19. novembrī Preiļu KN Askolda Saulīša filma “Astoņas zvaigznes”

19.11.2017.

ASTOŅAS ZVAIGZNES

 

Dokumentālā filma

Filma par latviešu nācijas pašapzināšanās procesa spilgtāko un traģiskāko parādību – latviešu strēlniekiem.           

100 min., pirmizrāde: 2017. gada 18. novembris

 

režisors: Askolds Saulītis

scenārija autori: Dainis Īvāns, Askolds Saulītis

operators: Andrejs Verhoustinskis

skaņu režisors: Jānis Brunovskis

komponists: Jānis Brunovskis

montāžas režisors: Askolds Saulītis

producents: Bruno Aščuks

kopproducents: Askolds Saulītis

studijas: Centrums, Terra Europa, Latvija

 

Vēsturiski hronoloģisks pētījums par latviešu strēlnieku bataljoniem, to veidošanos un dalību Pirmā pasaules kara kaujās, par Latvijas Neatkarības kara cīņām līdz pat Krievijas Pilsoņu kara beigām, kad liela daļa strēlnieku atgriezās nesen dibinātā Latvijas valstī. Mājās.

Pirmais Daugavgrīvas, otrais Rīgas, trešais Kurzemes, ceturtais Vidzemes, piektais Zemgales, sestais Tukuma, septītais Bauskas un astotais Valmieras latviešu strēlnieku bataljons – tā ir Latvija vēl pirms Latvijas. Un astoņi ar strēlnieku cīņām saistīti patiesi dzīvesstāsti, kas caurvij vēstījumu, ietverot sevī Latvijas kopējo likteņstāstu. Filma par astoņām strēlnieku zvaigznēm ir stāsts par vienkāršiem cilvēkiem, kurus izaicināja Liels Laikmets un, neprasot atļauju, noteica viņu dzīves robežas. 

ASKOLDS SAULĪTIS

Dzimis Liepājā, mācījies Liepājas lietišķās mākslas vidusskolā, 20 gadu vecumā pārcēlies uz Rīgu un sācis strādāt kinostudijā. Paralēli iesaistījies kinoamatieru kustībā, saņēmis vairākas balvas starptautiskos festivālos. 1993. gadā debitējis kā dokumentālā kino režisors, 1999. gadā vienlaikus veidojis savus pirmos un pagaidām vienīgos mēģinājumus citos filmu veidos – animācijas īsfilmu un spēles īsfilmu. Ieguvis bakalaura grādu TV režijā (2000), vēlāk papildinājies dažādos starptautiskos kursos. Regulāri saņēmis Nacionālā filmu festivāla Lielais Kristaps balvas – gan kā labākais dokumentālā kino režisors, gan Skatītāju balvas. Laika gaitā izkristalizējusies galvenā tematiskā interese kā režisoram un producentam – Latvijas valsts vēsture visa 20. gadsimta garumā. 2011. gadā dibinājis biedrību Terra Europa, kurā tapušas dokumentālās Atmodas antoloģija (2013), Baltijas Brīvības ceļš (2014) un citas.

Studija CENTRUMS

Dibināta 2004. gadā, studijas vadītājs, producents un kinokritiķis Bruno Aščuks iepriekš piecus gadus vadījis Latvijas Nacionālo Kinocentru. Studija specializējas uz starpžanru filmām, kurās miksēti dokumentālā kino, animācijas un spēles inscenējumu elementi – Čiža acīm (2007) ir dokumentālā materiālā balstīta animācijas filma, savukārt iepriekšējā sadarbībā ar režisoru Askoldu Saulīti tapusī Bermontiāda (2009). ir arhīva materiālu un dokumentālu filmējumu apvienojums ar datorgrafiku un vēsturisku ainu rekonstrukcijām ar aktieru piedalīšanos. Producenta Bruno Aščuka vadībā tapusi arī atzinīgi novērtēta kultūras datorspēle Uzcel Gaismas pili! (2007).

Pēdējās izmaiņas: 23.10.2018.