Otrreizējai pārstrādei nodota iedzīvotāju sašķirotā plastmasa

27.07.2016.

SIA “Preiļu saimnieks” Atkritumu apsaimniekošanas daļa jūlijā otrreizējai pārstrādei nodeva iedzīvotāju sašķiroto PET pudeļu plastmasu un cieto HDPE plastmasu.

PET (polietilēnteraftalāts), no kā ražo dzērienu plastmasas pudeles, nav videi draudzīgs materiāls. Plastmasas iepakojumi dabā nenoārdās pat 100 gadu laikā, tādēļ ļoti svarīgi ir tos šķirot un nodot otrreizējai pārstrādei. Tādēļ dabai draudzīgākā rīcība ir PET dzērienu pudeļu šķirošana, lai vēlreiz pārstrādājot dotu tām otru dzīvi – PET pārstrādē iegūtās izejvielas tiek izmantotas iepakojuma un citu izejmateriālu ražošanā. Piemēram, tekstilšķiedrā pārstrādājot 27 PET pudeles, var izgatavot vienu džemperi. Pārstrādājot plastmasu, tiek patērēts par 70 % mazāk enerģijas, nekā ražojot plastmasas izstrādājumus no jauna. Plastmasas iepakojuma pārstrāde ļauj ietaupīt naftas resursus, pasargā atmosfēru no siltumnīcas efektu radošajām gāzēm un citiem vides piesārņojumiem.

Savukārt cietās plastmasas iepakojuma veidā galvenokārt ietilpst pudeļu taras kastes, mucas un kannas, dažādu tilpumu plastmasas pudeles, uz kurām ir norāde HDPE (high density polyethylene).

Ikdienā šķirojot sadzīves atkritumus, ir jāatceras, ka plēves iepakojums, polietilēna maisiņi un cietā plastmasa jāmet konteineros ar dzelteniem vākiem, taču ja ir sakrājies liels daudzums jebkura iepakojuma materiāla, kas derīgs otrreizējai pārstrādei, to bez maksas pieņem SIA „Preiļu saimnieks” Atkritumu šķirošanas laukumā Rīgas ielā 4, Preiļos. Ja ir nepieciešams SIA „Preiļu saimnieks” transports, tad atbilstoši cenrādim tiks aprēķināta maksa par transporta vienību izmantošanu. Savāktie plastmasas atkritumi Atkritumu šķirošanas laukumā tiek atbrīvoti no piemaisījumiem, sašķiroti pa krāsām, sapresēti ķīpās un nodoti otrreizējai pārstrādei.

 

Inese Šņepste, SIA “Preiļu saimnieks” sabiedrisko attiecību speciāliste

Pēdējās izmaiņas: 09.11.2018.