Muzeja decembra priekšmets – Pavārgrāmata

12.12.2016.

Klāt ir gada pēdējais mēnesis –  decembris, laiks kad visi lauku darbi ir padarīti un mājasdarbos iestājas sen gaidītā miera aprises. Bet pirms mest skatienu nākošā gada virzienā un kalt jaunus plānus, atliek nosvinēt Ziemassvētkus un Jauno gadu. Šīs ir tas laiks, kad daudzas pa pasauli izklīdušās ģimenes nāk kopā, lai atkal tiktos ar saviem mīļajiem un tuvajiem. Daudzām mājas pavarda saimniecēm un saimniekiem šis ir visnotaļ rosīgs laiks, jo vienmēr gribas pārsteigt savējos, svētku galdā liekot kaut ko jaunu, vēl nemēģinātu, vai tieši pretēji – piemirstu.

Šajā uzdevumā Preiļu vēstures un lietišķās mākslas muzejs var nākt jums talkā, ceļot augšā senas un ne tik senas zināšanas. Piemēram Melānijas Mellin grāmatu “Lauksaimnieču pavāru grāmata ar pamācību par dažādu godību sarīkošanu, pēc lauku vajadzībām un apstākļiem”. 20. gs. sākumā šī grāmata bija ieguvusi ļoti plašu popularitāti, jo sniedza praktiskus padomus galdu servēšanā un ēdienu gatavošanā, kuriem ir nepieciešami visnotaļ parasti un tam laikam brīvi pieejami pārtikas produkti. Ne mazāk nozīmīgs ir fakts, ka grāmatas autore, tāpat kā potenciālā mērķauditorija bija sieviete, kas liecina par mērķi celt kopējo izglītības līmeni par galda klāšanas kultūru Latvijā 20. gs. sākumā.

Grāmata pirmo reizi tika izdota 1903. gadā un savas lielās popularitātes dēļ tika vairākkārt pārizdota un papildināta ar vizuālo materiālu.

Piedāvājam aizmirstas, bet varbūt vienkārši nepelnīti piemirstas receptes no 1928. gada izdevuma. Piedāvātās receptes noteikti būs vismaz garšīgs papildinājums jebkuram jau plānotam ēdienam, visi receptēs izmantojamie produkti ir viegli pieejami arī mūsu veikalos. Recepšu izklāstā ir saglabāts oriģinālais, tam laikam raksturīgais izteiksmes stils, “( )” ar mūsdienu paskaidrojumiem un precizējumiem.

Tomātu kotletes

“Sagatavo tomātu mīklu no 1½ glāzes tomātu biezeņa jeb no svaigiem sarīvētiem tomātiem, 6 olu dzeltenumiem, 1 karoti kausēta sviesta, sāli un pipariem un pēdīgi (jeb “beidzot”) rīvmaizi 8-10 karotes, kā arī putās sakultus olu baltumus. Krietni sajauc, taisa ne visai lielas kotletes. Apvārta miltos un cep krāsnī. Galdā pasniedz ar gaļas jeb zivju cepumiem. (jeb “ēdieniem”) ”

Zivju buletes

Novāra vienu šķīvi zivju (derēs jebkuras sugas un izmēra zivs) attīra asakas, tad smalki sakapā, pieliek 1 karoti izkausēta sviesta, pienā izmērcētu bulku (baltmaizes mīkstums izmērcēts pienā), 3 olas, drusku krējuma, piparus un sāli – visu krietni samaisa un pagatavo plakanas buletes, apvārta tās olā un rīvmaize un cep uz pannas sviestā un taukos.

Mīklā cepts šķiņķis

Nomērcē sālītu jeb arī sautētu šķiņķi par nakti aukstā ūdenī; tad samīca no rudzu miltiem maizes mīklu un aplej to pirksta biezumā visapkārt šķiņķim. Nu apkaisa cepešpannu ar miltiem, liek šķiņķi vidū ar ādas pusi uz augšu un cep krāsnī kura izkurināta, kā rupjās maizes cepšanai (derēs arī parastā cepeškrāsns). Pēc 3-4 stundām, raugoties cik liels šķiņķis, cepeti izvelk, izņem no mīklas, atņem ādu un pasniedz galdā aukstu, veselu.

Kaltētu ābolu krēms

“Nomazgā aukstā ūdenī ¾ mārciņas (= 418,8 g) kaltētu ābolu un liek vārīties ar 1 stopu (= 1,275 l) ūdens, kamēr āboli sāk šķīst. Tad tos izņem no kastroļa. Izrīvē (jeb “izlaiž”) caur sietu un liek atdzist. Nu pieliek 5 olu baltumus un 2 glāzes cukura un rīvē (jeb “maisa”) ar karoti kamēr āboli (domāta “kopējā masa”) tiek balta un sulīga. Tad izsautē ½ glāzē karsta ūdens tāfelītes balta želatīna, piejauc pie āboliem līdz ar ½ stopu putās sakultu krējuma, liek ar aukstu ūdeni izskalotā formī, noliek aukstā vietā un pēc 4-5 stundām izgāž no formas šķīvi. Lai krēmu varētu vieglāk izgāzt, tad to patura uz acumirkli uz sutas, jeb vārošā ūdenī.”

Dzērveņu ogu mērce

“Noskalo ar vārošu ūdeni ½ stopu dzērveņu ogu un sašķiež kādā traukā ar glāzes dibenu, tad pielej 1 ½ stopa auksta ūdens izsūc caur sietu un uzvāra kastroli ar pilnīgu glāzi cukura. Pēc tam piejauc 1 karoti kartupeļu miltu (domāta “ciete”) ar 1 glāzi auksta ūdens un lej pie varošās mērces. Pēdīgi izsūc caur sietu un pasniedz pie saldiem pudiņiem (vai citiem saldajiem ēdieniem).“

Amerikas sniegs

“Izspiež bļodā 2 citronu sulu, citrona vietā var lietot  skābuma pēc citronskābi jeb kādu skābu ogu sulu pieber 2 glāzes cukura un 5 olu baltumus un ½ citrona norīvētu mizu. Tad pielej 1½ glāzi verdoša ūdens un kuļ ar putu rīksti (jeb speciāla slotiņa, no dažām vistas spalvām). Pēc kāda laiciņa pielej ½ glāzē vārītā ūdenī izkausētas 4-5 lapiņas balta un tikpat sarkana želatīna un turpina kult 1 stundu kamēr sabiezē un paliek putains. Tad iepilda stikla traukā, noliek vēsā vietā un pēc 3-4 stundām, pasniedz galdā ar vaniļas mērci.”

Lai Jums labi garšo!

Sagatavoja muzeja galvenais krājuma glabātājs Rihards Sisojevs

 

Pēdējās izmaiņas: 09.11.2018.