Folkloras kopa “Naktineica” piedalās saulgriežu svinībās Turaidā

21.06.2017.

21. jūnijā folkloras kopa ”Naktineica” piedalījās saulgriežu svinībās Turaidas  muzejrezervātā kā vienīgie pārstāvji no Preiļu novada. Pavisam bija uzaicinātas 33 folkloras kopas no visiem Latvijas kultūrvēsturiskajiem novadiem.

Svētku galvenā tēma bija Dzimtu daudzinājums. No centrālā  svētku ugunskura tika iedegti 8 dzimtu ugunskuri. Arī ”Naktineicai ” bija uzticēts iededzināt vienu no dzimtu ugunskuriem, un to izdarīja pārstāvji no Skuteļu un Šņepstu ģimenēm. No Skuteļu ģimenes tie bija Kristiāna, Amēlija un Eduards, no Šņepstu ģimenes – Maruta, Katrīna un Ralfs. Aktivitātes norisinājās no plkst. 19.00 līdz saullēktam – dažādas meistardarbnīcas, seni rituāli, jautri danči, nepārtraukta līgošana, lāpu gājiens līdz avotam un mazgāšanās avota ūdenī, rīta rasas vākšana, saules sagaidīšana, uguns rata ripināšana no kalna, iziešana caur saules vārtiem, meditācijas pie daudzajiem ugunskuriem.

Saulgriežu svētku kulminācija bija ugunskura iedegšanas rituāls, kas apvienoja visus svētku dalībniekus. Tas ilga veselu stundu, šai laikā katra no izvēlētajām dzimtām iededza  savu ugunskuru, dziedāja savu līgotni, iepazīstināja ar sevi un izteica laba vēlējumus visiem līgotājiem, noslēgumā vienojoties saucienā ”Lai top!”, kas lībiešu valodā arī ir mūsu ”Līgo”. Katram svētku dalībniekam ir savi spilgtākie mirkļi no Saulgriežu nakts, bet, neapšaubāmi, tas ir skaists svētku piedzīvojums un patiešām var apgalvot, ka sasmēlāmies enerģiju ilgam laikam.

 

Folkloras kopa ‘Naktineica” pie Saules vārtiem. Foto: Maruta Šņepste

Anita Fedotova, ”Naktineica” vadītāja

 

Pēdējās izmaiņas: 23.10.2018.