Aizvadīta UNESCO nedēļa Raiņa Jasmuižā

09.10.2017.

No 9. līdz 15. oktobrim Latvijā norisinājās UNESCO nedēļa. Tās ietvaros UNESCO Latvijas Nacionālā komisija aicināja pievērsties tēmām, kurās ikdienā saskaras materiālais un nemateriālais kultūras mantojums, īpaši izceļot kulinārā mantojuma nozīmi un tā sniegtās iespējas ilgtspējīga tūrisma veicināšanai.
Arī Raiņa muzejs “Jasmuiža” piedalījās UNESCO nedēļā un interesentiem piedāvāja daudzveidīgas aktivitātes. 11. un 13. oktobrī muzejā notika siera siešanas nodarbības, savukārt 12. oktobrī – sirņiku jeb biezpiena plācenīšu cepšanas nodarbība, kurās piedalījās skolu audzēkņi un seniori.

14. oktobrī Aizkalnē ciemojās laikmetīgās dejas kompānijas “Ārā” dejotāji, kuri izdejoja Raiņa un Aspazijas attiecību stāstu Olgas Žitluhinas poētiskās dejas traģēdijā “Viens un Divi”.

Laikmetīgās dejas izrāde ar pilnu nosaukumu “Poētiskās dejas traģēdija “Viens un divi” – Raiņa un Aspazijas vēstules” tapusi 2014. gada rudenī, izmantojot daudzveidīgu kultūrvēsturisko materiālu bāzi. Pirmkārt, iedvesma smelta Raiņa un Aspazijas sarakstē – tā ilga 35 gadus (1894–1929) un to veido 2499 vēstules latviešu, krievu un vācu valodā. Saraksti par unikālu atzinusi UNESCO programma “Pasaules atmiņa”, iekļaudama to Latvijas Nacionālajā reģistrā. Otrkārt, izrādes iedvesmas avots ir Gunārs Bībers – Latvijas Kultūras akadēmijas profesors, goda doktors un izcila personība, kas jau ilgu gadu garumā studentus un kolēģus pārsteidz ar savu erudīciju un stāstītāja talantu, tādēļ vairāku paaudžu literatūras, teātra un kultūras cilvēki viņu sauc par Skolotāju. Gunāra Bībera padziļinātās intereses lokā ir drāmas teorija, literatūras vēsture, skatuves mākslas attīstība, arī deja. Profesora sabiedrotie ir izcilas tagadnes un pagātnes Latvijas personības, arī Aspazija un Rainis – viņu dzeja, dramaturģija un abu personību dziļums.

Izrāde ir rādīta daudzviet Latvijā, kā arī viesojusies Ķīnā un Somijā, kur 2015. gadā reprezentēja mūsu valsti Eiropas prezidentūras gadā. Šoruden, pateicoties Valsts Kultūrkapitāla fonda atbalstam, izrāde parādīta arī Raiņa jaunības dzīves vietā Jasmuižā.

Paldies visiem, kuri piedalījās UNESCO nedēļā!

Raiņa un Aspazijas muzeja vadītājas vietniece
Solvita Brūvere

 

Pēdējās izmaiņas: 09.11.2018.