Ielīgošanas pasākums z/s “Juri” priecē daudzus

17.06.2016.

17. jūnija pēcpusdienā starp lietu un sauli kopumā apmēram septiņdesmit cilvēki devās uz bioloģisko zemnieku saimniecību “Juri” Rušonas pagastā, lai kopīgi ielīgotu svētkus. Pasākumu Latgales kultūras programmas 2016 atbalstītā projekta “Maizīt’-mana bagātība” ietvaros organizēja Preiļu un Riebiņu novada TIC. Šīs projekta aktivitātes mērķis bija vietējos iedzīvotājus iepazīstināt ar saimniecību tepat netālu, kas attīstās, ražo sierus, popularizē Latgali un latgaliešu valodu. Tiek uzskatīts, ka “labi ir tur, kur mūs nav”, tādēļ TIC piedāvāja mainīt šo stereotipu un deva iespēju vietējiem iedzīvotājiem iepazīt šejieniešu, savu kaimiņu, ikdienu un novērtēt, ka arī pie mums var ko sasniegt un nav jābrauc nekur tālu laimi meklēt.

Z/s “Juri” saimnieki Juris un Lidija Lubāni uzņēma viesus savā sētā, stāstīja par savu darbību un mājās ražotiem sieriem. Klātesošajiem bija iespēja gan nogaršot saimniecībā ražotos mājas sierus, gan vēlāk arī iegādāties. Klātesošos priecēja un kopīgās rotaļās sauca folkloras kopas “Rūtoj” (Preiļi, vad. Ilze Rožinska) un “Jumalēni” (Riebiņi, vad. Ārija Bergmane). Pat uz īsu brīdi esošais lietus netraucēja dejot maziem un lieliem, ar latgaliešu tautas deju pieredzi un iesācējiem, vietējo novadu iedzīvotājiem, gan tālākiem atbraucējiem. Pasākumā piedalījās arī tūristi no Anglijas, kuri nejauši uzzinājuši par šo pasākumu un devušies šurp savas ekskursijas pa Latgali ietvaros. Ārvalstu viesiem īpaši patika latgaliešu dejas, labprāt arī paši pamēģināja, kā arī mājas siers un alus. Jāņu zāļu atpazīšanas konkurss, ko vadīja Ilga Gāga, deva jaunas zināšanas, kas noteikti noderēs Līgo dienas vainagu pīšanā. Pasākumu filmēja Latgales Reģionālā televīzija.

Preiļu un Riebiņu novada TIC sirsnīgi pateicas visiem, kas piedalījās šajā pasākumā – z/s “Juri” saimniekiem, folkloras kopām, Jāņu zāļu konkursa vadītājai, visiem pasākuma dalībniekiem, kā arī Preiļu un Riebiņu novada domēm par transporta nodrošināšanu uz pasākumu.

Atgādinām, ka Preiļu un Riebiņu novada TIC īstenota projekta “Maizīt’-mana bagātība” ietvaros rīko nākamo aktivitāti, kurā aicina piedalīties ikvienu. Tā ir akcija, kuras laikā vēlamies savākt senākās Preiļu un Riebiņu novadu iedzīvotāju pavārgrāmatas, lai tās izstādītu apskatīšanai citiem interesentiem. Līdz 30. jūnijam ikvienam ir iespēja nodot pavārgrāmatu drošās rokās Preiļu Galvenajā bibliotēkā (GB) vai Riebiņu Centrālajā bibliotēkā (CB), ar norādi – pavārgrāmatu izstādei. Darbinieki noteikti piefiksēs īpašnieka kontaktus, lai pēc izstādēm atdotu vērtīgās grāmatas atpakaļ!

No 4. jūlija Preiļu GB un no 1. augusta Riebiņu CB būs apskatāma kopīgi veidotā seno pavārgrāmatu izstāde. Ikviens interesents varēs nobalsot par viņaprāt vērtīgāko, skaistāko grāmatu, un pēc izstādes TIC apkopos rezultātus. Visvairāk balsu ieguvušās pavārgrāmatas īpašniekam – pārsteiguma balviņa no TIC!

Projekta kopējais budžets ir EUR 780, no kuriem EUR 700 ir piešķirti no Valsts Kultūrkapitāla fonda mērķprogrammas „Latvijas valsts mežu atbalstītā Latgales kultūras programma 2016” un EUR 80 ir Preiļu novada domes finansējums.

Iveta Šņepste
Projekta vadītāja,
Preiļu un Riebiņu novada TIC pārstāve

 

Šis projekts tiek realizēts ar Latgales reģiona attīstības aģentūras, Valsts kultūrkapitāla fonda un A/S Latvijas valsts meži finansiālu atbalstu.

Pēdējās izmaiņas: 09.11.2018.