Preiļos aizvadīts 1991. gada barikāžu atceres pasākums

22.01.2018.

22. janvārī Preiļos, Raiņa bulvāra laukumā norisinājās 1991. gada barikāžu atceres pasākums, kas pulcēja kuplu skaitu dalībnieku, tostarp skolu jaunatni. Preiļu Vēstures un lietišķās mākslas muzeja direktore Tekla Bekeša, uzrunājot klātesošos, atgādināja par 1991. gada barikāžu notikumiem, kas Rīgā pulcēja simtiem tūkstošu cilvēku no visas Latvijas ar mērķi nosargāt 1990. gada 4. maijā atgūto brīvību.

Simbolisko ugunskuru laukumā aizdedzināja Preiļu novada domes priekšsēdētāja Maruta Plivda, Zemessardzes 35. Nodrošinājuma bataljona pārstāvis, kā arī klātesošie barikāžu dalībnieki. Ar klusuma brīdi tika pieminēti tie barikāžu dalībnieki, kuru vairs nav mūsu vidū. Pasākumu ar patriotiskām dziesmām ieskandināja Preiļu novada vīru vokālais ansamblis.

Savā uzrunā Preiļu novada domes priekšsēdētāja Maruta Plivda paldies teica barikāžu dalībniekiem, pateicoties kuriem, mēs šodien varam dzīvot brīvā valstī. Tāpat priekšsēdētāja uzsvēra, ka ir svarīgi rīkot šādus atceres pasākumus un tos apmeklēt, jo, nedomājot par Latvijas vēsturi, mēs nevaram veidot Latvijas nākotni. 

Skolu jaunatne dziedāja dziesmas, lasīja barikāžu dalībnieku atmiņu stāstus. Barikāžu dalībnieks, Preiļu 1. pamatskolas skolotājs Pēteris Bernāns pastāstīja, ka toreiz, pirms 27 gadiem, viņi devās uz Rīgu, jo viņiem bija ideja par neatkarīgu valsti. Un aicināja jauniešus padomāt, vai arī viņiem šobrīd ir ideja, kuras dēļ viņi būtu gatavi rīkoties līdzīgi.

Jāņa Eglīša Preiļu Valsts ģimnāzijas skolotājs Juris Erts pirms 27 gadi piedalījās barikādēs kā students un caur savām atmiņām ļāva ieskatīties tā laikā notikumos no jaunieša perspektīvas, kā spilgtāko epizodi iezīmējot barikāžu dalībnieku sadošanos rokās dzīvajā ķēdē pēc paziņojuma par bruņotu cilvēku tuvošanos.

Pasākuma noslēgumā klātesošos sildīja tradicionālā barikāžu putra. Savukārt pēc tam visiem bija iespēja Preiļu Kultūras namā noskatīties dokumentālo filmu „Vēsture aiz kadra”.

Ilona Vilcāne,
Preiļu novada domes mājaslapas satura redaktore

 

Pēdējās izmaiņas: 23.10.2018.