Ar iedvesmojošu lekciju noslēdzas TIC projekts

15.11.2017.

Pašreiz mūsu senču mantojums, tai skaitā dažādas senās zīmes,  ir modes lieta, taču pamazām tas kļūst par ikdienas nepieciešamību, tādēļ kopš jūlija Preiļu un Riebiņu novada TIC īstenoja Latgales kultūras programmā 2017 atbalstīto projektu “Tev, Dieviņ, spēks, varīte, Tev gudrais padomiņš”. Projekta galvenais vadmotīvs bija senās latvju spēka zīmes un to pielietojums mūsdienās, nozīme un to pareiza izmantošana. Tādēļ jo īpašs vietējiem iedzīvotājiem likās projekta noslēguma pasākums 15. novembrī Preiļu Galvenajā bibliotēkā, kurā ar savu lekciju uzstājās zīmju enerģētiķe un pētniece, gleznotāja un zintniece Brigita Ektermane. Māksliniece gan stāstīja par savu izstādi, kas visu novembri aplūkojama bibliotēkas telpās, gan par seno zīmju nozīmi un pielietojumu ikdienā savu mērķu sasniegšanai. Daudzi steidza pēc lekcijas parunāt individuāli, jautājot par viņa problēmai nepieciešamo zīmi vai to savienojumu. Ja izstāde “Zīmju spēks” visu patriotisko mēnesi priecē acis bibliotēkas apmeklētājiem, tad lekcijā iegūtā informācija būs praktisks palīgs zīmju pareizam pielietojumam. Klātesošie bija iedvesmoti un izteica cerību satikt lektori Preiļos vēl kādreiz, jo seno spēka zīmju tematika ir ļoti plaša un vēl arvien ne līdz galam atklāta arī pašiem to pazinējiem un interesentiem.

Projekta īstenošana tika uzsākta ar Preiļu novada iedzīvotājas, masieres un jogas pasniedzējas Kristīnes Mūrnieces lekciju – sarunu par dzīvi, veicinot klausītājus palūkoties uz mūsdienu sarežģītājām lietām bērna acīm caur senču zināšanām un viedumu. Savukārt Preiļu pilsētas svētku laikā ikviens interesents vietējo amatnieku radošā darbnīcā varēja izgatavot nelielus suvenīrus ar latvju zīmēm. Septembrī dzejas dienu ietvaros tika organizēts “Dzejas busiņš” no Preiļiem uz Riebiņu un Stabulnieku bibliotēkām un tālāk uz Galēniem, Roberta Mūka muzeju, kur notika kopīga literāra pēcpusdiena ar apvienību “Mūka ķēķis”, lasot vietējo dzejnieku dzeju un darinot spēka zīmes.

Projekta kopējais budžets ir EUR 580, no kuriem EUR 510 ir piešķirti no Valsts kultūrkapitāla fonda mērķprogrammas „Latvijas valsts mežu atbalstītā Latgales kultūras programma 2017” un EUR 70 ir Preiļu novada domes finansējums.

Iveta Šņepste
Projekta vadītāja,
Preiļu un Riebiņu novada TIC pārstāve

 

Šis projekts tiek realizēts ar Latgales reģiona attīstības aģentūras, Valsts kultūrkapitāla fonda un A/S Latvijas valsts meži finansiālu atbalstu.

 

Pēdējās izmaiņas: 23.10.2018.