Preiļos pasniegtas piemiņas zīmes Černobiļas AES avārijas seku likvidēšanas dalībniekiem

03.11.2016.

Ceturtdien, 3. novembrī, Preiļu novada Kultūras namā notika svinīgais pasākums, kurā Černobiļas AES avārijas seku likvidēšanas dalībniekiem no Preiļu un Varakļānu novadiem tika pasniegtas īpaši izveidotas Černobiļas AES avārijas seku likvidēšanas dalībnieku piemiņas zīmes. 

Piemiņas zīmes Černobiļas AES avārijas seku likvidēšanas dalībniekiem pasniedza Latvijas Republikas Iekšlietu ministrijas Valsts Ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) priekšnieka vietnieks, ģenerālis Intars Zitāns. Svinīgajā pasākumā piedalījās Latvijas savienības “Černobiļa” valdes priekšsēdētājs Arnolds Ārvaldis Vērzemnieks, Preiļu novada domes priekšsēdētāja Maruta Plivda, Černobiļas AES avārijas seku likvidēšanas dalībnieki no Preiļu un Varakļānu novadiem, viņu tuvinieki un draugi.

Černobiļas AES katastrofa notika 1986. gada 26. aprīlī, un avārijas seku likvidēšanā piedalījās cilvēki no vairākām padomju republikām – Krievijas, Ukrainas, Baltkrievijas, Lietuvas, Igaunijas un Latvijas. No Latvijas avārijas seku novēršanas darbos tika nosūtīti vairāk nekā 6000 cilvēku, kas bīstamajos apstākļos strādāja ar dažādiem laika intervāliem.

Preiļu novada domes priekšsēdētāja Maruta Plivda pateicās Iekšlietu ministrijai, VUGD, sabiedrībai “Černobiļa” par to, ka Preiļu novada iedzīvotājiem ir iespēja saņemt apliecinājuma zīmes par paveikto pirms 30 gadiem, kā arī novēlēja avārijas seku likvidēšanā iesaistītajiem labu veselību un atbalstu ģimenē.

Savienības “Černobiļa” valdes priekšsēdētājs Arnolds Ārvaldis Vērzemnieks norādīja, ka Černobiļas avārija bija pirmsākums visām mūsu dzīves pārveidošanām, un šodien mēs dzīvojam citā, neatkarīgā valstī, kurā vairs nav tādas slepenības kā PSRS. Kā pastāstīja A. Ā. Vērzemnieks, pirmo reizi šīs piemiņas zīmes tika pasniegtas šīgada 26. aprīlī – tā ir kā maza pateicība par to varonību, ko mūsu cilvēki parādīja, piedaloties Černobiļas AES avārijas seku likvidēšanā.

Ģenerālis Intars Zitāns klātesošajiem pastāstīja par zīmes tapšanas gaitu, kā arī parādīja, kā zīme izskatās un kā tā ir nēsājama un lietojama. Viņš norādīja, ka zīmes veidols ir rets Latvijā un atzina to par ļoti izdevušos, piebilstot, ka tā nav domāta turēšanai skapī, bet lietošanai.

Klātesošie dalījās emocionālās atmiņās par piedzīvoto, pastāstīja, kāda bija ierašanās Černobiļā, kādi darbi bija jāveic, apliecinot, ka atmiņas par notikušo joprojām ir dzīvas.  Ar klusuma brīdi tika pieminēti tie, kas vairs nav mūsu vidū. Pasākuma laikā notika arī kopēja fotografēšanās, lai katram piemiņas zīmes saņēmējam būtu fotogrāfija par šo īpašo dienu.

Ar piemiņas zīmes pagodināti 25 Černobiļas AES avārijas seku likvidēšanas dalībnieki no Preiļu novada, ieradušies klātienē tās saņemt svinīgajā pasākumā bija 17 mūsu novada iedzīvotāji un viņu radinieki.

Pasākumu organizēja Latvijas Republikas Iekšlietu ministrija kopā ar Preiļu novada domi un Preiļu novada Kultūras centru.

 

Ilona Vilcāne,
Preiļu novada domes mājas lapas satura redaktore

Pēdējās izmaiņas: 23.10.2018.