 2006. gadā renovētā muižnieku Borhu kapela, kurā apskatāmas Itālijas, Spānijas un Nīderlandes renesanses laikmeta gleznotāju darbu reprodukcijas un Latvijas tēlniecības vecmeistares Ēvī Upenieces skulptūras. Pirmo reizi kapelā eksponētas tiks unikālas tekstilijas – Jozefa Heinriha Borha (1764-1835) Maltas ordeņa komandora restaurētā mundiera fragments un no Jadvigas Elizabetes Borhas zelta kāzu kleitas 1703. gadā pašūtais, restaurētais ornāts.

Nemateriālā kultūras mantojuma izpētē ir balstīta ideja par lielformāta šaha spēles izgatavošanu, turnīra organizēšanu un iekļaušanu parka ainavā. Ja 19. gs. šaha spēle bija muižnieku izklaide, tad zemnieku izklaide bija pasaku un stāstu stāstīšana. Līdz ar to pasākuma apmeklētājiem tiks piedāvātas pils un parka leģendas un iespēja pašiem iesaistīties stāstnieku sacensībās.

Ārzemju viesiem pasākuma laikā būs pieejama mobilā aplikācija un audiogids angļu valodā ceļojumam pa parku un tā apbūves objektiem.

Pasākuma noformējumā skanēs 19. gs. mūzika.

Tekla Bekeša, Preiļu vēstures un lietišķās mākslas muzeja vadītāja

Pēdējās izmaiņas: 09.11.2018.