Ceļošanas paradumus 2017. gadā ietekmējuši laikapstākļi

23.11.2017.

Ir pagājusi aktīvā tūrisma sezona un ir laiks atskatīties uz šajā gadā paveikto un tendencēm.  Centrālās Statistikas pārvaldes dati liecina, ka tūristu skaits valstī kopumā  ir pieaudzis, savukārt Latgales reģiona tūrisma asociācijas  “Ezerzeme” apkopotā informācija liecina, ka Latgalē tas nav būtiski mainījies. Ja ik gadu tūrisma pakalpojumu sniedzēji minēja, ka atsevišķos mēnešos apmeklētāju skaitu ietekmējuši nelabvēlīgi laikapstākļi, tad šogad ar tiem nācās sadzīvot vai ik dienas. Tas parādās arī Preiļu un Riebiņu novada TIC apkopotajā statistikā. 2017. gada tendences ne vien Latgalē, bet arī Preiļu un Riebiņu novados rāda, ka pieauga apmeklētāju skaits tūrisma objektos iekštelpās (muzejos abos novados kopumā par 11%, Latgalē kopumā pieaugums pat par 20%). Lietaino laikapstākļu dēļ visā Latgalē apmeklētāju skaits apskates saimniecībās, objektos ārpus telpām, laukos, brīvā dabā, aktīvās atpūtas uzņēmumos ir būtiski samazinājies – par 16%, līdzīgi ir arī mūsu novados. Līdz ar to likumsakarīga ir arī nakšņotāju izvēle – šogad pieauga nakšņotāju skaits pilsētās un samazinājās laukos. Ja analizē Preiļu un Riebiņu novadu datus, pilsētā nakšņotāju skaits pieaudzis par apmēram 30%, bet laukos samazinājies par 20%. Jāteic, ka šie dati nav pilnīgi, jo ne visi tūrisma pakalpojumu sniedzēji precīzi uzskaita visus tūristus un iesniedz pilnīgu informāciju TIC vai kādai citai iestādei.

Kopumā TIC vērtē šo gadu kā aktīvu arī mums pašiem. TIC apmeklētāju skaits pieaudzis par apmēram 33%, kas galvenokārt ir saistīts ar ekskursiju pieprasījumu (apkalpots par 28% ekskursantu vairāk nekā iepriekšējā gadā). Vislielāko interesi izraisījusi Preiļu pils atjaunošana, kā arī TIC jaunais piedāvājums – dziedājums Preiļu kapelā, kas šogad svinēja savu 200-gadi. TIC šogad jau trešo reizi īstenoja Latgales kultūras programmas 2017 atbalstītu projektu, kurā vairākās aktivitātēs, sākot no maija līdz novembrim, izzinājām, pētījām un darinājām senās spēka zīmes. Kā ik gadu TIC pārstāvji klātienē piedalījās starptautiskajās tūrisma izstādēs – Balttour (Rīgā) un Utrehtā (Nīderlandē). Izdales materiāli ir nogādāti arī uz izstādēm un gadatirgiem  Viļņā, Tallinā, Varšavā, Vitebskā, Helsinkos, Minhenē, Berlīnē, Gēteborgā Latvijas kopējā stendā Latgales reģiona tūrisma asociācijas “Ezerzeme” sastāvā. Mūsu novados ir viesojušies Vācijas  tūroperatori un trīs Latvijas tūropertori, Latvijas labākie Instagram speciālisti un fotogrāfi. Tūrisma pakalpojumu sniedzējiem ir organizēts seminārs Preiļos, kā arī piedāvāta iespēja piedalīties LRTA “Ezerzeme” un Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras rīkotajos pasākumos, pieredzes apmaiņas braucienos, un, jāteic, ka ik gadu mūsējie arvien vairāk izmanto iespēju izglītoties un celt savu kvalifikāciju.

Šis bija arī interesantu pasākumu gads. TIC kopā ar sadarbības partneriem rīkoja Preiļu pludmales atklāšanas pasākumu ar velo-fot-orientēšanos Preiļu, Riebiņu un Vārkavas novadu jauniešiem, kurā galvenais sponsors Tallink uzvarētājiem dāvināja kruīzu uz Stokholmu. Burbuļu parādē, kas vienlaicīgi notika 50 valstīs un vairāk nekā 100 pilsētās, Preiļu parkā un pludmalē piedalījās ļoti daudz gan vietējo iedzīvotāju, gan viesu. TIC kopā ar jaunajiem novada uzņēmējiem piedalījās  Uzņēmēju dienās Latgalē, kā arī citos pasākumos. Priecājamies par Preiļu pašvaldības atbalstu uzņēmējdarbībai, kā rezultātā top jauni tūrisma objekti un pakalpojumu sniedzēji, piemēram, “Jašas podi” (keramika), Sintijas Loginas porcelāna un keramikas darbnīca, vairāki amatnieki un rokdarbnieki.

Jau vairākus gadus pēc kārtas LRTA “Ezerzeme” ar kopējo stendu piedalās arī Latvijas Brīvdabas muzeja gadatirgū un šogad pirmo reizi arī Latvijas Tūrisma informācijas tirgū. Izlozes ceļā tika noskaidrots, ka nākamais – V Latvijas Tūrisma informācijas tirgus tiks rīkots Preiļos, tādēļ aicinām ikvienu ieplānot 28. aprīli, kad vienlaicīgi notiks arī Preiļu pavasara gadatirgus. Tā būs iespēja uz vietas iepazīties ar visas Latvijas tūrisma piedāvājumu, baudīt kultūras pasākumus un iepirkties.

Lai arī tūristu skaits šajā drēgnajā un tumšajā sezonā ir krietni samazinājies, TIC aktīvi gatavojas nākamajai sezonai – top novada un visas Latgales izdales materiāli, papildinām un sekojam līdzi informācijai tūrisma lapā www.visitpreili.lv / www.visitriebini.lv . Pati aktuālākā informācija tiek publicēta TIC Facebook un Twitter kontos. Plānots, ka nākamgad  uzsāks darbu Preiļu novada Tūrisma veicināšanas konsultatīvās padome, kuras mērķis būs veicināt tūrisma vides veidošanā iesaistīto publisko personu –  pašvaldības, komersantu, kā arī biedrību un nodibinājumu sadarbību, lai sekmētu tūrisma attīstību un veicinātu tūrisma nozares integrāciju novada sociāli ekonomiskās attīstības procesā. Preiļu novada domes sēdē tika pieņemts lēmums no 2018. gada ar Preiļu pili un parka kompleksu iestāties Latvijas Piļu un muižu asociācijā, kas pavērs vēl lielākas iespējas popularizēt Preiļus un apkārtni. Protams, arī nākamgad TIC darbosies kā kopīga abu novadu tūrisma pakalpojumu sniedzēju popularizēšanas vieta.

TIC ir atvērts gan informācijas meklētājiem, gan tūrisma pakalpojumu sniedzējiem. Tādēļ aicinām Jūs ciemos – kopā vienmēr rodas idejas, lai mūsu vide kļūtu pievilcīgāka ne vien pašiem, bet arī viesiem! Lai nākamais gads būtu vēl ražīgāks!

 

Preiļu un Riebiņu novada TIC vārdā,
vadītāja Iveta Šņepste

Pēdējās izmaiņas: 23.10.2018.