Preiļos tiek popularizēta laptas spēle

15.11.2016.

Ar aizrautīgu mini-laptas spēli Bērnu un jauniešu sporta skolā ”Cerība” Preiļos noslēdzies Vidusslatgales pārnovadu fonda projekts “Senā lapta – spēle visiem”. Projekta mērķi bija novadā atjaunot un popularizēt kādreiz bērnu vidū iecienīto slāvu tautas spēli laptu, kuras saknes meklējamas vēl pirms 1000 gadiem tālā senatnē. Latgalē laptu 17. gs. ienesa krievu vecticībnieki. Vēlāk to šeit spēlēja visu tautību bērni lauku sādžās, miestos un tirgos. Diemžēl 20. gs. otrajā pusē laptu jau spēlēja retāk, jo to izkonkurēja citi sporta veidi. Laptas spēles atdzimšana sākās 1990. gados Krievijā un Balkrievijā, kur darbojas šīs spēles federācija. Mūsdienās tur to iecienījuši visu vecumu un dzimumu pārstāvji, notiek arī plaša mēroga sacensības un čempionāti. Citur pasaulē laptu pazīst slāvu kultūras pētnieki. Jāatzīmē, ka līdzīgas spēles ar bumbu un vāli ir arī citām tautām, piemēram, somi spēlē pesa palo, angļi – kriketu, savukārt ASV ļoti populārs ir beisbols un tā paveids softbols. Šīs spēles piesaista daudzu cilvēku interesi, ir aizraujoši tās vērot, arī laptas spēles ir tikpat dinamiskas.

Laptu spēlē līdzenā pļavā, sporta laukumā vai zāle ar koka sitamo vāli un bumbu. Piedalās divas komandas – uzbrucēji un aizsargi. Uzbrucēju mērķis pēc iespējas tālāk atsist bumbu, kuru sitējam padod savas komandas biedrs. Pēc veiksmīga sitiena ir jāskrien līdz laukuma galam, jeb pilsētai un atpakaļ. Var arī palikt aiz pilsētas līnijas un pagaidīt līdz nākošais spēlētājs veiksmīgi atsitīs bumbu.  Savukārt aizsargu komandas uzdevums atrodoties laukumā, nedot uzbrucējiem iespēju veikt pārskrējienu, laicīgi izsālot tos ar bumbu. Ja aizsargs noķer bumbu gaisā vai uzbrucējs tiek izsālīts, tad komandas mainās vietām. Tādā veidā tiek pelnīti punkti – par katru pilnu pārksrējienu uzbrucēji iegūst 2 punktus, savukārt aizsargi, saķerot bumbu gaisā jeb ”sveci”, saņem 1 punktu. Spēlei ir vēl vairāki noteikumi, taču katrs tos var diezgan ātri apgūt spēlējot. Par laptas iespējām vispusīgi attīstīt spēlētāju kādreiz ļoti spilgti ir izteicies krievu rakstnieks A. Kuprins: “Laptas spēlētājam ir nepieciešama izveicība, spēja ātri skriet, asa redze, roku sitiena stiprums, attapība, uzmanība, dziļa elpa, uzticība savai komandai un mūžīga ticība tam, ka tevi neuzvarēs!” Lapta var vispusīgi attīstīt spēlētāju un, lai sāktu to spēlēt, nav nepieciešama iepriekšēja fiziskā sagatavotība.

Latvijā līdz šim bija maz informācijas par šo spēli, taču projekta autori cer uz to, ka šeit lapta atkal kļūs populāra un Preiļos kādreiz notiks pat starptautiska līmeņa sacensības šajā disciplīnā. Lapta nākotnē var kļūt par Preiļu novada atpazīstamības simbolu, kas vieno Latgales kultūras mantojumu ar pieprasījumu pēc jaunām aktīvā laika pavadīšanas iespējām.

Projekta laikā izmēģinājām laptu dažādos laukumos. Vasarā popularizējām laptu Vislatvijas vecticībnieku jaunatnes vasaras nometnē sporta un atpūtas kompleksā “Jaunais Dinamietis” pie Rāznas ezera, spēlējām laptu Preiļu Brīvajā skolā kopā ar Erasmus studentiem no Spānijas un Lietuvas, kas ļoti ātri apguva spēles nianses un aizrautīgi nodevās krievu beisbolam, kā mēdz saukt laptu. Tāpat septembrī sitām laptu ar Preiļu bērnu un jauniešu sporta skolas “Cerība” futbola komandu un tās treneri V.Točko stadionā Kooperatīva ielā, kuras laikā bērni izrādīja ļoti lielu interesi. It īpaši uzzinot, ka tā ir viņu vecvecāku bērnības spēle. Un visbeidzot izdevās izmēģināt laptu arī iekštelpās kopā ar Preiļu 2. vidusskolas 6. klasi, audzinātāju Rimu Gavrilovu un skolas sporta skolotāju Olgu Borisovu. Skolotāji atzina spēles potenciālu izmantot to sporta stundu laikā. Jāatzīmē, ka skolā jau ilgus gadus laptu popularizē sākumskolas skolotāja Irina Kovaļenko, tāpēc domājam, ka līdz ar jauno iedvesmu laptu skolā tagad spēlēs vēl biežāk.

Bez šaubām speciāls laukums nav priekšnosacījums, lai spēlētu laptu, laukos var izmantot jebkuru pieejamu pļavu. Laptu ārā var spēlēt arī ziemā, no sniega attīrītā laukumā un visu gadu sporta zālē. Mūsdienās ir sastopami arī neparasti laptas spēles veidi, piemēram, pludmales lapta un lapta ar slidām uz ledus. Reti kurš sporta veids piedāvā tādu dažādību. 

Laptas inventārs nav sarežģīts, plakanās laptas, kuru izmērs ir 40 līdz 80 cm, jebkurš var izgatavot mājās pats. Parasti izmanto bērzkoku vai egli. Savukārt mini laptai ir nepieciešamas apaļās vāles. Projekta laikā tās tika izgatavotas Preiļu kokapstrādes uzņemumā SIA “StepV”, ar kura vadītāju Vjačeslavu Stepanovu tika meklēti piemēroti laptu izmēri dažādu vecumu spēlētājiem. Vadījāmies pēc Krievijas laptas federācijas standartiem mini laptas inventāram. Pavisam izgatavotas 15 koka laptas, no tām četru dažādu izmēru un veidu. Arī V. Stepanovam tas bija aizrautīgs process, jo pats viņš laptu atcerējās kā vienu no bērnības iecienītākajām spēlēm. Pilnvērtīgai spēlei iegādāts arī papildinventārs – sporta konusi, vestes, tenisa bumbas un hoolahoop riņķi.

Spēles inventāra komplekti dāvināti Preiļu 2. vidusskolai un Preiļu Vēstures un lietišķās mākslas muzejam, kur ir izveidota izglītojoša programma. Tās laikā varēs uzzināt par spēles noteikumiem un, iepriekš piesakoties, pašiem laptu izmēģināt.

Pētījuma gaitā atrasti unikāli, līdz šim nekur nepublicēti avoti par laptas spēli no Latvijas Nacionālā Vēstures muzeja un Latvijas folkloras krātuves. Pateicamies Preiļu novada slāvu biedrības ”Raduga” vadītājai Valentīnai Maksimovai par interesantiem stāstiem par to, kā laptu spēlēja agrāk. Arī daudziem satiktajiem cilvēki, kas kādreiz laptu ir spēlējuši, par to ir siltas atmiņas.

Projektā laikā sadarbībā ar Preiļu Vēstures un lietišķās mākslas muzeju un SIA ”Vizuālā Laboratorija” izgatavota ceļojoša stendisztāde, kas līdz gada beigām būs apskatāma Preiļu 2. vidusskolas foajē un pēc tam ceļos uz citām novada skolām. Ar stendizstādes palīdzību nākotnē ceram popularizēt laptu arī blakus novados. Saziņai ir izveidota publiska informatīvā lapa sociālajā tīklā facebook.com/laptagame, kurā ikvienam ir iespēja iepazīties ar projekta aktivitātēm, uzzināt par laptas spēles vēsturi un noteikumiem, kā arī pieteikt laptas spēli Preiļu novadā un citur. Projekta pētnieciskā daļa apkopota rakstā, kas izdots vietnē LAKUGA.LV (http://www.lakuga.lv/2016/10/14/kai-latgola-syta-laptu), kurā ikviens var lasīt par spēles vēsturi un plašāk uzzināt par tās noteikumiem.

Projekta kopējais budžets 491,78 EUR. Viduslatgales pārnovadu fonds piešķīra projektam 381,78 EUR lielu finansējumu. Līdzfinansējumu stendizstādes maketa izveidošanai 140,00 EUR apmērā nodrošināja Preiļu Vēstures un lietišķās mākslas muzejs. 

Pateicamies Viduslatgales pārnovadu fondam par atbalstu, Preiļu Vēstures un lietišķās mākslas muzeja kolektīvam un visiem projekta partneriem par sadarbību projekta realizācijā.

 

Projekta vadītājs Vadims Maksimovs

 

Pēdējās izmaiņas: 23.10.2018.