17. septembrī otrās Jāzepa Pīgožņa balvas “Par labāko Latvijas ainavu glezniecībā” pasniegšanas ceremonija

17.09.2016.

Preiļu Goda pilsoņa Jāzepa Pīgožņa dzimšanas dienā, 15. septembrī, plkst. 17.00 Preiļos, Kultūras nama izstāžu zālē, Raiņa bulvārī 28 (2. stāvā) notiks Jāzepa Pīgožņa balvas “Par labāko Latvijas ainavu glezniecībā 2016” konkursa izstādes atklāšana. Pasākumā Jāzepa Pīgožņa mīļākās tautasdziesmas pirmo reizi dziedās duets “La-Li”, izstādes dalībnieki dalīsies atmiņās par ievērojamo mākslinieku.

Savukārt 17. septembrī plkst. 14.00 Preiļos Kultūras nama lielajā zālē notiks otrā Jāzepa Pīgožņa vārdā nosauktā mākslas plenēra noslēgums un otrās Jāzepa Pīgožņa balvas pasniegšanas ceremonija. Konkursa nominanti šogad ir Silva Linarte, Vēsma Ušpele un Alise Mediņa. Konkursa galvenās balvas ieguvējs saņems zelta medaļu un naudas balvu 3000 eiro apmērā, ko nodrošina Preiļu novada dome. Muzicēs folkloras kopa “Daugmale”, kuru vada jaunā etnomuzikoloģe un mūzikas pedagoģe, novadniece Marta Vaivode.

Šogad Jāzepa Pīgožņa balvas “Par labāko Latvijas ainavu glezniecībā” konkursa izstāde ir ceļojoša. No maija līdz 16. augustam tā bija apskatāma Jēkabpils vēstures muzeja pils tornī, kur to apmeklēja vairāk nekā 7000 mākslas cienītāju. Septembrī šī izstāde būs apskatāma divās vietās: Preiļu vēstures un lietišķās mākslas muzejā un Latgales kultūrvēstures muzejā Rēzeknē. Šogad no vairāk nekā 130 iesniegtajiem darbiem žūrija eksponēšanai izvēlējās 63 autoru 83 gleznas.

Konkurss notiek otro gadu, to rīko Preiļu novada dome, Rīgas dome, Preiļu vēstures un lietišķās mākslas muzejs un Rīgas Sv. Pētera baznīca ar Pīgožņu dzimtas atbalstu. Jāzepa Pīgožņa balva Latvijas ainavu glezniecībā tika iedibināta 2015. gadā, lai glezniecībā turpinātu attīstīt un popularizēt Latvijas ainavu, kā arī vienotu Latvijas galvaspilsētas un novadu kultūras procesus. 2015. gadā galveno balvu saņēma gleznotājs, Latvijas Mākslas akadēmijas profesors Roberts Muzis, savukārt Skatītāju simpātiju balvu ieguvusi jaunā māksliniece Kristīne Kvitka.

Mākslas zinātnieces Ingrīdas Burānes ceļamaize otrās Jāzepa Pīgožņa balvas “Par labāko Latvijas ainavu glezniecībā” izstādei Rīgā, Jēkabpilī, Preiļos un Rēzeknē ir domātājas un rakstnieces Zentas Mauriņas vārdi: “Ar latviskumu nav jāizgrezno sava miesa un ar cēliem vārdiem nav jāapraksta papīrs, bet ar dzirdīgu ausi jāsaklausa, kur skan latviešu sirds zvans, un, kur to sadzird, jāceļ cepure un jāsveicina. Bet par visām lietām jāpārbauda sava sirds, vai tā pietiekami stipra un tīra, lai sevi saistītu ar savas tautas likteni. Latviešu kultūra tikai tad varēs uzplaukt un ietverties mūžīgos veidolos, ja katrs sevī apzināsies savu latviskumu, kaut arī nekad par to nebūtu runājis, bet ir jau nesalīdzināmi vieglāk par kādu lietu skaļi runāt, nekā par to, aizmirstot savu egoismu, cīnīties”.

Pēdējās izmaiņas: 09.11.2018.