Izraēlas vēstniece Latvijā apmeklē Preiļu novadu

08.06.2017.

8. jūnijā Preiļu novadu vizītē apmeklēja Izraēlas vēstniece Latvijā Lironne Bar-Sadē un vēstniecības kultūras un sabiedrisko attiecību speciāliste Marika Piņķe.

Vizītes ietvaros vēstniece tikās ar Preiļu novada domes vadību, pašvaldības deputātiem un speciālistiem. Tikšanās laikā vēstniece tika iepazīstināta ar Preiļu novadu, realizētajiem projektiem un ieplānotajiem darbiem novadā. Lironne Bar-Sadē atzina, ka Izraēlas vēstniecība Latvijā aktīvi strādā ar Latvijas reģioniem un regulāri izbrauc ārpus Rīgas. Vēstniecība darbojas dažādos virzienos, viens no galvenajiem darba aspektiem – rādīt un veicināt Izraēlas kultūru. Izstāde “Es piederu šeit”, kas ir stāsts par Izraēlas bērnu grāmatu ilustrācijām, šobrīd izstādīta Ludzā, savukārt janvārī būs skatāma Preiļu Galvenajā bibliotēkā.

Viens no Izraēlā dzimušiem projektiem, ko vēstniecība pašlaik piedāvā realizēt Latvijā, saistīts ar izglītības jomu. Projekts Izraēlā iesācies jau pirms 35 gadiem kādā nelielā universitātē, tagad tas izaudzis visas valsts līmenī.

Projekta pamatideja ir tā, ka kāda institūcija – fonds, pašvaldība vai universitāte no saviem resursiem izsniedz studentiem dotāciju, kas sastāda pusi no mācību maksas. Studentiem savukārt ir jāstrādā 4 stundas nedēļā un jāpalīdz bērniem, kuriem neveicas mācību vielas apguvē vai pastāv sociālas dabas problēmas. Tā kā projekts guvis lielu atbalstu Izraēlā, tagad ir interese šādas aktivitātes ieviest arī citās valstīs. Rīgā pašlaik darbojas neliela nevalstiskā organizācija, kas veicina šī projekta attīstību, savukārt Izraēlā ir institūcija, kuras darbinieki ir gatavi tikties un runāt par projekta realizācijas iespējām arī Latvijā. Nepieciešams atbalsts un vēlme to darīt, jo projektu var realizēt dažādos līmeņos – gan augstāko mācību iestāžu, gan vidusskolu un ģimnāziju jaunieši.

Uz jautājumu par Izraēlas uzņēmēju interesi investēt Latvijā vēstniece atbildēja, ka Izraēlas uzņēmēji investīciju ieguldīšanai pašlaik meklē vietas divos virzienos. Viens no tiem – lētas valstis, kuras atrodas netālu no Izraēlas, tādas kā Bulgārija, Rumānija un Turcija, otrs virziens investoriem ir vietas ar milzīgu teritoriju un populāciju -ASV, Ķīna, Indija. Tomēr ir arī gadījumi, kad uzņēmēji, kuriem ir radniecīgas saiknes ar Latviju, vēlas investēt tieši šeit. Ja būs šāda vēlme, vēstniece Izraēlas biznesmeņiem piedāvās sazināties ar Preiļu pašvaldību.  

Dāvinājumā no Izraēlas vēstniecības Latvijā Preiļu pašvaldība saņēma vairākus Frīdas Mihelsones grāmatas “Es izdzīvoju Rumbulā” eksemplārus, ko sastādījis un rediģējis Preiļu novada Goda pilsonis Dāvids Zilbermans. Otra grāmata, ko vēstniecība dāvināja pašvaldībai, ir Izraēlas animācijas pamatlicēja Ronija Orena bērnu grāmata “Plastilīna noslēpumi”, kurā parādīta vienkārša, bet unikāla metode darbam ar plastilīnu. Abas grāmatas izdotas ar vēstniecības atbalstu, un Preiļu pašvaldība tās nodos novada izglītības iestādēm un bibliotēkām.

Lai tuvāk iepazītu ebreju vēstures lappuses Preiļos, vēstniece apmeklēja Holokausta upuru piemiņas memoriālu un Preiļu Vēstures un lietišķās mākslas muzeju. Vizītes ietvaros Lironne Bar-Sadē apmeklēja arī šūšanas uzņēmumu “VS Teks”, apskatīja Preiļu pils renovācijas procesu, iepazinās ar Preiļu robotikas kluba darbu, apmeklēja Polikarpa Čerņavska māju – muzeju, vīngliemežu audzētavu un leļļu galeriju.

Maija Paegle,
Preiļu novada domes sabiedrisko attiecību speciāliste

Pēdējās izmaiņas: 08.06.2017.