Konkursā SPICE 2016 uzvar Preiļu 1. pamatskolas 6.c klases skolēns ARVĪDS MAZAJEVS

20.09.2016.

Ar mērķi piedāvāt pusaudžiem netradicionālu un kvalitatīvu brīvā laika pavadīšanas iespēju savas personības izzināšanai, palīdzot atklāt savas spējas un talantus, 2016. gada 20. septembrī notika tradicionālais konkurss „SPICE 2016”, kurā šogad piedalījās 16 (pieteikušies bija 27)  apķērīgi un azartiski vienpadsmit un divpadsmitgadīgi zēni no Preiļu 1. pamatskolas, Pelēču pamatskolas, Preiļu 2. vidusskolas un Vārkavas vidusskolas. Konkursu organizēja Preiļu novada bērnu un jauniešu centrs sadarbībā ar starpnovadu Mājturības un tehnoloģiju skolotāju metodisko apvienību un Preiļu vēstures un lietišķās mākslas muzeju (PVLMM).

Konkursa uzdevumi bija ļoti dažādi, kas nozīmēja, ka, lai kļūtu par Spicāko puiku, jābūt vispusīgam – radošam, zinošam, fiziski sagatavotam un ar praktiskām iemaņām. 

Praktiskā uzdevuma veikšanai Mājturības un tehnoloģiju skolotāju metodiskās apvienības vadītājs, Preiļu 1.pamatskolas skolotājs Uldis Čerpakovskis bija sagatavojis skices, pēc kurām konkursa dalībniekiem no saplākšņa ar rokas rotzāģi vajadzēja izgriezt detaļas – apli, kvadrātu, piecstūri, zvaigzni, sirsniņu, un radoši tās jānoformē. Rezultātu vērtēja pēc paveiktā darba kultūras – cik rūpīgi izgrieztas, apstrādātas un cik rūpīgi noformētas detaļas. Vislabāk darboties ar rokaszāģi izdevās Arvīdam Mazajevam (6.c klase, Preiļu 1. pamatskola), daudz neatpalika Raivis Tarasovs (6. klase, Vārkavas vidusskola), Iļja Kirilovs (Vārkavas vidusskola) un Kārlis Adamovičs (5.c klase, Preiļu 1. pamatskola).  Savukārt, izmantojot krāsas, radoši un interesanti noformēt izzāģētās detaļas izdevās Arvīdam Mazajevam, Raivim Tarasovam un Naurim Ušackim (6.c klase, Preiļu 1. pamatskola).

PVLMM lietišķās mākslas speciālistes Silvijas Ivanovskas vadībā konkursa dalībniekiem no māla vajadzēja veidot Latvijas kontūru – miniatūrfigūriņu un dekorēt to ar dabas materiālu grafiskajiem nospiedumiem. Līderis šajā uzdevumā bija Deniss Dronovs (6. klase, Preiļu 2. vidusskola), neatpalika Iļja Kirilovs un Daniels Kitovs (5.klase, Preiļu 2. vidusskola). Konkursa dalībnieki „ar gardu muti” cienājās ar muzeja darbinieku gādāto tēju un garšīgajām melleņu un ābolu-brūkleņu ievārījuma maizītēm.

Zēniem bija arī  jāizpilda izglītojošs uzdevums „Smadzeņu kustināšana 2016” – 20 jautājumi par dažādām tēmām, piedāvāti atbilžu varianti – jāizvēlas pareizā. Piemēram:

  • Kā sauc augli, kurš satur vairāk nekā 50 vitamīnu? (ābols, apelsīns, ķirsis, banāns).
  • Kad dibināta Preiļu Valsts ģimnāzija? (1999. gadā; 1996. gadā; 1989. gadā; 1978. gadā).
  • Lielākais dzīvnieks uz zemes, kam ir zobi, ir: (zilonis; nīlzirgs; kašalots)
  • Kādas ārstnieciskās spējas piemīt apelsīnam? (spēcina sirdi un muskuļus; stiprina ādas un matu veselību; veicina holesterīna izdalīšanos; visi iepriekš minētie).
  • Senajiem faraoniem bija divi varas simboli. Tie bija zizlis un (pletne, kronis, zīmogs).  

Testā labākos rezultātus uzrādīja Iļja Kirilovs un Dairis Reliņš (5.b klase, Preiļu 1. pamatskola).

Lai veiktu sportisko uzdevumu, zēniem bija nepieciešami sporta apavi un izturība. No pirmā acu skata ne tik grūtajā uzdevumā – lekt ar lecamauklu “uz laiku”, bija nepieciešama stratēģiskā domāšana, gribasspēks, izturība, pacietība un veiksme, jo uzdevuma izpildei bija dota tikai viena iespēja. Rezultāti kopumā neiepriecināja. Šīgada labākais rezultāts (1:31), kas pieder Gintam Šņepstam (5.c klase, Preiļu 1. pamatskola) tomēr ir tālu no pagājušā gada labākā rezultāta (4:05), bet otrās vietas rezultāts bija tikai 0:36.

Konkursa noslēgumā gardākais pārbaudījums – no piedāvātajiem produktiem zēniem bija jāizgatavo kanapē maizītes. Šis uzdevums visiem padevās ļoti labi.

Apkopojot konkursa rezultātus (maksimālais punktu skaits, ko dalībnieks varēja iegūt bija 170 punkti), noskaidrojās, ka 2016. gada SPICĀKAIS puika ir Preiļu 1. pamatskolas 6.c klases skolēns ARVĪDS MAZAJEVS (129 punkti). Otrajā un trešajā vietā – Vārkavas vidusskolas skolēni Iļja Kirilovs (122 punkti) un Raivis Tarasovs (121 punkts). Vēl starp sešiem labākajiem iekļuva Kārlis Adamovičs (115 punkti), Rolands Sparāns (102 punkti, 6. klase, Pelēču pamatskola), Nauris Ušackis (102 punkti).  Atzinības saņēma arī Dans Krists Cišs (101 punkts, 5.b klase, Preiļu 1. pamatskola) un Deniss Dronovs (100 punkti, 6. klase, Preiļu 2. vidusskola).  

Paldies dalībnieku pedagogiem – Uldim Čerpakovskim, Vjačeslavam Stepanovam, Osvaldam Šņepstam un Mindaugam Bitinas – un dalībnieku vecākiem par atbalstu, sadarbības partneriem par interesantajiem uzdevumiem.

P.S. Konkursa “Spice 2016” organizatori aicināja puikas līdz 30. septembrim pieteikties www.tjn.lv un ņemt aktīvu dalību konkursā “Superpuika 2017”, kuru katru gadu rīko Rīgas Tehniskās jaunrades nams “Annas 2”. Šogad konkursa 1. kārta notiks 11. oktobrī. Novēlam mūsējiem veiksmīgu startu un iekļūšanu konkursa 2. kārtā!

 

No kreisās: Arvīds Mazajevs un Uldis Čerpakovskis

Preiļu novada bērnu un jauniešu centra
direktore Aija Caune

 

Pēdējās izmaiņas: 23.10.2018.