Preiļu Vēstures un lietišķās mākslas muzejs saņem dāvinājumu no mākslinieka Pētera Postaža

19.03.2017.

19. martā Rīgā, noskaidrojot 7 nominantus “Jāzepa Pīgožņa balvai ainavu glezniecībā” un pasākuma svinīgajai daļai ieejot finiša taisnē, balvas organizētāji – Preiļu un Rīgas pašvaldības, pasniedza simpātiju balvas. Viens no Jāzepa Pīgožna balvas idejas autoriem un bez šaubām ievērojama personība Latvijas mākslā – Jānis Anmanis un viņa audzēkņi, saņēma Rīgas pašvaldības simpātiju balvu, savukārt Preiļi izvēlējās Jelgavas mākslinieku un Latvijas Mākslas akadēmijas (LMA) asociēto profesoru Pēteri Postažu.

Un gribas teikt – ne velti, jo neskatoties uz salīdzinoši lielo attālumu, kas šķir Preiļus un Rīgu (kas ir pašreizējā P.Postaža dzīvesvieta), mākslinieks ir radis arī personīgi ierasties Preiļos – gan lai “apciemotu savus darbus”, gan arī dāvinot kaut ko jaunu. Šādu siltu draudzības jūtu apliecinājums bija arī pēdējā mākslinieka vizīte Preiļos, kad tika dāvināts P.Postaža jaundarinājums, lielformāta glezna “Rainis ar mūzām” (145 x 130 cm), izpildīts ar eļļas krāsām uz audekla. Darbs ir veltīts ar Preiļu novadu saistītajam Latvijas dzejas dižmeistaram Jānim Rainim un viņa piecām “mūzām”. Jāteic, ka šis nav pirmais autora dāvinājums, bet gan papildinājums 7 vēl citām lielformāta gleznām, ko pagājušā gada decembrī Pēteris Postažs nodeva Preiļu Vēstures un lietišķās mākslas muzeja gādībā līdz laikam, kad atjaunotās Preiļu muižas pils telpās tiks iekārtots pirmais Latvijas ainavu muzejs. Muzeja krājumā esošās P.Postaža gleznas tematiski ir veltītas Cēsu, Bauskas, Siguldas un Ludzas ainavām, pierādot, ka mākslinieks un tā daiļrade jau sen nesaistās tikai ar kādu konkrētu Latvijas vietu vai reģionu.

1940. gadā dzimušā mākslinieka radošajā darbības mūžā piedalīšanās dažādās grupu un personālizstādes ir obligāta lieta, tālākās no kurām ir notikušas Vācijā, Austrijā un Itālijā. Par spīti gadu gājumam mākslinieks joprojām turpina ik dienu gleznot, gan nemitīgi eksperimentējot ar krāsu gammām, gan arī ar izteiksmes līdzekļiem – eļļa, guaša, pastelis un citi glezniecības materiāli P.Postažam nav sveši. Svinot 75 gadu jubileju, autors savu glezniecības filozofiju raksturoja: ”Tu esi piedzimis kā mākslinieks, un bez tā nav iespējams dzīvot, tomēr visi nevar būt Mikelandželo vai Rafaels. Nevajag gribēt būt ģēnijam; vajag būt pieticīgam ierindas strādniekam, jo ģenialitāte smadzenes apstādina – šķiet, viss ir sasniegts un ko tālāk vairs darīt? Labāka ir pieticība, lai nemitīgi kaut ko meklētu un ietu vēlamajā virzienā.”. Atliek vien priecāties par tik ļoti kareivīgo mākslinieka noskaņojumu un vēlreiz pateikties par dāvinājumu un papildinājumu muzeja glezniecības kolekcijai.

 

Pēteris Postažs (1940)
Rainis un mūzas. 2016.
Audekls, eļļa, 145 x 130.

Rihards Sisojevs,
Preiļu Vēstures un lietišķās mākslas muzeja galvenais krājuma glabātājs 

Pēdējās izmaiņas: 09.11.2018.