Konkursā SPICE 2017 uzvar Preiļu 1. pamatskolas 6.a klases skolēns MATĪSS BEČS

21.09.2017.

Ar mērķi popularizēt interešu izglītību sabiedrībā un piedāvāt pusaudžiem netradicionālu un kvalitatīvu brīvā laika pavadīšanas iespēju savas personības izzināšanai, palīdzot atklāt savas spējas un talantus, 2017. gada 21. septembrī notika tradicionālais konkurss „SPICE 2017”, kurā šogad piedalījās 28 (pieteikušies bija 34) apķērīgi un azartiski vienpadsmit un divpadsmitgadīgi zēni no Preiļu 1. pamatskolas, Salas pamatskolas, Pelēču pamatskolas un Preiļu 2. vidusskolas. Konkursu organizēja Preiļu novada bērnu un jauniešu centrs sadarbībā ar starpnovadu Mājturības un tehnoloģiju skolotāju metodisko apvienību un Preiļu vēstures un lietišķās mākslas muzeju (PVLMM).

Konkursa uzdevumi bija ļoti dažādi, kas nozīmē, ka, lai kļūtu par Spicāko puiku, jābūt vispusīgam – radošam, apķērīgam, izveicīgam, erudītam dažādās jomās un ar praktiskām iemaņām.

Praktiskā uzdevuma veikšanai Mājturības un tehnoloģiju skolotāju metodiskās apvienības vadītājs, Preiļu 1. pamatskolas skolotājs Uldis Čerpakovskis bija sagatavojis skices, pēc kurām konkursa dalībniekiem no saplākšņa ar rokas rotzāģi vajadzēja izgriezt T krekla formas detaļu un izstrādāt tā dizainu. Rezultātu vērtēja pēc paveiktā darba kultūras – cik rūpīgi izgriezta, apstrādāta un cik rūpīgi un radoši noformēta detaļa. Vislabāk darboties ar rokaszāģi izdevās Preiļu 1. pamatskolas skolēniem – Matīsam Bečam (48 punkti, 6.a klase), daudz neatpalika arī Andris Verečinskis (43 punkti, 6.a klase), Kārlis Adamovičs un Modris Gorins (42 punkti, 6.c klase) un Adrians Konstantinovs (42 punkti, 6.b klase).

PVLMM izglītojošā darba un darba ar apmeklētājiem speciālistes Silvijas Ivanovskas vadībā konkursa dalībnieki pildīja uzdevumu “Ainava platleņķi” (individuālas asociācijas, skatot Jāzepa Pīgožņa balvas Latvijas ainavu glezniecībā izstādi). Līderi šajā uzdevumā (19 punkti no 20 iespējamajiem) bija Ivans Ivanovs (6. klase, Preiļu 2. vidusskola), Jānis Rubāns (6. klase, Salas pamatskola), Matīss Bečs, Tomašs Vaivods, Modris Gorins (6.c klase, Preiļu 1. pamatskola). Konkursa dalībnieki „ar gardu muti” cienājās ar muzeja darbinieku gādāto tēju un garšīgajām ievārījuma maizītēm.

Jau tradicionāli zēniem bija jāizpilda arī izglītojošs uzdevums „Smadzeņu kustināšana 2017” – 20 jautājumi par dažādām tēmām, piedāvāti atbilžu varianti – jāizvēlas pareizā. Piemēram:

  • Netālu no Preiļiem esošā muižnieku Anspoku pils savā laikā bija … (cietums, klosteris, medību pils).
  • Kā sauc augli, kurš satur vairāk kā 50 vitamīnu? (ābols, apelsīns, banāns).
  • Pabeidz latīņu teicienu: nezaudē dūšu un pārvari … (skopumu, bailes, prieku).

Testā labākos rezultātus uzrādīja Preiļu 1. pamatskolas 5.a klases skolnieki Armands Pūga, Dāvis Mūrnieks un Ēriks Kozers.

Lai veiktu sportisko uzdevumu, zēniem bija nepieciešami sporta apavi un izturība. No pirmā acu skata ne tik grūtajā uzdevumā – lekt ar lecamauklu “uz laiku”, bija nepieciešama stratēģiskā domāšana, gribasspēks, izturība, pacietība un veiksme, jo uzdevuma izpildei bija dota tikai viena iespēja. Rezultāti kopumā arī šogad neiepriecināja. Šīgada labākais rezultāts (2:22), kas pieder Antonam Kondratjevam (5. klase, Preiļu 2. vidusskola) tomēr ir tālu no 2015. gada labākā rezultāta (4:05), bet otrajā vietā Raivis Vītoliņš (6. klase, Pelēču pamatskola) ar rezultātu 1:01, trešais – Jānis Rubāns – 1:00.

Apkopojot konkursa rezultātus, noskaidrojās, ka 2017. gada SPICĀKAIS puika ir MATĪSS BEČS (92 punkti). Otrais – Jānis Rubāns (83 punkti), trešais –  Kārlis Adamovičs (82 punkti). Atzinības saņēma Andris Verečinskis (80 punkti), Modris Gorins (79 punkti), Ivans Ivanovs un Armands Pūga (76 punkti). Maksimālais punktu skaits, ko dalībnieks varēja iegūt bija 110 punkti.

Paldies dalībnieku pedagogiem – Uldim Čerpakovskim, Vjačeslavam Stepanovam, Osvaldam Šņepstam un Jānim Ernstsonam – un dalībnieku vecākiem par atbalstu, sadarbības partneriem par interesantajiem uzdevumiem.

Arī šogad mūsu novada zēni ņems aktīvu dalību konkursā “Superpuika 2018”, kuru katru gadu rīko Rīgas Tehniskās jaunrades nams “Annas 2”. Konkursa 1. kārta notiks 17. oktobrī. Novēlam mūsējiem veiksmīgu startu un iekļūšanu konkursa 2. kārtā.

 

Preiļu novada bērnu un jauniešu centra direktore Aija Caune

Pēdējās izmaiņas: 23.10.2018.