No 18. novembra Ritas Lūses un Rolanda Bruno Butāna gleznu izstāde “Pretī laimei”

18.11.2017.

No 18. novembra līdz 27. decembrim Preiļu vēstures un lietišķās mākslas muzejs piedāvā novadnieces Ritas Lūses un Rolanda Bruno Butāna gleznu izstādi “Pretī laimei’.

Izstādē skatāmi glezniecības studijas “Umbra“ dalībnieku darbi.  Rīgā dzīvojoša novadniece Rita Lūse glezno ainavas, kā arī portretē sev tuvos un mīļos cilvēkus. Rolands Bruno Butāns savos darbos pievērsies Rīgas, it īpaši vecpilsētas atainošanai. Izstāde skatāma Preiļu kultūras nama izstāžu zālē līdz šī gada nogalei.

RITA LŪSE

Rita Lūse par sevi: «Zīmēšana man iepatikās, mācoties Preiļu 1. vidusskolā, bet ar gleznošanu sāku nodarboties pēc dzīvesvietas maiņas – mācoties Rūjienas vidusskolā.

Kaut gan mana mamma bija medmāsa un tēvs – dakteris, tomēr mācības medicīnas jomā es neturpināju, bet gan izvēlējos jurista profesiju. Vēlāk strādājot par izmeklētāju un citos amatos iekšlietu struktūrā, darbošanās mākslas jomā man palīdzēja pārvarēt negatīvās emocijas, atjaunot spēkus.

Gleznojot vēlos iemūžināt skaistumu, ko jūtu visapkārt, lai tas paliek man un citiem par prieku. Gleznošana – tā ir laime.

Vairākās manās ainavās dominē zilā krāsa – gaisa un ūdens krāsa, kosmosa enerģijas krāsa, kas izstaro mieru un mīlestību – garīgās attīstības laikmeta simbolus.»

 

Rita Lūse /Brikmane/

Dzimusi 1955. gada 1. martā Preiļu novada Rušonas pagastā

1962.-1965. – Preiļu 1. vidusskolas audzēkne

1973.– Rūjienas vidusskolas absolvente.

Gleznotāja J. Galzona /seniora/ «Mazās Mākslas akadēmijas» dalībniece Rūjienas vidusskolā, skolas sienas avīzes redaktore

1974.-1995. – Latvijas Universitātes juridiskās fakultātes /vakara nodaļas/ studente un Rīgas rajona Iekšlietu daļas izmeklēšanas nodaļas izmeklētāja vietas izpildītāja un vēlāk – izmeklētāja un nodaļas priekšnieka vietniece.

Valsts policijas /VP/ Galvenās Kriminālpolicijas pārvaldes /GKrPP/ Zonāli analītiskās nodaļas priekšnieka vietniece.

1996.-2009. – VP GKrPP un Pirmstiesas izmeklēšanas pārvaldes darbiniece dažādos amatos. Apgūtas papildus prasmes apmācību un izglītojošo semināru organizēšanā, sadarbībā ar plašsaziņas līdzekļiem un ar Cietušo atbalsta centru mediācijas /strīdu izšķiršana bez tiesas starpniecības/ jomā.

2009.-2013. – Aktīvā darba perioda noslēgums Valsts policijā pulkvežleitnantes dienesta pakāpē

No 2013. – darbs Valsts policijā juridisko dokumentu tulka amatā.

 

Pievēršanās mākslai

Iekļaušanās gleznošanas studijā «Umbra», darbība vecmeistares Māras Zītares vadībā.

Piedalīšanās tēlotājmākslas studiju izstādēs Rīgā: VEF kultūras pilī, Imantas kultūras centrā, Kultūras centrā «Ziemeļblāzma», Ziemeļu rajona izpilddirekcijā, Pārdaugavas bibliotēkā.

Personālizstādes

 

2013. – Rūjienas izstāžu zāle

2014. – Salaspils izstāžu zāle

 

ROLANDS BRUNO BUTĀNS

Rolanda Bruno Butāna izstāde atspoguļo mākslinieka personīgo skatījumu un sajūtas par savu vidi, savu zemi. Mākslinieks glezno savu tēvzemi – savu pilsētu, savas tuvās vietas, cilvēkus un ainavas. Izstāde ir kā skaists ievads vērtībās, kurām ikdienā netiek pievērsts daudz uzmanības – skaistums, tradīcijas un lepnums par savu valsti – izvirzās priekšplānā. Autora daiļrade šajā kontekstā lieliski iederas ar savu estētiku un klasiski komponētajām ainavām. 

Rolands Bruno Butāns izveidojis savu glezniecisko rokrakstu, strādā eļļas, akrila, akvareļu un pasteļa tehnikās. Viņa tematika ir plaša – Latvijas ainavas, pilsētas ainavas, Vecrīgas un Rīgas motīvi, klusās dabas, portreti un ziedi.

Iemīļota tēma māksliniekam ir pilsētas skati – īpaši Vecrīgas. „Vecrīga ir mana stihija”, saka pats mākslinieks. Savās gleznās viņš piešķir vecpilsētai ņirbošu, košu un romantisku dvēseli. Gleznās var atpazīt konkrētas vietas, bet šim reālismam, caur mākslinieka redzējumu, pievienojas lirisks elements. R.Butāna glezniecība ir savdabīga fantāzija par pilsētvidi, atainotu caur mākslinieka atmiņām un sajūtām.

Interesanta parādība mākslinieka daiļradē ir „grafiskā glezniecība” – pilsētas ainavas, gleznotas akrila tehnikā, izmantojot tikai grafiskās melnā – baltā attiecības, kā arī pastozā glezniecības maniere. Krāsas reljefs veido akcentu uz telpas izjūtu, kas atkārtojas vairākos gleznotāja darbos. Rolands Butāns ir mākslinieks, kurš redz un veido skaistumu ap sevi. Atspoguļojot ikdienišķo, viņš tam piešķir jaunas kvalitātes un iemūžina savu Latviju tādu, kādu to redz tikai viņš – mākslinieks.

Māksliniekam bijušas personālizstādes Latvijā, ASV, piedalījies grupas izstādēs Vācijā, Krievijā, Tālajos Austrumos. Daudzi viņa darbi ir privātkolekcijās gan pie mūsu tautiešiem, gan viņa daiļrades cienītājiem Vācijā, Somijā, Zviedrijā, Krievijā, Izraēlā un ASV.

 

Glezniecības studija „Umbra” 

dibināta 1961.gadā kā Tramvaju un trolejbusu pārvaldesKultūras nama studija.

1968. gadā gleznotāja Nikolaja Petraškeviča vadībā studija ieguvusi 

Tautas tēlotājmākslas studijas statusu.

No 1977. gada studiju vada gleznotāja Māra Zītare.

Studijas radošajā darbā akcents tiek likts uz kompozīcijas skaidrību, krāsu laukumu attiecībām un koloristiku.

Studija regulāri piedalās Latvijas un starptautiskās Tautas mākslas studiju izstādēs un mākslinieku plenēros. Notiek studijas dalībnieku personālizstādes.

Pēdējās izmaiņas: 09.11.2018.