Septembra aktivitātes Preiļu novada Labklājības pārvaldes pansionātā “Preiļi”

01.09.2016.

Atzīstu, ka dienas solis kļuvis rimtāks, bet diena – darba diena garāka.

Nu un tad – salieku darāmos darbus rindiņā un paspēju visus izdarīt.

Ja visapkārt tik mīloši, labestīgi un atvērti cilvēki,

tad diena nevar būt neizdevusies.

Dabā gadalaiki mainās nepārtraukti viens aiz otra no gada gadā – cilvēka dzīvē vienu vienīgu reizi pavasari nomaina vasara, vasaru – rudens un vēlāk iestājas ziema. Šī vienīguma dēļ cilvēci vienmēr interesējuši veselības uzturēšanas un dzīvesveida plānošanas jautājumi, lai saglabātu dzīvessparu un optimismu arī sirmajā rudenī un visa mūža garumā, cik katram to liktenis novēlējis.

Laika ritums ir tik neapturams. Liekas, tikko sākās vasara, bet tā jau ir garām. Tā diena pa dienai un bagātīgais, krāsainais rudens ir klāt. Tas arī ir gadalaiks, kad cilvēki ar klusu nožēlu skumst par aizejošo ziediem bagāto un saules stariem izgaismoto vasaru.

Lai nedaudz kliedētu šo skumīgo noskaņu Preiļu novada Labklājības pārvaldes pansionāta “Preiļi” seniori 16.septembrī kopā ar darbiniekiem devās nelielā ekskursijā un apmeklēja Preiļu vēstures un lietišķās mākslas muzeju. Apskatījām muzeja pamatekspozīciju un iepazināmies ar senatnīgajiem eksponātiem. Visspilgtāk atmiņā palika darba rīki un sadzīves priekšmeti, kā arī mūsu novadnieka kinorežisora Jāņa Streiča skolas soma. Kā atcerējās viena no seniorēm, arī viņai ar brāļiem un māsām esot bijusi līdzīga skolas soma.

Muzeja gids iepazīstināja ar Preiļu vēstures lappusēm un Borhu dzimtu, viņu nozīmīgo lomu Preiļu pilsētas un novada vēsturē. Senā un dižciltīgā grāfu Borhu dzimta ir viena no vecākajām dižciltīgo dzimtām Eiropā. 1382. gadā Preiļi bija nonākuši grāfu Borhu īpašumā, kurus arī uzskata par pilsētas dibinātajiem, jo tā piecsimt gadu garumā piederējusi šai dzimtai. Attīstītoties amatniecībai un tirdzniecībai pie Borhu īpašuma izveidojās Preiļu brīvciems, kas, laika gaitā arvien augot, kļuva par miestu. 1817. gadā tika uzcelta grāfu Borhu kapela, kas šobrīd mūs sagaida ieejot Preiļu parkā. 19. gadsimta sākumā angļu neogotikas stilā sākta pils celtniecība. Pie reizes tika pārveidots arī parks, ievērojami paplašinot tā robežas, parkā greznojās daudzas skulptūras, un te bija izveidota sarežģīta dīķu sistēma ar vairākām salām. Preiļu vēstures mantojuma lielākais lepnums ir Preiļu muižas komplekss ar skaisto parku. Līdz mūsdienām saglabājušos romantiskā ainavu dārza veidolu Preiļu parks ieguvis 19. gadsimta vidū, un vēl šodien tas ir viens no ievērojamākajiem Latvijas parkiem. Parka platība ir 41 ha, no kuriem 13 ha aizņem parka dīķi un kanāli.

Gida pavadībā apskatījām kapliču un parku, kur koku lapās varēja redzēt visus rudenīgos pasteļtoņus. Šī krāsu burvība ekskursantiem deva enerģiju un iedvesmu, ticību saviem spēkiem neapstāties un vienmēr būt kustībā.

Septembra sākumā pansionātā “Preiļi” bija noorganizēta bezmaksas redzes pārbaude gan tā iemītniekiem, gan pārējiem klātesošajiem, kuru veica SIA “Weggis” pārstāvji no Rīgas: acu ārste un konsultante, kuras nostrādāja pusi dienas garumā un apkalpoja vairāk nekā trīsdesmit cilvēkus. Klientiem tika veikta acs funkciju izmeklēšana – abu acu kopredzes noteikšana, redzes funkciju pārbaude tuvumā; redzes asuma noteikšana; acs struktūru novērtēšana, lai laikus varētu pamanīt dažādas acu saslimšanas simptomus, esošo briļļu stipruma noteikšana; jaunu briļļu pieteikšana un iegāde.  

Šī gada 21. septembris pansionātā “Preiļi” bija kārtējā frizēšanās diena, ko mūsu iemītnieki parasti uzņem ar lielu atsaucību, jo meitenes ne tikai dara savu frizieru darbu, bet ar kādu mīļu vārdu arī iedrošina, uzmundrina seniorus. Sirsnīgi pateicamies Rīgas Tūrisma un radošās industrijas tehnikuma struktūrvienības ”Preiļi” pasniedzējai Antonijai un viņas audzēknēm – Veronikai, Katrīnai, Alīnai, Agnesei un Tatjanai par ieguldīto darbu mūsu klientu ārējā tēla sakopšanā.

Kopš 1991. gada ANO Ģenerālā asambleja ir izsludinājusi 1. oktobri par Starptautisko veco ļaužu dienu, kuru Latvijā sāka atzīmēt no 2008. gada. Tās mērķis – pievērst sabiedrības uzmanību iedzīvotāju novecošanas problēmām, veco ļaužu dzīves grūtībām, vientuļajiem vecajiem cilvēkiem.

Nav noslēpums, ka līdz ar dzīves līmeņa un veselības, sociālās aprūpes pieejamības uzlabošanos, vidējais mūža ilgums pasaulē arvien pieaug, līdz ar to ir būtiski radīt cilvēkiem iespējas veselīgi un pilnvērtīgi nodzīvot pēc iespējas vairāk sava mūža gadus.

Pansionātā “Preiļi” šī lielā svētku diena tika atzīmēta Miķeldienā 29. septembrī. Bija noorganizēts svētku pasākums, kurā pansionāta vadītāja un sociālā darbiniece sveica visus seniorus ar svētku uzrunu un svētku torti, kā arī notika koncerts, kurā uzstājās Preiļu novada Salas pamatskolas folkloras kopa “Dzeipureņš” kopā ar skolas direktori Anitu Vjaksi un pedagogiem Aigaru Krekelu un Iritu Vaivodi. Dziesmu repertuārs bija ļoti skanīgs un aizraujošs, jo lielākā daļa no kopas dalībniekiem, gan paši pedagogi gan bērni, spēlēja arī kādu instrumentu. Seniorus ļoti aizkustināja Sabīne ar savu dzejolīti “Vecmāmiņai…” (Babeņai…) , kuru meitene nodeklamēja gan latgaliešu, gan krievu valodā. Ciemiņi bija sarūpējuši pansionāta iemītniekiem dažādus ievārījumus, marinādes, svaigus ābolus un plūmes. Tāpat bērni pasniedza sarūpētos kabačus, ķirbjus un kāpostu, no kuriem kaut ko sagatavot apņēmās paši seniori, kuri arī pateicās ciemiņiem par to, ka tie neaizmirst vecos cilvēkus un dāvā patiesu prieku visiem klātesošajiem.

Cienījamie seniori!

Lai ikdienā jūs nepārsteidz dzīves rūgtums un sāpes, bet mierina tikai patīkamas sajūtas. Lai jums apkārt būtu tikai darbu mīloši, viens otru cienoši un saprotoši cilvēki, kuri savā ikdienas darbā ir ļoti pacietīgi, dāsni un atsaucīgi, kad tas jums ir visvairāk nepieciešams. Lai katram no jums blakus būtu kāds draudzīgs plecs.

Novēlam katram senioram izbaudīt patiesa prieka, dvēseles atvērtības un gandarījuma sajūtu, ko sniedz labi padarīts darbs un tuvu cilvēku atbalsts ikdienā!

Vēlreiz sirsnīgi sveicam visus seniorus!

Vēlam veselību, dzīvesprieku un neizsīkstošu enerģiju!


Preiļu novada Labklājības pārvaldes pansionāta “Preiļi” kolektīva vārdā vadītāja Inga Vilcāne

Pēdējās izmaiņas: 09.11.2018.