Notiks lekcija par Latvijas pavārgrāmatu vēsturi

07.10.2016.

7. oktobrī plkst. 11.00 Preiļu Galvenajā bibliotēkā notiks mākslas zinātņu doktores, RISEBA docentes Astras Spalvēnas publiskā lekcija „Manuskripti buljonā neslīkst. Ieskats latviešu valodā sarakstīto pavārgrāmatu vēsturē”. Lekcijas laikā būs iespēja uzzināt, ko par Latvijas ēdiena kultūras vēsturi stāsta pavārgrāmatas, cik daudz tām var ticēt un kas amizants un pat komisks rodams biezajos sējumos.

Lekcija piedāvās iespēju iegūt pārskatu par latviešu valodā sarakstīto pavārgrāmatu vēsturi, sākot no pašas pirmās 1795. gadā izdotās „Tā pirmā pavāru grāmata no vāces grāmatām pārtulkota” un beidzot ar 2007. gadā izdoto Mārtiņa Sirmā “Sirmā Latvija”. Lekcijas laikā klausītāji varēs pārliecināties, ka pavārgrāmatu stāsti ir ne tikai stāsti par produktiem, tehnoloģijām un to, kā pagatavot ēdienu, bet arī stāsti par cerībām un bailēm, gaumi un centieniem, fantāziju un paranoju un par mainīgajām sociālajām lomām noteiktos vēsturiskos periodos.

„Ēdiena vēstures pētnieki lieto metaforu “noslīkt buljonā”, lai ilustrētu to, kā biežas lietošanas dēļ iet bojā senu pavārgrāmatu eksemplāri un nākamajām paaudzēm par tiem vairs nekas netiek zināms. Tomēr vēstures gaitā daudzas pavārgrāmatas no zemes virsas un pētnieku redzesloka ir neatgriezeniski pazudušas gan pārāk biežas lietošanas dēļ, gan arī tādēļ, ka aizmirstas, jo nav lietotas nemaz. Tāpēc es domāju, ka manuskripti buljonā neslīkst un ne vienmēr lietojuma biežums ir tas, kas nosaka pavārgrāmatas vērtību pētnieka acīs. Pavārgrāmatas daudz mazāk stāsta par ēdienu un daudz vairāk par mums pašiem, mūsu attieksmi un vērtējumu. Tādēļ lekcijā esmu centusies izsekot tām idejām, kas ietekmē sabiedrības dzīvi noteiktos Latvijas vēstures mezglu punktos un nofiksēt, kā tas atspoguļojas pavārgrāmatās,” par gaidāmo lekciju stāsta A. Spalvēna.

Mākslas zinātņu doktore Astra Spalvēna ir Biznesa, mākslas un tehnoloģiju augstskolas docente. 2015. gadā Latvijas Kultūras akadēmijā aizstāvējusi doktora disertāciju par ēdiena kultūru un vēsturi Latvijā. Pēc doktora grāda iegūšanas turpina pētniecisko darbu kā neatkarīga pētniece vairākos projektos: 2015. gadā uzsākts pētniecības projekts „Padomju Latvijas virtuve”, 2016. gadā – „Latviešu valodā sarakstīto pavārgrāmatu vēsture”, abus projektus atbalstījis Valsts Kultūrkapitāla fonds. Regulāri piedalās starptautiskās konferencēs, ir starptautisku zinātnisku publikāciju autore. Pētījumu rezultātus publicē arī plašai auditorijai pieejamā emuārā latvijasvirtuve.wordpress.com

Pēdējās izmaiņas: 23.10.2018.