Preiļu jaunie mūziķi koncertē Francijā un gūst iedvesmu turpmākajam darbam

24.10.2017.

No 24. oktobra līdz 27. oktobrim Preiļu Mūzikas un mākslas skolas kora divdesmit dalībnieki,  pieci mākslas nodaļas audzēkņi un septiņi Mūzikas nodaļas pedagogi viesojās Francijā, sniedza koncertu Francijas mūzikas draugiem, tika uzaicināti uz pieņemšanu Sevres pilsētas mērijā, apmeklēja vairākus pasaulslavenus tūrisma objektus un guva daudz iespaidu turpmākajam darbam un mācībām.

Par brauciena iespaidiem pastāstīja Preiļu Mūzikas un mākslas skolas pedagogs Alberts Vucāns, kurš pats organizēja šo pasākumu. Brauciena ideju – Mūzikas nodaļas audzēkņu koncertu – ierosināja Francijā dzīvojošais Preiļu novada Goda pilsonis Bruno Daviot, kurš vienmēr ir viesmīlīgi uzņēmis preiliešus un stiprinājis sadraudzības saites ar Preiļu iedzīvotājiem, īpaši atbalstot jaunos mūziķus un māksliniekus.

Neaizmirstamu mirkļu no braucienā redzētā ir daudz, tomēr visatbildīgākā bija diena, kad Preiļu jaunajiem mūziķiem un pedagogiem notika koncerts kopā ar Parīzes jaukto kori “Latve”, ko vada Francijā dzīvojošā latviete Ināra Braže. Korī dzied gan Latvijas vēstniecības Francijā pārstāvji, gan studenti, arī pats Bruno Daviot. Kolektīvs izveidots nesen, lai arī Francijā godam sagaidītu Latvijas Republikas proklamēšanas 100. gadskārtu.

Pirms uzstāšanās Ville-d’Avray – nelielā pilsētiņā Parīzes pievārtē  – abiem koriem notika mēģinājums, bet vēlāk stundu ilgā koncertā Latviešu dziedātāju balsis pieskandināja koncertzāli “Le Colombier”. Skanēja garīgā mūzika Preiļu Mūzikas un mākslas skolas kora izpildījumā, pirms diviem gadiem Vācijas konkursā otro vietu ieguvušā meiteņu trio dziedātās dziesmas. Mūzikas nodaļas pedagogi kopā ar kori “Latve” dziedāja dziesmas no Dziesmu un deju svētku programmas, bet koncerta noslēgumā izskanēja abu koru sadziedāšanās. Mūzikas piesātinātā diena noslēdzās ar visu koncerta dalībnieku saviesīgu vakaru, tuvāku iepazīšanos un interesantām sarunām.

Visiem preiliešiem neaizmirstama paliks pieņemšana Parīzes priekšpilsētas Sevres mērijā. Šādas tikšanās ar pilsētas vadību Bruno Daviot organizē vienmēr, kad uzņem ciemiņus no Latvijas. Mērijā viesojušies daudzi Preiļu Mūzikas un mākslas skolas audzēkņi un pedagogi, Preiļu Skolotāju kora dalībnieki, arī Rīgas un Daugavpils kori. Šogad, pirmo reizi 27 gadu laikā, kopš iesākusies draudzība ar Bruno Daviot, pieņemšanā piedalījās arī Latvijas vēstnieks Francijā Imants Lieģis. Francijas kora dziedātāji jau no Bruno Daviot daudz bija dzirdējuši par Preiļiem, par Latviju, par Alberta Vucāna viesmīlību, bet šoreiz ilggadējā Preiļu iedzīvotāju draudzība un kultūras apmaiņa ar Francijas cilvēkiem patīkamu gandarījumu sagādāja arī vēstniekam.

Preiliešiem tika piedāvātas vairākas apmaksātas ekskursijas ievērojamo vietu apskatei. Audzēkņiem viena diena bija paredzēta Disnejlendas apmeklējumam, brauciena dalībnieki pabija slavenajā Monmartrā, kur no augstākā punkta saulainajā dienā varēja redzēt visu Parīzi. Audzēkņi un pedagogi apmeklēja Parīzes Dievmātes katedrāli, devās izbraucienā ar kuģīti pa Sēnu, uzkāpa slavenajā Eifeļa tornī, apskatīja Oranžērijas muzejs un skaistos Versaļas pils dārzus.

Francijas apmeklējuma laikā audzēkņi un pedagogi uzturējās Bruno Daviot vadītajā pamatskolā (skolā mācās 500 skolēni no 1. līdz 6. klasei) Ville-d’Avray pilsētiņā. Preiļu audzēkņi un pedagogi tika īpaši gaidīti, jo skolā bija novietots Latvijas un Latgales karogs, katru dienu skanēja Latvijas pūtēju orķestru un koru mūzika, par ko īpaši bija parūpējies pats skolas direktors, sagādājot Dziesmu svētku mūzikas ierakstus. Turpat skolas kafejnīcā katru dienu tika ieturētas brokastis un vakariņas, bet pusdienu ēdiens tika nodrošināts katram līdzņemšanai. Par ciemiņu labsajūtu rūpējās arī vairāki vietējā vīru ansambļa dalībnieki, bet 27. oktobrī, pirms izbraukšanas no Francijas, ikviens varēja baudīt peldi baseinā, lai vieglāks un patīkamāks būtu mājupceļš.

Ceļā uz Parīzi, kad Polijas teritorijā radās tehniskas problēmas ar autobusu, brauciena dalībnieki izjuta to, cik liela nozīme ir pozitīvām attiecībām starp cilvēkiem, cik svarīgi ir saņemt palīdzību, kad tā ir ļoti nepieciešama. Pateicoties kādas Polijā dzīvojošas ģimenes atsaucībai, transporta tehniskās problēmas pusotras stundas laikā tika atrisinātas, un preilieši varēja doties tālāk.

Iespaidu ir daudz, redzēta un iepazīta Parīzes un Francijas neliela daļa, satikti šīs valsts cilvēki, skatītas skaistas vietas Polijā un Vācijas pierobežā, iegūti fantastiski iespaidi. Francijas apmeklējuma programma bija ļoti piesātināta un saspringta, jo gribējās pagūt ieraudzīt pēc iespējas vairāk, ko audzēkņi nesūdzoties izturēja.

29. oktobrī preilieši atgriezās mājās – ar daudziem iespaidiem, par ko varēs lasīt audzēkņu pierakstos. Visi brauciena dalībnieki saka lielu paldies Albertam Vucānam – par ieguldīto organizatorisko darbu, jo skolotājs ar savu ģimeni jau 27 gadus uztur siltus kontaktus ar Bruno Daviot, uzņem pie sevis Preiļos Bruno Daviot un viņa ģimeni, iepazīstina ar Latviju, plāno un organizē kultūras programmas apmaiņas braucienus gan Mūzikas un mākslas skolas audzēkņiem un pedagogiem, gan Preiļu Skolotāju korim. Līdzekļi transporta izdevumiem tika iekļauti Preiļu Mūzikas un mākslas skolas 2017. gada budžetā.

Šis bija jau ceturtais Preiļu Mūzikas un mākslas skolas pārstāvju brauciens uz Franciju, kura laikā gūtie iespaidi iedvesmo un paplašina redzesloku kā bērniem un jauniešiem, tā arī skolas pedagogiem. Pierādījums tam ir Preiļos izveidotais un daudzu iemīļotais pūtēju orķestris. Tā darbība iesākās pēc pirmā Francijas apciemojuma, iedvesmojoties no redzētā un dzirdētā pie mūsu draugiem ārzemēs.

Raksts “Latviešu kori sajūsmina francūžus” www.latviesi.com

Maija Paegle,
Preiļu novada domes sabiedrisko attiecību speciāliste

Pēdējās izmaiņas: 24.10.2017.