Latvijas strādājošos informēs par negatīvo stresu, izdegšanas sindromu un onkoloģisko slimību agrīnu diagnostiku

01.12.2017.

Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC) oktobrī uzsāk realizēt seminārus Latvijas uzņēmumos par negatīvā stresa, izdegšanas sindroma profilaksi un onkoloģisko slimību agrīnu diagnostiku, lai aicinātu iedzīvotājus aktīvāk rūpēties par savu veselību un uzlabot dzīves kvalitāti.

Kopumā līdz šā gada beigām tiks īstenoti divdesmit semināri visā Latvijā, aptverot vismaz 400 interesentus darbspējas vecumā, primāri piesaistot uzņēmumus tajās pašvaldībās, kuras atrodas Latvijas Nacionālā veselīgo pašvaldību tīkla sastāvā.

Stress ir plaši izplatīts psihosociāls riska faktors darba vidē, kas būtiski ietekmē gan darbinieka veselību, gan mikroklimatu darbavietā un darba kvalitāti. Par sevišķi bīstamu uzskatāma strādāšana ilgstoša stresa apstākļos, kas nereti kļūst par cēloni sirds un asinsvadu slimībām, depresijai, kā arī fiziskam un emocionālam izsīkumam, ko dēvē arī par izdegšanas sindromu.

Latvijas iedzīvotāju veselību ietekmējošo paradumu pētījuma dati liecina, ka stresu un nomāktību pēdējā mēneša laikā ir izjutusi gandrīz puse (48,7%) Latvijas iedzīvotāju vecumā no 15 līdz 74 gadiem, kas liecina, ka lielai daļai pastāv augsts risks saskarties ar pazeminātām darba spējām vai pat stresa izraisītām veselības problēmām.

Mirstība no ļaundabīgiem audzējiem ir otrs biežākais nāves cēlonis pēc sirds un asinsvadu slimībām Latvijā, kas liecina, ka sabiedrībā ir jāveicina lielāka izpratne par profilaktisko pārbaužu nepieciešamību. 

Semināru dalībniekus ārsti izglītos par psihisko veselību un tās nozīmi darba procesā, profesionālo izdegšanu, kā arī sniegs praktiskus padomus izdegšanas mazināšanai. Semināru otrā daļā auditoriju plānots iepazīstināt arī ar onkoloģisko saslimšanu riska faktoriem, profilaktiskajām pārbaudēm, kā arī onkoloģisko slimību ārstēšanas metodēm un atbalsta iespējām.

Seminārus uzņēmumos īstenos veselības centra „Vivendi” speciālisti – sertificēti ārsti psihoterapeiti, psihiatri, ģimenes ārsti un speciāli apmācīti psihologi.

Preiļos seminārs darbspējas vecuma iedzīvotājiem par negatīvā stresa un izdegšanas profilaksi un onkoloģisko slimību agrīnu diagnostiku notiks 2017. gada 1. decembrī pulksten 15.00 Preiļu novada uzņēmējdarbības centrā, Kooperatīva ielā 6 (3. stāvā), Preiļos

Programma (PDF) 

Ilze Straume,
Slimību profilakses un kontroles centrsa

Pēdējās izmaiņas: 09.11.2018.