Otro “Jāzepa Pīgožņa balvu Latvijas ainavu glezniecībā” saņēmusi gleznotāja Silva Linarte

17.09.2016.

17. septembrī Preiļu Kultūras nama lielajā zālē notika otrā Jāzepa Pīgožņa vārdā nosauktā mākslas plenēra noslēgums un otrās Jāzepa Pīgožņa balvas pasniegšanas ceremonija. Pasākums pulcēja māksliniekus un mākslas pazinējus, Jāzepa Pīgožņa ģimeni, skolu jaunatni, Latvijas ainavu glezniecības un Jāzepa Pīgožņa talanta cienītājus gan no Preiļiem, gan Rīgas, gan citiem novadiem. Kā savā uzrunā norādīja Preiļu novada domes priekšsēdētāja Maruta Plivda, rīkojot šādu valsts mēroga pasākumu, Preiļi ir uzdrīkstējušies un kā līdzvērtīgs partneris nostājušies blakus Rīgas domei.

Šis notikums bija kulminācija kopš pavasara notiekošajiem pasākumiem, kas tika ievadīti 19. martā ar izstādes “Jāzepa Pīgožņa balva Latvijas ainavu glezniecībā” atklāšanu Rīgas Sv. Pētera baznīcā. Šogad balvai tika iesniegti vairāk nekā 130 mākslas darbi, kurus gleznojuši 73 autori. 18. martā žūrijas komisija atlasīja 62 autoru 82 darbus, kas apskatāmi izstādē. Savukārt galvenās balvas saņemšanai nominētas bija trīs mākslinieces – Alise Mediņa par darbu “Dūmakains rīts”, Vēsma Ušpele par darbu “Mana Latvija” un Silva Linarte par darbu “Marts”.

Preiļu novada domes priekšsēdētāja Maruta Plivda, uzrunājot un sveicot klātesošos, pateicās visiem, kas piedalās šajā notikumā un popularizē Latvijas mākslu un kultūru, īpašu pateicību izsakot arī Preiļu novada domes deputātiem, kuri saprata, cik svarīgi ir piešķirt līdzekļus šīs balvas nodrošināšanai. Tāpat paldies tika teikts plenēra dalībniekiem, kas nedēļu darbojās Preiļos un strādāja arī ar jauniešiem, kā arī Ingrīdai Burānei par atbalstu. Domes priekšsēdētāja arī atklāja, ka nākamgad trešā “Jāzepa Pīgožņa balva Latvijas ainavas glezniecībā” būs jau starptautisks pasākums.

Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta komitejas priekšsēdētāja, mūsu novadniece Eiženija Aldermane pastāstīja, kā pirms pāris gadiem radās ideja par Jāzepa Pīgožņa balvu un kā šī ideja tika realizēta, un, pamatojot šīs balvas nepieciešamību, norādīja, ka “tāds cilvēks kā Jāzeps Pīgoznis nedrīkst vienkārši aiziet. Ir nepieciešama situācija, kad viņš katru gadu var atgriezties pie mums.” Šogad izstādi “Jāzepa Pīgožņa balva Latvijas ainavu glezniecībā” apmeklēja 45 000 skatītāju, un Eiženija Aldermane atzina, ka tas šo izstādi padara par vienu no absolūtajiem rekordistiem. Īpašu paldies viņa veltīja Preiļu novada domes priekšsēdētājai Marutai Plivdai.

Mākslas zinātniecei Ingrīda Burāne savā uzrunā atminējās pirmo sadarbību ar Jāzepu Pīgozni – teju pirms 40 gadiem tapušo publikāciju un dalījās ar klātesošajiem savās pārdomās, mēģinot rast atbildi uz jautājumu – ko nozīmē būt māksliniekam. Ingrīda Burāne norādīja, ka māksliniekiem vienīgajiem ir spēja un vara likt mums saprast pašiem sevi un pasauli, kurā dzīvojam, jo “ne jau velti viņi ir vienīgie, kurus mēs mēdzam uzrunāt tajā pašā vārdā, kādā uzrunājam Augstāko – Radītājs!”

17. septembrī noslēgums bija arī otrajam Jāzepa Pīgožņa vārdā nosauktajam mākslas plenēram Preiļos, kurā piedalījās 14 mākslinieki un viens profesionāls fotogrāfs. Pēc Jāņa Streiča ierosinājuma šogad plenēra dalībnieki vienu dienu gleznoja kopā ar Preiļu novada jaunajiem talantiem. Par plenēra nozīmi, norisēm pārdomās dalījās ainavu glezniecības klasiķis un šī gada jubilārs, kam 16. jūnijā apritēja 70 gadi, Juris Ģērmanis, kurš atzina, ka šobrīd Latvijā plenēru kustība atdzimst un tas veicina ainavu glezniecības izaugsmi un attīstību.

Pasākuma svarīgākais mirklis bija balvas ieguvējas paziņošana, ko, uzturot nelielu intrigu, atklāja žūrijas komisijas vadītājs, pagājušā gada “Jāzepa Pīgožņa balvas Latvijas ainavu glezniecībā” ieguvējs, Latvijas Universitātes profesors, mākslinieks Roberts Muzis: “Ar lielu prieku un godbijību paziņoju, ka šī gada laureāte ir gleznotāja ar lielo burtu – Silva Linarte!” Māksliniecei par darbu “Marts” tika pasniegta Jāņa Strupuļa veidotā  medaļa un naudas balva 3000 eiro apmērā, ko nodrošina Preiļu novada dome.

Silva Linarte savā uzrunā uzsvēra darba nozīmi: ”Galvenā doma gan Jāzepam Pīgoznim, gan arī šī notikuma organizētājiem ir bijusi, lai mēs strādātu, un arī uz ekrāna [J. Strupuļa veidotās medaļas attēlā] mēs redzam Jāzepiņa steigu uz darbu. Darbs dod rezultātu, bez darba mēs nebūtu atguvuši valsts neatkarību, bez darba Preiļi nevarētu uzsākt spodrināt savu lepnumu, atsākot pils restaurāciju. Un katrs darbs ir prieks un katrs mēs darām savu prieku!”

Šogad Jāzepa Pīgožņa balvas “Par labāko Latvijas ainavu glezniecībā” konkursa izstāde ir ceļojoša. Līdz 12. novembrim tā vēl ir apskatāma Preiļu kultūras nama izstāžu zālē Raiņa bulvārī 28, savukārt otra izstādes daļa skatāma Latgales kultūrvēstures muzejā Rēzeknē.

Konkurss notiek otro gadu, to rīko Preiļu novada dome, Rīgas dome, Preiļu vēstures un lietišķās mākslas muzejs un Rīgas Sv. Pētera baznīca ar Pīgožņu dzimtas atbalstu. Jāzepa Pīgožņa balva Latvijas ainavu glezniecībā tika iedibināta 2015. gadā, lai glezniecībā turpinātu attīstīt un popularizēt Latvijas ainavu, kā arī vienotu Latvijas galvaspilsētas un novadu kultūras procesus. 2015. gadā galveno balvu saņēma gleznotājs, Latvijas Mākslas akadēmijas profesors Roberts Muzis, savukārt Skatītāju simpātiju balvu ieguvusi jaunā māksliniece Kristīne Kvitka.

 


Ilona Vilcāne,
Preiļu novada domes mājas lapas satura redaktore

Pēdējās izmaiņas: 23.10.2018.