18. novembrī Preiļu KN vakarēšana kopā ar Jāni Streiču

18.11.2016.

2016. gada 26. septembrī Preiļu novada Goda pilsonis, izcilais latviešu kinorežisors, scenārists, aktieris, rakstnieks un gleznotājs Jānis Streičs svinēja 80 gadu jubileju. Lai godinātu režisoru, Rīgas Kino muzejs un Nacionālais kino centrs visu 2016. gadu pasludinājuši par Jāņa Streiča kinogadu. Dažādi pasākumi tiek rīkoti gan Rīgā, gan Preiļu novadā, gan citviet Latvijā.

Tieši mākslinieka dzimšanas dienā, 26. septembrī, Salas pamatskolā notika viņa daiļradei veltīts pasākums – brīvdabas kino. Pirms kopīgas iemīļotās filmas “Cilvēka bērns” skatīšanās, klātesošie dalījās atmiņās un uzzināja arī daudz jauna par Jāni Streiču. Savukārt Preiļu Galvenajā bibliotēkā ir skatāma režisoram veltīta izstāde “Ar abām kājām dzimtajā pusē”.

Jāņa Streiča dzimšanas dienas svinēšana norisinājās Rīgā, un arī mūsu novada pārstāvji bija ieradušies galvaspilsētā, lai sveiktu jubilāru. 26. septembrī Rīgas Sv. Pētera baznīcā tika atklāta izstāde “Streičs un draugi”. Tajā apskatāmas Jāņa Streiča gleznas, kā arī darbi no viņa draugu un domubiedru – mākslinieku daiļrades. Mākslinieku sumināt no Preiļu novada bija ieradusies domes priekšsēdētāja Maruta Plivda, skolotāju koris “Latgale”, Preiļu novada Goda pilsone, autorleļļu māksliniece Jeļena Mihailova un citi.

Savukārt 27. septembrī Vecrīgā, tirdzniecības centrā “Galerija Centrs” tika atklāta Jānim Streičam veltīta ceļojoša izstāde „Jānis Streičs: filmas, cilvēki, laikmets”. Izstādē aplūkoti Jāņa Streiča kino valodas paņēmieni, filmu uzņemšanas process, aktieri, ar kuriem režisors bieži strādājis kopā, arī Streiča paša lomas savās filmās. Atklāšanu kuplināja Preiļu novada deju kopas “Gaida” dejotāji.

1. oktobrī krāšņs jubilejas sarīkojums “Streiča gads” izskanēja Rēzeknē Latgales vēstniecībā “Gors”.

Jāņa Streiča dzimtajā Preiļu pusē mākslinieku sumināsim Latvijas Republikas proklamēšanas dienas vakarā, 18. novembrī, plkst. 17.00 Preiļu kultūras namā ar sarīkojumu “Vakarēšana”, kurā Jānis Streičs un aktieri Sarmīte Rubule, Karina Lučiņina, Jānis Paukštello, kā arī mūziķis Ēriks Zeps un ansamblis “Dziga” kopā ar skatītājiem lasīs un izdziedās Jāņa Klīdzēja stāstu “Zelta krustiņš”. Tā būs vakarēšana kā kinorežisora bērnībā, kad ziemas vakaros sanāca kaimiņienes, lai, darinot līdzpaņemtos rokdarbus, varētu klausīties, ko Streiču Jānītis tām lasīja priekšā.

Ilona Vilcāne,
Preiļu novada domes mājas lapas satura redaktore

Pēdējās izmaiņas: 23.10.2018.