Keramiķim Andrejam Paulānam – 120

30.11.2016.

Preiļos ir neliela, īpaši skaista iela, kas nosaukta Nopelniem bagātā mākslinieka, keramiķa Andreja Paulāna vārdā (1986.g)

Preiļu 2. vidusskolā 30. novembrī notika konkurss – spēle “Andrejam Paulānam – 120”.

Šim konkursam gatavojās 5.-8. klašu skolēni. Lai labāk sagatavotos konkursam, iepazītos ar keramiķa biogrāfiju, viņa darbiem, ļoti palīdzēja skolas muzejā sagatavotā materiālu izstāde, kur bija iespēja tuvāk iepazīties ar mākslinieka darbiem. Šo izstādi apmeklēja visi skolēni. Īpašu interesi radīja svilpaunieks. Muzejā tas ir vienīgais eksemplārs un tam jau vairāk nekā 50 gadu. Šinī gadā izstāde bija interesantāka, jo apskatei tika piedāvāti Jāzepa Pīgožņa svilpavnieki, kas savulaik ir uzdāvināti Preiļu vēstures un lietišķās mākslas muzejam. Izstādes apmeklētāji bija patīkami pārsteigti par darbu daudzveidību, par mākslinieka fantāzijas lidojumu. Ievērības cienīgi bija arī materiāli par Andreja Paulāna skolēnu Polikarpu Čerņavski, kā arī par Nopelniem bagāto mākslas darbinieku, keramiķi Polikarpu Vilcānu. Izstādē bija arī jaunās paaudzes keramiķu darbi, tajā skaitā arī Polikarpa Čerņavska skolēna Jāzepa Caica darbi. Neapšaubāmi, ka labākās podniecības tradīcijas atspoguļojas Latgales keramikā. A. Paulāns ir teicis: “Es daru savu darbu un iznāk māksla”.

Konkursa – spēles laikā skolēni parādīja labas zināšanas par “uguns pavēlnieku”, tā A. Paulānu ir nosaucis mākslas zinātnieks Jānis Pujāts.

Tā kā mūsu skola atrodas A. Paulāna ielā, tad viens no uzdevumiem bija aprakstīt uz šīs ielas atrodošos objektus. Tas neradīja nekādas grūtības, jo par parku un savu skolu skolēni zina daudz.

Pēc žūrijas vērtējuma konkursā uzvarēja 8. klase (kl.audz. N.Kondratjeva), pavisam nedaudz atpalika 6. klase (kl.audz. R.Gavrilova), mazāk paveicās 7. klasei (kl.audz. N.Kovalenko). Katras klases kolektīvā žūrija atzīmēja labākos spēlētājus – Anastasija Boka un Deniss Dronovs (6. kl.), Anna Marija Fedoroviča un Artūrs Neverovskis (8. kl.), Vjačeslavs Krupins un Darja Romanova (7. kl).

Mēs pateicamies Preiļu vēstures un lietišķās mākslas muzejam un personīgi Silvijai Ivanovskai par palīdzību izstādes un konkursa organizēšanā, kā arī par interesantajām balvām.

Skolēni turpinās praktiski iepazīt māla noslēpumus radošajā keramikas darbnīcā, sadarbībā ar Polikarpa Čerņavska muzeja meistaru Raivo Andersonu. Esam pārliecināti, ka šī tradīcija mūsu skolā turpināsies, tā palīdzēs iepazīt apkārtējo vidi, ievērojamus cilvēkus, kuru dzīves pamatā bija radošs darbs, cieņa pret skaisto, mīlestība pret savu Latgales novadu.

 

Valentīna Maksimova,
Preiļu 2. vidusskolas
vēstures muzeja pedagoģe

Pēdējās izmaiņas: 23.10.2018.