Preiļu 1. pamatskolā ciemojas “FIZMIX”.

25.11.2016.

25. novembrī Preiļu 1.pamatskolas fizikas kabinetā virmoja neparasta gaisotne, jo  visu dienu tika veikti dažādi fizikas eksperimenti. Ciemos bija uzaicināti atraktīvie puiši no “FIZMIX”.

Tiem, kas par to neko nav dzirdējuši, var pateikt, ka portāls www.fizmix.lv  ir informācijas apmaiņas un sadarbības vietne skolēniem, skolotājiem un citiem interesentiem, kas vēlas saskatīt un aptaustīt interesantus piemērus fizikas likumiem. FIZMIX ir AS “Latvenergo” veidots mācību portāls par fizikas tēmām. Tajā var atrast informāciju par fiziku vieglā, saprotamā veidā. Portāla mērķis ir ieinteresēt tā lietotājus par fiziku un parādīt fizikas pielietojumu ikdienā ar saprotamiem, interesantiem un interaktīviem piemēriem.

Vērojot un piedaloties fizikas eksperimentos, skolēni uzzināja daudz ko jaunu. Piemēram,  kas ir sausais ledus.  Tā  ir ogļskābā gāze, tikai cietā agregātstāvoklī.  Bija iespējams ne tikai paturēt rokās šos sausā ledus gabaliņus bet pat pagaršot kā lielus baltus tvaika mākoņus. Sausā  ledus temperatūra ir -79°C un tas ir līdzīgs parastam ledum. Bet par sauso ledu to sauc tāpēc, ka tas no cietas vielas pāriet gāzveida agregātstāvoklī un šo procesu sauc par sublimāciju.

Jaunieši varēja izmēģināt roku šaušanā ar dūmu lielgabalu, nogaršot tikko ceptu gurķīti elektriskajā ķēdē, kā arī izmēģināt gandrīz vai iluzionistu trikus ar glāzēm un galdautu.

Dūmu bija daudz, sprāga un dega gan putas, gan papīra nauda. Visi ar interesi vēroja un arī iesaistījās paši aizraujošos fizikas eksperimentos.

“Man ļoti patika eksperimenti! Tie bija ļoti aizraujoši, tajos varēja ar interesi iesaistīties un paskatīties, kā iesaistās arī citi. Puiši, kuri veica eksperimentus, bija nepārspējami – mācēja iekustināt publiku, iedziļināties eksperimentos un to iznākumos, deva iespēju arī pašiem piedalīties tajos, kas veicina intereses veidošanos, un viņi reizē arī bija ļoti atraktīvi”,  stāsta Līga.

“Bija interesanti vērot eksperimentus. Visvairāk patika tas, ka varējām paši piedalīties tajos”, secina Marta.

“Aizraujošas šķita tās sajūtas, kad tavu roku dedzina. Bija interesanti skatīties un saprast vai tu tādu triku esi vai neesi redzējis”,  atzīst Linda.

“Man ļoti patika vērot un iesaistīties FIZMIX eksperimentos. Pēc tik interesantas stundas man likās, ka nākotnē mani sagaida tikpat interesantas un aizraujošas fizikas stundas. Es labprāt vēlreiz gribētu, lai FIZMIX atbrauc uz mūsu skolu un parāda vēl citus tikpat interesantus eksperimentus”, saka  Nadīna.

 

Kopā ar skolēniem FIZMIX eksperimentus vēroja fizikas skolotāja Laila Vibornā

Pēdējās izmaiņas: 23.10.2018.