“Satiec savu meistaru! 2017” Preiļos

01.04.2017.

No 31. marta līdz 2. aprīlim tautas lietišķās mākslas meistari, amatnieki, stāstnieki, muzikanti un dziedātāji 167 vietās visā Latvijā aicināja uz pasākumu “Satiec savu meistaru! 2017”. Uz individuālām nodarbībām, atvērtām darbnīcām, paraugdemonstrējumiem, lekcijām un kopīgu muzicēšanu aicināja vairāk nekā 440 meistaru visos Latvijas novados, Rīgā, kā arī pirmo reizi ārpus Latvijas – Luksemburgā. Bija iespējams apgūt iemaņas aušanā, adīšanā, dažādos rokdarbos, koka, metāla un ādas apstrādē, rotu izgatavošanā, pinumu  un keramikas darināšanā. Pie meistariem varēja iepazīt pirts tradīcijas, muzicēšanu, klausīties stāstniekus, kā arī apgūt daudzas citas prasmes.

“Satiec savu meistaru!” tradicionāli norisinājās vienlaikus ar projektu „Eiropas amatu prasmju dienas”, kas aizsākts 2002. gadā Francijā un kļuvis par plašāko starptautisko pasākumu, kas veltīts amata prasmju saglabāšanai, popularizēšanai un tālāknodošanai. 2017. gadā šajā akcijā piedalījās jau 19 Eiropas valstis. Pasākuma centrālā tēma bija “Saišu stiprināšana”, akcentējot saikni starp mākslu un zinātni, tradīciju un inovācijām, prasmēm un eksperimentiem, paaudzēm, meistariem un mācekļiem.

Šogad – 1. aprīlī – jau trešo reizi Preiļu vēstures un lietišķās mākslas muzeja darbinieki uzrunāja vietējos meistarus, un interesentiem bija iespēja pavadīt lielisku, darbīgu sestdienu kopā ar vienas dzimtas divām audējamata prasmju glabātājām un turpinātājām – Tautas daiļamata meistari Albīnu Ancāni un viņas meitu Anitu Vjaksi.

Ja runājam par aušanu, tad, iespējams, pirmajā brīdī iedomājamies stellēs sēdošu audēju ar rokām izdarām veiklus piesitienus, bet kājām – steļļu paminu darbināšanu. Gluži kā Albīnas krustmātes ironiskajā pamācībā jaunajai audējai: “sit da min”. Meita sēdusies stellēs un tik “situsi un minusi”, līdz uzaustais bijis vienos caurum caurumos un nekam nederīgs. Lai līdzīgi nesanāktu arī Preiļu aust gribētājām, sākām ar steļļu iepazīšanu, klausījāmies abu meistaru stāstos un priecājāmies par bagāto dzimtas audēju zināšanu pūru. Svarīgākais dienas uzdevums bija praktiska steļļu sagatavošana aušanai, kas nozīmēja jaunu nīšu sasiešanu no stipra linu pavediena. Čakli darbojoties vērīgu skolotāju skatienu uzraudzībā, iecerētais veiksmīgi paveikts. Rezultāti iepriecina, jaunās nītis uz nīškokiem gatavas muzeja projekta  „Puors luovys nu lyna, lučkys, zičkys un sātā sprāstys dzejys” /Audekls no lina, veikalā pirktas un mājās vērptas dzijas/ uzsākšanai. Muzeja kolektīva un visu pasākuma dalībnieču sirsnīgs paldies meistarēm par interesanto tikšanos un mums veltīto laiku, daloties savās prasmēs un zināšanās.

 

PVLMM   izglītojošā darba un darba ar apmeklētājiem vadītāja Silvija Ivanovska

Pēdējās izmaiņas: 09.11.2018.