Ceļojoša izstāde Preiļu Vēstures un lietišķās mākslas muzejā

29.01.2018.

Līdz 2018. gada 15. februārim Preiļu Vēstures un lietišķās mākslas muzejā Raiņa bulvārī 28 apskatāmas trimdas latviešu Marijas Muzikantes un Dzidras Ciparsones darinātās Bārbijas un Keni latviešu tautas tērpos. Izstādi piedāvā Zviedrijas vēstniecība Latvijā.

Abas mākslinieces bēgļu gaitās bija devušās uz Zviedriju. Pametot Latviju, Marija Muzikante bija paņēmusi savu Rucavas tautastērpu. Ar to viņa tērpās, dziedot Reitera korī, un vēlāk tika arī apglabāta.

1970. gadu vidū ciemos pie Marijas atbrauca Latvijā palikusī māsa un  atveda suvenīru lellīti tautas tērpā, kas kļuva par pamudinājumu lēmumam apģērbt Bārbijas un Kenus latviešu tautastērpos. Pamats  aizraušanās īstenošanai bija kāda grāmata, kurā attēloti un aprakstīti latviešu tautas tērpi. Marija pievērsās katrai detaļai – galvasrotai, kreklam, jostai, apaviem.

Audēja Dzidra Ciparsone labvēlīgas situācijas rezultātā Zviedrijā iepazinās ar Mariju Muzikanti. Ciparsone auda materiālu tautas tērpu svārkiem un prievītes, kas tika izmantotas jostu vietā. Dzidras audējas talantu pamanīja zviedri, kas sekmēja Dzidrai iegūt grāmatas par latviešu tautiskajiem rakstiem.

Dzidra ar Mariju pie lellēm strādāja bez atlīdzības, un tās nebija domātas pārdošanai. Darināšanas iecere bija gaužām vienkārša – lai nākamajām paaudzēm būtu ko redzēt un zināt.

Pēc Latvijas neatkarības atjaunošanas Marija, Dzidra un viņu bērni nodibināja sakarus ar Rūjienas un Naukšēnu ļaudīm un nodarbojās ar labdarību. Laika gaitā Bārbijas un Keni latviešu tautas tērpos nonākuši un palikuši Rūjienas izstāžu zālē, Naukšēnu muzejā, Krustpilī un citur. 

 

Izstāde atvērta:

darbdienās no  plkst. 11.00 līdz plkst. 18.00

sestdienās no plkst.10.00 līdz plkst. 16.00

pirmdien, svētdien – slēgta

Izstādi papildinās radoša darbošanās. Interesentiem darbam ar veidojamām (plastika)  masām piedāvājam divas tēmas:

1.Emocijas

2.Sargeņģelis 

Iepriekšēja pieteikšanās: Silvija Ivanovska, mob.t.. 26742058,

                                           e-pasts: silvija.ivanovska@inbox.lv

 

 

Pēdējās izmaiņas: 09.11.2018.