Preiļu novada Labklājības pārvaldes pansionāta “Preiļi” klientu kārtējā ekskursija

20.07.2016.

Preiļu novada Labklājības pārvaldes pansionāta “Preiļi” klientiem rehabilitācijas ietvaros katru gadu ir paredzēts ekskursijas brauciens. Šogad pēc vairākuma senioru priekšlikuma tika izvēlēts kaimiņu novads – Līvāni.  20. jūlijā pansionāta iemītnieki kopā ar darbiniekiem brauca ekskursijā uz  “Latgales mākslas un amatniecības centru”. Līvāni netika izvēlēti nejauši, jo lielākā daļa klientu iepriekš nebija viesojušies centrā.

Preiļu novada Labklājības pārvaldes pansionāta “Preiļi” vadītāja Inga Vilcāne ekskursijas sākumā klientiem nedaudz pastāstīja par Līvānu pilsētas vēsturi, lai atsvaidzinātu atmiņā piemirstas lietas.

Līvānu novads piesaista tūristus no visām malām. Gadu simtiem apgarotajā klētī bija apskatāma ekspozīcija „Amatnieki Latgalē 19. – 20. gadsimtā”. Ekspozīcijā bija redzami daudzi interesanti darbarīki un priekšmeti, ko radījuši cilvēki ar „zelta rokām” un kas gadsimta gaitā saglabājuši savu unikālo vērtību un skaistumu. Šajā ekspozīcijā klienti varēja redzēt 94 metrus garo tautisko jostu, kas tapusi ar lielu uzdrīkstēšanos un mīlestību. Senioru atmiņā atausa jaunības laiki un praktiskais darbarīku pielietojums ikdienā. Agrāk aust pratuši katrā trešajā ģimenē, bet alu taisījuši gandrīz katrā mājā.

Latgales lepnums ir arī mūsu vēsture, kas saistīta ar stiklu. Visās varavīksnes krāsās zaigojošais Līvānu stikla muzejs, kas ir vienīgais šāda veida muzejs Baltijā, kopš 2013. gada atrodas Latgales mākslas un amatniecības centra telpās. Muzejs iepazīstina interesentus ar Līvānu stikla fabrikas vēsturi sākot ar 1887. gadu, izskaidro stikla trauku ražošanas tehnoloģiju un sniedz iespēju aplūkot vairākus tūkstošus Līvānu stikla fabrikā tapušu stikla izstrādājumu. Ir skatāmi trauki, vāzes, krūzes, pat stikla krēsli un stikla kurpītes. Klāsts ir bezgala plašs un interesentiem saistošs. Muzeja interaktīvi un mūsdienīgi iekārtotā ekspozīcija piesaistīja Preiļu viesus. Daudziem no senioriem mājās esot bijušas stikla vāzes un krūzes, kuras ražotas tieši Līvānu stikla fabrikā.

Latgales mākslas un amatniecības centra atrašanās vieta un skaistie dabas skati neatstāja vienaldzīgus seniorus. Atmiņā zaigojošie stikla fabrikas izstrādājumi dos enerģiju nākamo gadu ekskursiju plāniem.

Atpakaļ ceļā viesojamies pie kolēģiem – saviem tuvākajiem kaimiņiem Līvānu novada Rožupes pagasta  ”Rožlejās”, dalījāmies pieredzē, apskatījām  renovēto alternatīvās aprūpes centru, kā arī aicinājām kolēģus pie sevis ciemos.

Sirsnīgi pateicamies  Latgales mākslas un amatniecības centra darbiniekiem un  kolēģiem no “Rožlejām” par jauko un viesmīlīgo uzņemšanu,  Preiļu novada domei par transportu, Preiļu novada Labklājības pārvaldes pansionāta “Preiļi” vadītājai Ingai Vilcānei par atbalstu, kā arī pansionāta darbiniekiem par sapratni un palīdzību ekskursijas laikā.

Pansionāta sociālā darbiniece J. Sparāne

Pēdējās izmaiņas: 20.07.2016.