Veiksmīgi aizvadīts pirmais robotikas čempionāts Preiļos

28.01.2017.

28. janvārī Jāņa Eglīša Preiļu Valsts ģimnāzijā norisinājās 1. Preiļu robotikas čempionāts, kas bija pirmās šāda veida sacensības Latgalē. Uz sacensībām bija ieradies pārsteidzoši daudz robotikas entuziastu – čempionātā piedalījās 150 skolēni, kopā ar audzēkņiem bija atbraukuši 40 skolotāji, Preiļu robotikas klubu pārstāvēja 22 dalībnieki, un dažādās disciplīnās spēkiem mērojās 170 roboti. Čempionāta dalībnieki pārstāvēja visus Latvijas reģionus, kupls robotikas entuziastu skaits bija no Latgales – Rēzeknes, Kaunatas, Daugavpils, Viļāniem, Riebiņu novada, un, protams, no Preiļiem. 21 sacensību dalībnieks bija ieradies no mūsu kaimiņu valsts Lietuvas. Jāņa Eglīša Preiļu Valsts ģimnāzijas direktores vietnieks, Preiļu Robotikas kluba vadītājs un viens no čempionāta organizētājiem Juris Erts pastāstīja par sacensību norisi un robotikas kustības sākumu Preiļos.

Preiliešiem labi rezultāti čempionātā

Pirmajās robotikas sacensībās Preiļos tika iekļautas vairākas disciplīnas – sumo, līnijsekošana un folkrace. Matīss Buks čempionātā piedalījās ar diviem robotiem, iegūstot 1. vietu un 3. vietu folkrace disciplīnā. Toms Teodors Vilcāns guva uzvaru mini sumo disciplīnā, bet 2. vietā ierindojās ar robotu, kas bija būvēts kopā ar Armandu Upenieku. Preiliete Linda Madelāne ieguva 4. vietu sumo pro – profesionāļu grupā. Veiksmīgi čempionātā piedalījās Lietuvas pārstāvji, iegūstot godalgotas vietas vairākās disciplīnās. 

Lai gūtu uzvaru robotikas sacensībās, nepieciešami vairāki faktori – precīza robota  konstrukcija, kvalitatīvi izveidota robota elektronikas daļa, labi izstrādāta programma, kas apstrādā no sensoriem saņemtos datus, jo neviens robots netiek vadīts ar pulti un, protams, veiksme.

Preiļu čempionātā piedalās pasaules līmeņa sacensību uzvarētāji

Tā kā uz Preiļu čempionātu bija ieradušies titulēti pasaules un Eiropas robotikas čempioni, sacensību dalībniekiem un interesentiem bija iespēja ne tikai spēkoties ar līdzi atvestajiem robotiem, bet arī skatīt mega sumo paraugdemonstrējumus, kas bija titulēto profesionāļu pieredzes nodošana iesācējiem.

Savas prasmes, kas atzītas gan Eiropā, gan pasaulē, rādīja Preiļu Valsts ģimnāzijas absolvents, Eiropas čempions Māris Bečs kurš ir piedalījies robotikas sacensībās Japānā mega sumo disciplīnā. Paraugdemonstrējumos varēja vērot arī Eiropas mini sumo čempiona Gundara Miezīša un Eināra Dekšņa Megasumo robotus. Einārs Deksnis pirms trim gadiem kļuva par Japānas čempionu mega sumo sacensībās, laužot 26 gadus ilgo tradīciju, ka sacensībās Japānā uzvar tikai japāņi.

Sacensības norisinājās augstā līmenī

Preiļu Robotikas kluba dalībniekiem pieredze sacensībās bija jau iegūta, piedaloties un vērojot to norisi Rīgā, Siguldā un Tallinā. Lai preilieši spētu uzņemt pie sevis robotikas entuziastus no visas Latvijas, jau pagājušā gada novembrī sākās organizatoriskie darbi. Bija svarīgi saplānot telpas gan sacensību norisei, gan dalībnieku izmitināšanai visas dienas garumā, jānodrošina ēdināšana, jāsagādā atbilstošs aprīkojums visām sacensību disciplīnām, jāatrod sponsori un jāspēj nodrošināt raitu čempionāta norisi.   

Lai Preiļu čempionāts noritētu veiksmīgi, organizēšanā piedalījās aptuveni 60 cilvēku. Varākums no viņiem strādāja tieši sacensību dienā un, kā pavēstīja sacensību dalībnieki, panāca augstu čempionāta līmeni. 

Sacensību tiešraides nodrošināšanai YouTube kanālā lielu tehnisko atbalstu sniedza Justs Ribinickis un Jānis Zieds-Ziediņš, bet rezultātu ievadīšanai tiešraidē darbu atviegloja nesen atklātās digitālās klases planšetes. Sacensību galvenā tiesneša pienākumi tika uzticēti Mārim Bečam, čempionāta vadīšana – pazīstamajam IT blogerim, Kristapam Skutelim. Lai nodrošinātu video straumēšanu, sekmīgi rīkojās Matīss Dambītis, savukārt līnijsekošanas sacensību trases un šīs disciplīnas sacensības preiliešiem palīdzēja Siguldas novada jaunrades centrs un Rīgas Tehniskās Universitātes, Robotu skolas pārstāvji. 

Jāņa Eglīša Preiļu Valsts ģimnāzijas direktore Ligita Pauniņa atzina, ka robotika šobrīd ir ļoti populāra nodarbošanās, tāpēc daudz darba čempionāta organizēšanā ieguldīja Jāņa Eglīša Preiļu Valsts ģimnāzijas pedagogi – Juris Erts un Ivars Pakers kopā ar Robotikas kluba dalībniekiem. Arī turpmāk ģimnāzijas mērķis būs popularizēt robotikas novirzienu un iesaistīt inženierzinātņu apguvē arvien vairāk jauniešu.

Lietuvas pārstāvji, kuri piedalījās sacensībās, atzina, ka Preiļu čempionāts bija organizēts augstā līmenī un robotikas entuziasti no kaimiņu valsts labprāt piedalīsies sacensībās arī nākamgad.

Pirmajam čempionātam Preiļos daudz sponsoru un atbalstītāju

Lai nodrošinātu balvas sacensību uzvarētājiem visās disciplīnās, tika uzrunāti daudzi uzņēmēji, un, kā pastāstīja Juris Erts, sponsoru loks bija plašs. Īpaši prieks par preiliešiem, kuri atbalstīja pasākumu un sponsorēja to – SIA “Arka Preiļi” (vadītājs Ārijs Vucāns),  SIA “Preiļu celtnieks” (komercdirektors Egīls Stikāns), SIA “Axel” (vadītājs Aldis Buks), SIA “Salang – P” (vadītājs Gunārs Svilāns). Paldies arī ilggadējiem pasākumu atbalstītājiem Preiļos – AS SEB bankai (Rēzeknes filiāles vadītājs Jānis Belkovskis), preilietim Oskaram Pakeram, kurš pārstāv uzņēmumu “Intrum Justitia”, un Robotikas kluba regulārajam atbalstītājam – Matīsa Buka tēvam Aldim Bukam.

Preiļos robotika ienāca pirms diviem gadiem

Preiļu robotikas klubs darbojas ne ilgi – tikai divus gadus, bet tā dalībnieki jau guvuši panākumus Latvijas un Eiropas līmeņa sacensībās. Līdzekļi robotu iegādei ir nākuši no dažādiem avotiem: pirmais robots tika iegādāts, uzvarot konkursā, nākamais – par pašvaldības iedalītajiem līdzekļiem, vēlāk sekoja vairāki projekti, kuros tika piesaistīti līdzekļi robotu iegādei.

Pirmsākumi meklējami 2014. gadā, kad Preiļu Valsts ģimnāzijas 12. klasē mācījās Armands Upenieks, Linards Šmeiksts un Edvards Volkovs. Puišu ideja bija uzbūvēt heksapodu – programmētu seškāji, bet tam bija nepieciešami līdzekļi. Vajadzīgais finansējums tika atrasts no pašvaldības IT centra budzēta, projekts tika aizstāvēts, jaunieši guva redzamus rezultātus zinātniskajā konferencē Daugavpilī, vēlāk iestājās RTU. Savukārt citu ģimnāzijas audzēkņu grupa kādā no konkursiem vinnēja Lego robotu, bet interese auga, un nākamo lego komplektu iegādi atkal finansēja pašvaldība. Pēc neilga laika vecāko klašu skolēni vēlējās savas zināšanas pielietot vēl augstākā līmenī – elektronikas jomā, un tad palīgā nāca Preiļu puiši no Rīgas tehniskās universitātes (RTU).

Kad valstī robotikas novirzienam vēl netika pievērsta īpaša uzmanība, RTU studenti – bijušie Preiļu Valsts ģimnāzijas audzēkņi – jau bija izcīnījuši godalgotas vietas pasaules robotikas čempionātos un savas zināšanas un intelektuālo potenciālu sāka nodot preiliešiem. Viņi arī iedrošināja tagadējos ģimnāzijas audzēkņus sākt piedalīties sacensībās. Kā atzīst Juris Erts, bez RTU studentiem robotikā Preiļos nebūtu tikuši tik tālu, jo šī sadarbība ir liels veiksmes stāsts un panākumu atslēga Preiļu robotikas klubam. Šobrīd Preiļu robotikas klubā elektronikas daļā ir 15 dalībnieku, ar Lego nodarbojas aptuveni 10 audzēkņi. 

Maija Paegle,
Preiļu novada domes sabiedrisko attiecību speciāliste

Pēdējās izmaiņas: 28.01.2017.