Pasaulē vienīgajam latgaliski rakstošajam portālam 10 gadi

29.06.2017.

Šogad aprit 10 gadi kopš savu darbību uzsācis Latgaliešu kultūras ziņu portāls lakuga.lv. Tas ir pasaulē vienīgais portāls, kura saturs tiek veidots tikai latgaliešu rakstu valodā, ik dienas stāstot par Latgales kultūras aktualitātēm un latgaliskiem notikumiem visā pasaulē.

Portālu lakuga.lv 2007. gadā izveidoja jauniešu biedrība “Latgolys Studentu centrs” ar studentiem piemītošo degsmi un vēlmi pagriezt pasauli otrādi. Savukārt portāla nosaukumu “Latgalīšu Kulturys Gazeta” (saīsināti LaKuGa) radīja dzejnieks Valentīns Lukaševičs. Oficiāli lakuga.lv savu darbu uzsāka 2007. gada 14. jūlijā.

Desmit gadu pastāvēšanas laikā LaKuGa ir kļuvusi par latgaliskās identitātes neatņemamu daļu un sava veida Latgales vizītkarti. Tajā vienkopus atrodama informācija par šī brīža aktualitātēm latgaliskajā kultūrā, latgaliski rakstošu literātu pirmpublicējumi, Latgales mūzikas grupu jaunākās dziesmas un video klipi. Portāla veidotāji lielu uzmanību pievērš sabiedrības izglītošanai par reģiona vēstures, kultūras un valodas jautājumiem, piedāvājot profesionāļu veidotus rakstus. LaKuGā atrodamas arī intervijas ar ievērojamām Latgales personībām, kā arī sabiedrisko un kultūras darbinieku viedokļi par reģiona kultūras dzīvē aktuālām problēmām.

Ar savu darbību LaKuGa pievērš visas Latvijas uzmanību latgaliešu valodas situācijai, tādā veidā saglabājot, aizsargājot un arī attīstot latgaliešu valodu. Portāla lakuga.lv redaktore Laura Melne saka: “Prīca, ka LaKuGa sovys darbeibys laikā ir pīruodejuse, ka latgalīšu volūda nav tikai sātys volūda, bet tai ir ari vīta interneta teimeklī. Taipoš kai sevkurā volūdā, ari latgaliski var runuot i raksteit par vysaidom temom, tū skaidri aplīcynoj LaKuGys asameiba. Itūs godu laikā LaKuGa ir palykuse par sova veida informacejis kruotuvi par Latgolu i latgaliskū, tei ir vīta, caur kuru izzynuot Latgolu.”

LaKuGas lielo devumu šogad novērtēja arī Latgaliešu kultūras gada balvas “Boņuks 2016” žūrija, piešķirot Boņuku par latgaliešu valodas popularizēšanu.

Projekta “Latgaliešu kultūras ziņu portāls lakuga.lv” vadītāja Vineta Vilcāne uzsver: “Asam gandareiti, ka portala skaiteituoji ir nūviertiejuši myusu dorbu i pīsadalejuši satura veiduošonā. Sovys īceris asam variejuši eistynuot, regulari pīsaistūt finansiejumu projektu konkursūs. Iz vysa leluokais paļdis Vaļsts kulturkapitala fondam, kurs myusu īceris daudzu godu garumā ir atziņs par gona vierteigom i vajadzeigom i atbaļstejs myus finansiali. Tys aplīcynoj, ka latgalīšu volūdys saglobuošona i atteisteiba ir svareiga na tikai mums pošim latgalīšim, bet vysai Latvejis sabīdreibai.”

Portāla lakuga.lv jaunumiem līdzi var sekot sociālajos tīklos: facebook.com/LaKuGa.lv; twitter.com/LaKuGa un draugiem.lv/lakuga.lv.

Informāciju sagatavoja
Projekta “Latgaliešu kultūras ziņu portāls lakuga.lv” vadītāja
Vineta Vilcāne

 

Pēdējās izmaiņas: 23.10.2018.