Atjaunota Moskvinas vecticībnieku lūgšanu nama fasāde

15.09.2016.

Septembrī noslēgušies vietējās nozīmes arhitektūras pieminekļa – Moskvinas vecticībnieku lūgšanu nama – fasādes sienu atjaunošanas darbi, ko finansiāli atbalstīja Rietumu Bankas Labdarības fonds, Preiļu novada dome, kā arī ziedotāji.

Moskvinas draudzes priekšsēdētājs Pēteris Romanovs pastāstīja, ka tika veikta fasādes sienu vecās krāsas noņemšana, tīrīšana, gruntēšana un krāsošana, tāpat tika nomainīti fasādes dekoratīvie koka elementi, logu koka kārbas, pamatu skārds un veikti citi sīki kosmētiskie darbi, tostarp logu un durvju krāsošana, vēl turpinās tikai nelieli pamatnes uzlabošanas darbi. Darbi nebija tik ātri veicami, kā iecerēts, jo tos apgrūtināja lietainie un mitrie šīsvasaras laikapstākļi. Arī krāsu nācās izlietot vairāk, nekā bija plānots, jo sausais un iztīrītais koks uzsūca to kā sūklis. Taču draudzes locekļi cer, ka pēc šiem darbiem krāsa kalpos vēl nākamos 25-30 gadus.

Veicot darbus, atklājās arī interesanti vēsturiski fakti – ekspertīzē tika konstatēts, ka dievnama gandrīz 150 pastāvēšanas gados tas ir krāsots četras reizes – sākotnēji dzeltenā, tad zilā, pelēkā un gaiši pelēkā krāsā. Sākotnējā krāsa, lai gan citas kvalitātes, līdzinās šī brīža tonim, īpaši augšējā ēkas daļā.

Draudze izsaka lielu paldies par sniegto atbalstu Rietumu Bankai, Preiļu novada domei, ziedotājiem, draudzes locekļiem un visiem, kas atbalsta Moskvinas lūgšanu namu un palīdzēja atjaunošanas darbos. Projekta kopējās izmaksas bija ap 7000 eiro – tas bija guvis atbalstu vairāk nekā 4700 eiro apmērā Rietumu Bankas fonda rīkotajā projektu konkursā “Latvijas sakrālais mantojums”, Preiļu novada dome bija piešķīrusi projektam līdzfinansējumu 15% apmērā (994 eiro), un atlikušo summu sedza ziedotāju atbalsts.

Moskvinas vecticībnieku draudze iecerējusi ar ziedotāju atbalstu veikt arī gaiteņu siltināšanu, jo, kā paskaidroja draudzes priekšsēdētājs, dievkalpojumu laikā vecāka gadagājuma cilvēki mēdz atpūsties, pasēžot gaiteņos, taču tur ir caurvējš un auksti. Savukārt gatavojoties 290. draudzes pastāvēšanas jubilejai, kas tiks svinēta 2019. gadā, draudze plāno atjaunot kritiskā stāvoklī esošo žogu apkārt lūgšanu namam. Tāpat ir nepieciešams izbūvēt auto stāvlaukumu pie lūgšanu nama, jo dievkalpojumu vai izvadīšanu laikā dievnamu apmeklē daudz cilvēku, savukārt garām kursē gan sabiedriskais transports, gan vieglās un smagās automašīnas. Draudzes priekšsēdētājs norādīja, ka jau ir sagatavota projekta skice un tāme autostāvvietas izbūves darbiem. Lai viss iecerētais izdotos, paredzēts lūgt arī pašvaldības, Saeimas deputātu un ziedotāju atbalstu.

Ilona Vilcāne,
Preiļu novada domes mājas lapas satura redaktore

 

Pēdējās izmaiņas: 23.10.2018.