Tuvojas Latgales mākslinieku darbu izstāde RUDENS 2017 “Asni. Osni”

23.10.2017.

Vēja spārniem ir aizskrējusi vasara un tuvojas laiks, kad māksliniekus aicinām iesniegt savus mākslas darbus kārtējai RUDENS izstādei Latgales Kultūrvēstures muzejā, Rēzeknē. Latgales Kultūrvēstures muzejs un Latgales mākslinieku kopa aicina no 2017. gada 23. oktobra līdz 11. novembrim iesniegt dažādu mākslas veidu darbus RUDENS 2017 izstādei “Asni. Osni”.

Šogad izstādei atkal ir dubultnosaukums – latviski un latgaliski – “Asni. Osni”. Asns – poētiski daudzslāņains un bagāts vārds, kas tiešā tvērumā aicina domāt par dabas mošanos pavasarī, jauna gadskārtu cikla sākumu. Dabas atdzimšana pēc ziemas stinguma atmodina arī cilvēka dzīslās jaunus spēkus, gribu dzīvot un darboties.

Vārdi – asnot, dzīt asnus – bieži vien tiek teikti vai rakstīti ar nozīmi – sākties, dzimt, tāpēc izstādei izvirzītā tēma ir tverama arī kā metafora Latvijas valstiskuma veidošanās laikam pirms simts gadiem. Īpaši zīmīgi tas šogad ir Latgalei, kad svinam Pirmā Latgales kongresa simtgadi. Šīgada aprīlī pirmizrādi piedzīvoja arī īsfilmu cikla “Pyrmī osni” turpinājums “Lauleibys” (1. sērijas “Gambits 1917” pirmizrāde bija 2016. gadā), kas skaidro vēsturiskos notikumus ceļā uz Latvijas valsti, atklājot 1917. gada Latgales kongresa būtību.

Asns – spēks un trauslums vienlaikus, brīvības alkas izlauzties no iesētās sēklas čaulas, ņemt spēku no zemes un tiekties uz augšu, savā ceļā sastopot ne mazums šķēršļu. Izdīgt un zelt – tik vienkāršs ir asna uzdevums, taču nonākot virszemē tas ir pakļauts vējam un salnai, arī kādam neapturamam spēkam, kas var to nolauzt vai iemīt atpakaļ zemē. Taču neziņa par nākotni neaptur piedzimšanu, un asnu gaida augšanas prieks un vārpu smagums.

Aicinām māksliniekus interpretēt šo tēmu un rosināt skatītājus domāt!

Darbu iesniegšana RUDENS 2017 izstādei “Asni. Osni” no 2017. gada 23. oktobra līdz 11. novembrim Latgales Kultūrvēstures muzeja darba laikā (Atbrīvošanas alejā 102, Rēzeknē). Latgales Kultūrvēstures muzejs rudens–ziemas periodā apmeklētājiem atvērts: Otrdien–piektdien 10.00–17.00, sestdien 10.00–16.00, svētdien, pirmdien – slēgts.

Arī šogad svinēsim Latvijas valsts dzimšanas dienu kopā, atklājot Latgales mākslinieku darbu RUDENS izstādi “Asni. Osni” Rēzeknē svētku gadadienas priekšvakarā – 17. novembrī! Iesniegtos mākslas darbus eksponēšanai izvērtēs komisija. Pēc izstādes, pateicoties Rēzeknes pilsētas domes atbalstam, komisijas ieteiktos darbus iepirks muzeja krājumā, kas katru gadu papildina mūsdienu Latgales mākslas kolekciju.

Anatolijs Zelčs (Rēzekne) „Byvalyi” (Rūdītais) 2016, audekls, akrils, 140 x 180 cm

Sagatavoja Inese Dundure,
Latgales Kultūrvēstures muzeja Mākslas nodaļas vadītāja

Pēdējās izmaiņas: 23.10.2018.