Jaunieši burzīja idejas skolēnu pašpārvalžu dienā “BURZIŅŠ”

02.02.2017.

Ar mērķi veicināt izglītības iestāžu skolēnu pašpārvalžu sadarbību, 2017. gada 2. februārī notika izglītības iestāžu skolēnu pašpārvalžu diena “BURZIŅŠ” (turpmākBurziņš), ko organizēja Preiļu novada bērnu un jauniešu centrs. Moto “Jaunieši, PABURZĀM idejas?! “.

Skolēnu pašpārvalžu dienas nosaukuma, moto un emblēmas idejas autore ir Preiļu 2. vidusskolas 11. klases skolniece Žanete Kivriņa. Burziņā notiekošaisuzdevumi, norise – tika izdomāti un akceptēti Preiļu novada bērnu un jauniešu centra “Līderu skolas”, ko apmeklē izglītības iestāžu skolēnu pašpārvalžu līderi, nodarbībās.

Burziņā  aktīvi piedalījās 9 izglītības iestāžu skolēnu pašpārvalžu komandas, kopā 69 līderi no Preiļu, Aglonas un Vārkavas novadu izglītības iestādēm:

 • Jāņa Eglīša Preiļu Valsts ģimnāziju pārstāvēja komanda “Dāmas un viens kungs”, kapteine Elīna Gedroica-Juraga (11. klase) – “Ģimnāzistu parlamentā darbojas 21 meitene un 3 puiši, kopā esam 24 parlamentārieši, ļoti dažādi, taču visus vieno mācības un aktīva darbošanās ģimnāzijā.  Klausāmies Snoop Dog un visiem garšo piens, esam sportiski, dejojam tautu dejas, aktīvi darbojamies robotikā un arī māksla labi padodas. Noteikti esam labi aktieri, par to liecina mūsu Ziemassvētku ludziņas. Dažkārt darām visu pēdējā brīdī, bet izdarām tik labi, cik spējam. Esam tik dažādi, bet visi kopā – riktīgi forši. Burziņā Ģimnāzijas parlamentu pārstāv sešas dāmas un viens kungs, pārējie ir domās kopā ar mums.”
 • Komanda “Skolas zieds”, kapteine Žanete Kivriņa (11. klase), pārstāvēja Preiļu 2. vidusskolu – “Esam radoši, aktīvi, draudzīgi, izpalīdzīgi, spējam realizēt jaunas idejas. Lepojamies ar to, ka mācāmies Preiļu 2. vidusskolā. Mēs pastāvīgi maināmies, lai padarītu interesantāku skolas dzīvi.”
 • Komanda “Rūķītis un septiņas sniegbaltītes”, kapteinis Sandis Girss (9. klase) pārstāvēja Aglonas vidusskolas skolēnu pašpārvaldi un ir pārliecināti, ka “… mūsu komandas spēks ir: 6 vārdi: „Es atzīstu, ka esmu pieļāvis kļūdu”; 5 vārdi: ”Es esmu lepns/-a par Tevi!”; 4 vārdi: „Kāds ir Tavs viedoklis?”; 3 vārdi: „Vai Tu varētu?”, 2 vārdi: ”Paldies Tev!” un 1 vārds: „Mēs!””.
 • Vārkavas vidusskolas komanda “7 kustoņi”, kapteine Asnāte Pujiņa (10. klase).  “Mēs pavisam esam 7 kustīgi kustoņi. Lielākā daļa esam kautrīgi, taču, ja vajag darīt, tad jādara. Viens kustonis mācās mūzikas skolā, 3 kustoņi dejo, visi kustoņi sporto, daži kustoņi piedalās mācību olimpiādēs.”
 • “Mēs nākam no Rēzeknes, Vārkavas, Riebiņu un Preiļu novadiem. Mums ir 8 māsas un 6 brāļi. Kāds no mums prot strādāt ar floristikas materiāliem, veidot origami, tamborēt, adīt vai braukt ar mašīnu.” Tā sevi pieteica komanda “Draiskās Pepijas” un viņu kapteine Zane Teša (12. klase) no Preiļu novada vakara maiņu un neklātienes vidusskolas.
 • Preiļu 1. pamatskolas komanda “Kompass”, kapteinis Ivo Haritonovs (7. a klase), – “Komandas kapteinis Ivo: konkursa Superpuika 2016 fināla dalībnieks un godalgotās 3. vietas ieguvējs. Rūta sistemātiski piedalās skatuves runas konkursos. Katru mēnesi vismaz 60 km noskrien Raivis. Mākslas skolu ir pabeigusi un aizraujas ar zīmēšanu Marianna. Diāna 3 reizes ir piedalījusies Eiropas čempionātos galda tenisā. Ideju skices tautas tērpu dizainam veido Vlada. Ilga ir lieliska dejotāja un izcila rokdarbniece. Mūsu moto: ja vēlies ko sasniegt, cītīgi mācies un neatlaidīgi strādā!”
 • Komanda “Atspere” nāk no Salas pamatskolas, kapteine Sabīne Vaivode (7. klase) Viņi apliecina – “Ja gribam, tad darām. Ja darām – tad visi kopā! Jo bariņā jautrāk!”.
 • Priežmalas pamatskolas komanda “Priežmalas smaidiņi”, kapteinis Vladislavs Stivriņš (7. klase), uzskata, ka smaidam ir maģisks spēks, tas atver visas sirdis. “Tas ir labsajūtas, atvērtības un laipnības simbols. Smaidiet un labi būs!”.  
 • Pelēču pamatskolas komanda “Pelēči”, kapteinis Armands Karčevskis (9. klase). “Jums derētu zināt, ka mēdzam būt diezgan skaļi, patīk daudz uzmanības, taču tajā pašā laikā esam arī diezgan kautrīgi… Burzīties gan mums patīk.”

Visas dienas garumā dalībnieki savas emocijas zīmēja uz dzeltenajiem aplīšiem – “smaidiņiem” , kurus piesprauda pie uzraksta BURZIŅŠ”, lai radītu šis dienas sajūtu virpuli. Tāpat komandas krāja punktus, ko neatkarīga žūrija piešķīra par dalību katrā Burziņa aktivitātē – uzdevumā.

PLAKĀTS

Mājas uzdevums – plakāts (sienasavīze)  par savas skolas skolēnu pašpārvaldi. Jāsaka, komandas bija pacentušās un informatīvie plakāti bija izdevušies – saturiski bagāti, krāsaini, rūpīgi un smalki izstrādāti. Mājas uzdevumu vērtēja arī skolēnu pašpārvalžu skolotāji-konsultanti. Par labākajiem tika atzīti Preiļu 2. vidusskolas, Preiļu 1. pamatskolas un Vārkavas vidusskolas skolēnu pašpārvalžu veidotie plakāti.

UZNĀCIENS

Lai burzīšanās būtu draudzīgāka un interesantāka, mums visiem bija jāiepazīstas. Tā bija iespēja sevi klātesošajiem pieteikt (parādīt, iepazīstināt) kā komandu. Lai uznāciens būtu efektīgāks, tika izmantoti dažādi paņēmieni – videoprezentācijas, dziesmas, dejas, zinātniska pieeja, spēles, fakti utt. Žūrija komentāri – atraktīvi, zinātniski, konkrēti, draudzīgi, ļoti saliedēti, droši u.tml. Rezultātā labākie uznācieni izdevās komandai “Rūķītis un septiņas sniegbaltītes” un komandai “Priežmalas smaidiņi’, kā arī komandai “7 kustoņi” un komandai “Atspere”.

AICINĀJUMS

Burziņā kopā bija sanākuši aktīvākie, radošākie un idejām bagātākie jaunieši, lai paburzītu dažādas idejas. Izgriežot frāzes, vārdus, bildes no piedāvātajiem laikrakstiem un žurnāliem, bija jāsaliek aicinājuma: „Jaunieši, PABURZĀM idejas?!” teksts. Komandas strādāja ļoti radoši un aicinājumi iznāca saturīgi, atraktīvi un jautri. Par labākajām tika atzītas komandu “7 kustoņi”, “Dāmas un viens kungs” un “Skolas zieds” aicinājumi.

LIDMAŠĪNA

Lidmašīnas paceļas, izmantojot cēlējspēku, kas iedarbojas uz lidmašīnas spārniem, tai kustoties uz priekšu. Mūsu cēlējspēks un dzinulis, kas mūs dzen uz priekšu, ir idejas. Šis bija individuāls uzdevums – katram komandas loceklim bija iespēja savai komandai nopelnīt punktu. Bija tikai jāsaloka papīra lidmašīna un jāpanāk lai tā aizlidotu tālāk nekā konkurentu lidmašīnas. 3 punktus savai komandai nopelnīja komandas “Pelēči” piloti, pa vienam punktam – komandu “Rūķītis un septiņas sniegbaltītes”, “7 kustoņi”,  “Kompass” un “Atspere” piloti.

PAPĪRA TORNIS

Vai Jūs zināt kāds ir pasaulē augstākais tornis? (Halīfa tornis Apvienotajos Arābu Emirātos. 829.8m). Taču mēs zinām vienkāršākus torņus, kurus ikviens ir taisījis bērnībā – papīra torņus. Komandām 10 minūšu laikā bija jāuzceļ vismaz 1m augsts papīra tornis, kurš brīvi balstītos uz līdzenas virsmas. Darbam drīkstēja izmantot tikai iedotos materiālus. Pēc uzdevuma veikšanas katra komanda demonstrēja savu torni un pastāstīja, kā izdevās to uzbūvēt. Visaugstāko un visstabilāko torni uzcēla komanda “Dāmas un viens kungs”. Tad sekoja komandas “Atspere” un komandas “Rūķītis un septiņas sniegbaltītes” būvētie torņi.

UZRAKSTS UZ PIERES

Dalībnieki stāv viens aiz otra. Viens  stāv komandai pretī un ar vārdiem (žestus izmantot nedrīkstēja) mēģināja paskaidrot vārdu; min tas, kurš stāv pretī. Kad vārds ir atminēts, dalībnieki mainījās. Laiks – 90 sekundes. Cik vārdu uzmin, tik punktu komandai. Vislabāk ar uzdevumu tika galā komanda “Atspere” (11 vārdi), komandas  “7 kustoņi” un  “Pelēči” (10 vārdi).

SMIEKLU BIATLONS

Smiekli un joki padara mūsu dzīvi jautrāku. Tāpēc Burziņa dalībnieki visi kopā varēja mazliet uzjautrināties smieklu biatlonā. Šis pārbaudījums bija komandu  kapteiņiem.  Kapteiņi pēc kārtas stāsta smieklīgus atgadījumus, jokus, anekdotes. Pēc pirmā apļa žūrija nosaka, kurš kapteinis saņem 3 punktus un turpmākajā spēlē nepiedalās; pēc otrā apļa – kurš kapteinis saņem 4 punktus un turpmākajā spēlē nepiedalās un tā līdz nosaka uzvarētāju. Kapteiņa arsenālā ir jābūt pietiekami daudz joku, lai varētu turpināt spēli līdz galam. Noskaidrojām, ka joku šaušanā čempione ir komandas “Atspere” kapteine Sabīne Vaivode, bet viņai pa pēdām seko komandas “Draiskās Pepijas” kapteine Zane Teša un komandas “Kompass” kapteinis Ivo Haritonovs.

TRĪS

Līderu skolas dalībnieki bija sagatavojuši uzdevumu arī  skolēnu pašpārvalžu skolotājiem – konsultantiem. Šī bija skolotāju iespēja savai komandai sagādāt 3 punktus. Dalībnieki sastājās aplī un skaitīja pēc kārtas. Nedrīkstēja teikt, bet bija jāaplaudē, skaitļus, kas satur vai dalās ar ciparu “3”. Šajā cīņā 2 punktus nopelnīja komanda “Rūķītis un septiņas sniegbaltītes” un 1 punktu – “Atspere”.

Dienas noslēgumā ģimnāzijas “pagrabiņā” neformālā atmosfērā pie tējas tases un līdzpaņemtā gardumu “groziņa” pārrunājām kā gāja, spēlējām spēles un gaidījām žūrijas kopvērtējumu.

Un tā –  Burziņa aktivitātēs pirmo vietu ieguva Salas pamatskolas komanda “Atspere”, otro vietu – Vārkavas vidusskolas komanda “7 kustoņi”, trešie – Jāņa Eglīša Preiļu Valsts ģimnāzijas komanda “Dāmas un viens kungs”.

“Manām meitenēm šis pasākums bija ļoti svētīgs – bija viss: gan prieks, gan savstarpējo attiecību pārbaude, gan atbildības uzņemšanās sarežģītās situācijās, prasme pārdzīvot zaudējumu, prasme uzstāties auditorijas priekšā – viss, kas dzīvē lieti noder. Kaut arī aktivitātēs ne visai labi veicās, un nevarējām palikt ilgāk, mājās meitenes brauca gandarītas un smaidīgas! Paldies, ka sarīkojāt tādu pasākumu! Ar cieņu ~ Sandra Rakova”

“Paldies par interesanto pasākumu, bija ļoti jautrs, izglītojošs, aizrautīgs Burziņš! Esam priecīgi par savu uzvaru.”

Bet es, savukārt, gribu teikt lielu PALDIES Burziņa atbalstītājiem:

 • Jāņa Eglīša Preiļu Valsts ģimnāzijas ģimnāzistu parlamentam, Ingūnai Patmalniecei personīgi – par atbalstu organizatorisko jautājumu risināšanā
 • Preiļu 2. vidusskolas skolēnu pašpārvaldei “Skolas zieds”, Žanetei Kivriņai personīgi par veiksmīgo Burziņa nosaukumu, moto un emblēmu.
 • Anitai Kolosovai (Preiļu novada bērnu un jauniešu centrs), Santai Ancānei (Jauniešu centrs “Četri”) un Valentīnai Karpušenko (Preiļu novada Izglītības pārvalde) par atbildīgo un ne tik vieglo darbu žūrijā.
 • Laumai Tumašovai un Amandai Anusānei (Jāņa Eglīša Preiļu Valsts ģimnāzija, 11. klase) par atraktīvu iejušanos Burziņa vadītāju lomās.
 • Jolantai Šaiterei (Aglonas vidusskola, 9. klase) par Burziņa fotogrāfa pienākumu pildīšanu.
 • Eduardam Skutelim, Ģirtam Ronaldam Peisiniekam un Beātei Beatrisei Strupajai (Salas pamatskola, 5. un 7. klase) par brīvprātīgā darbu Burziņā.
 • Ingūnai Patmalniecei (Jāņa Eglīša Preiļu Valsts ģimnāzija), Žannai Ļebedevičai (Preiļu 2. vidusskola), Inārai Ukinai (Aglonas vidusskola), Klavdijai Zarānei (Preiļu novada Vakara (maiņu) un neklātienes vidusskola), Silvijai Stankevičai (Vārkavas vidusskola), Sandrai Rakovai (Priežmalas pamatskola), Anitai Vjaksei (Salas pamatskola), Dignai Prodniecei (Preiļu 1. pamatsskola), Sandrai Stenderei-Šteinbergai (Pelēču pamatskola) par ieguldīto darbu komandu sagatavošanā dalībai Burziņā.

 

Preiļu novada bērnu un jauniešu centra
direktore Aija Caune

Pēdējās izmaiņas: 23.10.2018.