TIC uzsāk projektu “Tev, Dieviņ, spēks, varīte, tev gudrais padomiņš”

27.07.2017.

Preiļu un Riebiņu novada TIC uzsāk projekta “Tev, Dieviņ, spēks, varīte, Tev gudrais padomiņš” īstenošanu, kura galvenais vadmotīvs ir senās latvju spēka zīmes un to pielietojums mūsdienās.

 Pašreiz mūsu senču mantojums, tai skaitā dažādas senās zīmes,  ir modes lieta, taču pamazām tas kļūst par ikdienas nepieciešamību. Senie latvieši, arī latgaļi uzskatīja, ka zīmes ir daļa no dabas, tās enerģētiskais attēlojums. Zīmēm bija sava nozīmē un skaidrojums, un agrāk cilvēki zināja, kurā situācijā kuru pielietot. Dažādas zīmes un simboli tika iecirsti akmeņos, upurvietās, darba instrumentos, vēlāk arī iestrādātas māju logu un durvju ailēs, jumta korēs, ieausti raksti dvieļos, tērpos utt. Mūsdienās moderni ir nēsāt rotas ar senajām spēka zīmēm, ēst no traukiem ar zīmēm, naudas makā nēsāt amatnieku izkaltas monētiņas ar simboliem un citur izmantot senās spēka zīmes, bet reti kurš painteresējies, ko tā īsti nozīmē un kāda ir tās būtība.

Projekta īstenošana tiek uzsākta ar Preiļu novada iedzīvotājas, masieres un yogas pasniedzējas Kristīnes Mūrnieces lekciju – sarunu par dzīvi, veicinot klausītājus palūkoties uz mūsdienu sarežģītājām lietām bērna acīm caur senču zināšanām un viedumu. Tikšanās notiks 27.jūlijā plkst.11 Preiļu Galvenajā bibliotēkā.

Turpmākās projekta aktivitātes: vietējo amatnieku radošā darbnīca Preiļu novada svētku laikā 19.augustā, kur interesenti varēs izgatavot nelielus suvenīrus ar latvju zīmēm. Septembrī dzejas dienu ietvaros tiks organizēts “Dzejas busiņš” no Preiļiem uz Galēniem, Roberta Mūka muzeju, kur notiks kopīga literāra pēcpusdiena ar apvienību “Mūka ķēķis”, darinot spēka zīmi. Savukārt, patriotisko noskaņu mēnesī – novembrī Preiļu Galvenajā bibliotēkā notiks gleznotājas, seno spēka zīmju pētnieces, enerģētiķes un zintnieces Brigitas Ektermanes lekcija par zīmju spēku un nozīmi, kā arī viņas darbu izstādes atklāšana. Pasākumos ieeja bezmaksas, visi laipni aicināti sekot informācijai un piedalīties!

Projekta kopējais budžets ir EUR 580, no kuriem EUR 510 ir piešķirti no Valsts kultūrkapitāla fonda mērķprogrammas „Latvijas valsts mežu atbalstītā Latgales kultūras programma 2016” un EUR 70 ir Preiļu novada domes finansējums.

Iveta Šņepste
Projekta vadītāja,
Preiļu un Riebiņu novada TIC pārstāve

Šis projekts tiek realizēts ar Latgales reģiona attīstības aģentūras, Valsts kultūrkapitāla fonda un A/S Latvijas valsts meži finansiālu atbalstu.


Pēdējās izmaiņas: 09.11.2018.